Sosyal Medyanın Yeni Kahramanları “Troller”

/ 30 Nisan 2018 / 800 / yorumsuz
Sosyal Medyanın Yeni Kahramanları “Troller”

Sosyal Medyanın Yeni Kahramanları “Troller”

Mitolojinin vazgeçilmez kahramanları troller artık sosyal medyada boy gösteriyor. Bazen dev bazen de cüce olarak tasvir edilen troller masallarda ise köprü altlarında bekleyen, masum halkı haraca kesen kötü karakterler olarak yansıtılıyor. Sosyal medyada kullanılan trol ise çok daha kötü bir anlam bütününe karşılık geliyor.

İnternet Dünyasında Trol Ne Demek?

İnternetin huzurunu bozan, kendi ile aynı düşüncede olmayan kişilere acımasızca saldıran, nedensizce saldırgan tavırlar sergileyen ve diğer internet kullanıcılarını tuzağa düşürmeye çalışan kişilere trol adı verilmektedir. Tanımın ilk kullanımı Wikipedia internet sitesinde yapılmış olup, sayfalara bilgi girmeye çalışan kişileri engelleyen ve doğru bilgileri hatalı bilgilerle değiştiren kişilere bu tanımlama ile hitap edilmiştir.

Trollemek Ne Demek?

İnternet dünyasında yaşanan düzeni bozmak amacı ile troller tarafından yapılan her türlü eyleme trollemek adı verilmektedir. Troller özellikle de sosyal medyada yaşanan tartışmalarda kendilerini gösteriyorlar. Tartışmanın seyrini değiştiren ve çoğu zaman işlerin çığrından çıkmasına neden olan troller şu anda sanal dünyanın en büyük tehdit unsuru olarak kabul ediliyor. Özellikle de siyasi propagandalar için kullanılan troller toplumsal olaylarda başrolü üstlenmektedir. Bu tip olaylarlda manüpilasyon yapmaktan zevk alan bu kişiler, toplumu ayrıştıracak, milletin birlik ve beraberlik duygularını zedeleyecek paylaşımlarda bulunmakta, halkı galeyana getirmek ve toplumsal olayların patlak vermesine neden olacak içerikler hazırlama görevini üstlenmektedir.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular