Yenilenen Ehliyetler Nasıl Alınıyor?

/ 17 Kasım 2017 / 660 / yorumsuz
Yenilenen Ehliyetler Nasıl Alınıyor?

Yenilenen Ehliyetler Nasıl Alınıyor?

Avrupa Birliğine uyum sağlamak amacı ile mevcut durumda kullanılan ehliyetler değiştiriliyor. Ehliyetlerin değiştirilmesi için belirlenen son gün 01.01.2021 oldu. Yeni ehliyetlerin yanı sıra yeni ehliyet sınıfları da geliyor.

Yeni Ehliyeti Almak İçin Gereken Belgeler

Dilekçe, nüfus cüzdanı, pasaport ya da avukatlık kimliği, aile hekiminden alınabilen sürücü sağlık raporu, 5×6 ebadında arka fonu beyaz olacak şekilde biometrik iki vesikalık fotoğraf, zayi değilse mevcut sürücü belgesi, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi vakıf payı bedelinin vergi dairelerine ya da anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz.

Yeni Ehliyetler, Yeni Ehliyet Nasıl Alınır,

Yeni Ehliyeti Almak İçin Ödenmesi Gereken Ücret

Gerekli belgelerin hazırlanmasının ardından bir de ücret yatırmak gerekiyor. Yeni ehliyet için istenen 15 TL’lik ücretin tamamını, her banka kabul etmiyor. Ücretin 13 TL’lik bölümünün değerli kağıt bedeli, kalan 2 TL’lik bölümünün ise vakıf payı bedeli olmasından dolayı ücretin tamamını tek bir bankaya ödemek her zaman mümkün olmuyor. Ziraat Bank iki ücreti de kabul eden bankalar arasında yerini alıyor.

Randevu Nasıl Alınır?

Belgelerin hazırlanmasının ardından https://surucurandevu.egm.gov.tr/ adresinde yer alan “Randevu Al” sekmesinden, “Eski sürücü belgesi yenileme – fark” bölümünden randevu alınması gerekiyor. İşlemler tamamlandıktan sonra eski ehliyetin yerine, 15 gün geçerlilik süresi bulunan geçici bir ehliyet veriliyor. Ehliyet, 15 günden daha geç bir sürede alınacak ise geçici belge yine kullanılabiliyor. Yeni ehliyet, kayıt olurken belirtilen adrese gönderiliyor. Ve öncesinde SMS ile bildiriliyor.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler