2021’den itibaren, 7.1.1’e kadar Android yüklü akıllı telefonlarda pek çok web sitesi artık açılmayacak!

/ 9 Kasım 2020 / 15.344 / yorumsuz
2021’den itibaren, 7.1.1’e kadar Android yüklü akıllı telefonlarda pek çok web sitesi artık açılmayacak!

Let’s Encrypt CA, IdenTrust ile ortaklığının sona erdiğini duyurdu. Let’s Encrypt SSL sertifikalarına sahip web siteleri, çoğu işletim sistemiyle çalışan 1 Eylül 2021’den itibaren IdenTrust DST Root CA X3 çapraz ara sertifikasını artık desteklemeyecektir. SSL sertifikalarının İnternet üzerindeki tüm web alan adlarının yaklaşık% 30’u tarafından kullanıldığı Let’s Encrypt, kendi kök sertifikasına sahiptir – ISRG Root X1. Ancak, yaratıldığı sırada uyumluluk için şirket, halihazırda mevcut işletim sistemlerinin çoğu tarafından desteklenen IdenTrust’tan bir ara sertifika ile çapraz imzalama ekledi. Eylül 2021’de, sertifika yetkilisi ortaklığı sona eriyor ve yenileme planları yok.

Android Nougat 7.1.1 Gelen Tüm Özellikler ve Güncelleme Alan Telefonlar -  Cepkolik

Android 7.1.0 ve daha eski sürümler kendi Let’s Encrypt kök sertifikalarına güvenmediğinden, işletim sisteminin bu sürümlerindeki akıllı telefonlar onu kullanan siteleri ziyaret edemez. Eylül 2020 itibarıyla, Android cihazların% 33,8’inde Android 7.1.0 ve önceki sürümler yüklüdür. Tek çözüm, Firefox tarayıcısını ISRG Root X1’in zaten güvendiği kendi sertifika deposu ile kullanmaktır. Ancak, tarayıcının dışında erişim yine de kısıtlanacaktır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.

Benzer Konular

Yorum yaz