Bir Dizüstü Bilgisayar Ekranı Nasıl Değiştirilir?

/ 14 Şubat 2019 / 402 / yorumsuz
Bir Dizüstü Bilgisayar Ekranı Nasıl Değiştirilir?

 

Bir Laptop Ekranı Nasıl Değiştirilir?

Dizüstü bilgisayarınızın ekranını oluşturan LCD panel, arızanın en muhtemel bileşenlerinden biridir. Ekranın çalışması durursa, yeni bir dizüstü bilgisayar satın almak için ceplerinizde derinlerde kazmak zorunda kalacağınızı varsaymayın. Çoğu model için yedek ekranlar satın alınabilir ve arızalı ekranı değiştirmek genellikle yeni bir dizüstü bilgisayar için kullanmaktan daha ucuz bir seçenektir. Dahası, işi göndermek için birisini göndermek veya birisine ödemek zorunda değilsiniz: bir dizüstü bilgisayar ekranını evde bazı temel araçlarla değiştirebilirsiniz.

Ekranın gerçekten suçlu olup olmadığının teşhisi ile başlayarak, nasıl ilerleyeceğine dair pratik rehberlik sağlıyoruz. Ancak, sorunun video sistemi ile ilgili olduğundan ve sabit disk ile tamamen alakasız bir şey olmadığından emin olduğunuzu biliyoruz. Bazı dizüstü bilgisayarların burada gösterilenden biraz farklı şekilde birbirine uyduğunu ancak aynı ilkelerin geçerli olduğunu unutmayın.

Dizüstü bilgisayarınızın ekranını nasıl değiştirirsiniz?

1. Adım Öncelikle sorunu tanımlamanız gerekir. Ekran titriyorsa, ya da başlangıçta açılırsa, sonra da sönerse veya bir görüntü belirir ancak son derece loşsa, başarısız olan arka ışığı yönlendiren invertör olabilir. Öyleyse, Adım 3‘e gidin.

2. Adım Ekran tamamen siyahsa veya belki çöp gösteriyorsa, harici bir monitör takın ve gerekirse geçmek için uygun tuşa basın. Ekranda görüntü alamıyorsanız, muhtemelen video devresi olduğundan, ekranı değiştirmek yardımcı olmaz. Ne yazık ki, yeni bir dizüstü bilgisayar satın almanız gerekecek gibi görünüyor.

3. Adım Öncelikle, hem dizüstü hem de kendiniz için bir güvenlik önlemi olarak (bir dizüstü bilgisayarda düşük voltajlı bir pille çalıştırılmasına rağmen yüksek voltaj bulunduğunu aklınızda bulundurarak), şarj cihazının bağlantısını kesin ve dahili pili çıkarın. Eğer bir tane varsa, topraklı antistatik bir bant kullanın. Aksi takdirde, bir radyatöre veya topraklanmış herhangi bir metal nesneye dokunarak kendinizi topraklayın.

4. Adım Ekran çerçevesi bazen kauçuk kapakların arkasına gizlenmiş vidalarla sabitlenir. Eğer öyleyse, çok küçük bir kuyumcu-saatçi tornavida kullanarak bunları çıkarın. Şimdi vidaları çıkarın. İlerlerken, her bir vida setini güvenli ve ayrı tutun, nereye oturduğunu not edin.

5. Adım Vidaları çıkardıktan sonra, küçük bir düz uçlu tornavida veya plastik bir gözetleme aleti kullanarak çerçeveyi kaldırın ((plastik aletler daha güvenli ve dizüstü bilgisayarınızın plastik kasasına zarar verme veya çizilme olasılığı daha düşüktür). Bir noktadan başlayın ve kaybolana kadar çalışın. LCD panelini sürücü olarak suçlu olarak tanımladıysanız, Adım 8‘e gidin.

6. Adım İnvertörü sorunun olası nedeni olarak tanımladıysanız, ekran ve kasa arasına monte edilmiş, muhtemelen en altta görünmesi gereken, şimdi görünmesi gereken uzun dar devre kartı budur. Dikkatlice çıkarın.

7. Adım İnvertör gevşekken, ona güç sağlayan ve diğeri LCD panele giden kabloları çıkarın. Kartı çıkarın ve parça numarasını not edin, böylece yeni bir tane sipariş edebilirsiniz. Adım 10‘a gidin.

8. Adım Ekranı sorun bileşeni olarak tanımladıysanız, LCD panelini dizüstü bilgisayarın kapağından çıkarın. Bazı modellerde, önce metal bir beşiği sökmeniz ve sonra paneli beşikten çıkarmanız gerekir.

9. Adım Panele bağlanan çok çekirdekli kabloyu muhtemelen arkadan çıkarın. Kabloyu açmak, prizden çıkarmak kadar basit olabilir, ancak dışarı veya yukarı kaydırmanız gereken bir klips de olabilir. Sadece dikkatli olun, çünkü bunlar kolayca zarar görebilen hassas bileşenlerdir.

Şimdi paneli çıkarın, parça numarasını not edin ve yeni bir tane sipariş edin. Teslimatı beklerken çeşitli vidaları ve notlarınızı güvende tutun.

10. Adım Yedek parça geldiğinde, eski olandan çıkardığınız kabloları tekrar takın ve yerine vidalayın. Çerçeveyi değiştirmeden önce, çalışıp çalışmadığını kontrol etmek iyi bir fikir olacaktır, ancak parmağınızı invertörden uzak tutun.

11. Adım Çerçeveyi yerine takarak dizüstü bilgisayarın yeniden montajını tamamlayın (yerine oturması gerekir) ve çerçeveyi sabitleyen vidalar varsa, bunları da değiştirin. Son bir kontrol artık sadece bir formalite olmalı ve dizüstü bilgisayarınızı eski görkemine geri döndürdünüz.

İşte bu kadar! 0 kilometre ekranınızla anın tadını çıkarmaya devam edin.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular