Deepfake Video Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Oluşturulur?

/ 17 Aralık 2020 / 3.146 / yorumsuz
Deepfake Video Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Oluşturulur?

Hemen hepimiz video ve ses kayıtlarına, belgelerden ya da fotoğraflardan daha çok güvenme eğilimindeyiz. Ancak yapay zekanın geldiği nokta videoların ve seslerin inanılmaz derecede gerçekçi şekilde düzenlenebilmesine imkan sunuyor.En derin sahtekârlık: Deepfake teknolojisi 2020'ye damga vurabilir - Journo

Deepfake Video Nedir?
İlk kez 2017 yılında bir Reddit başlığında ortaya çıkan ‘deepfake’ terimi, bir insanın görüntüsünün ve sesinin başka videolarda kullanılarak taklit edilebilmesine olanak sunuyor. Üstelik şaşırtıcı bir şekilde hemen herkes, berbat bir bilgisayardan ve bazı yazılımlardan faydalanarak birkaç saatlik çalışma ile deepfake video yaratabilir.

Deepfake Video Nasıl Yapılır?
Tıpkı sınıftaki bir öğrenci gibi, yapay zekanın da amaçlanan görevi yerine nasıl getirebileceğini öğrenmesi gerekir.

– Hedef Video: Bulunduğumuz noktada deepfake videolar, en iyi performansı sağlayabilmek için temiz hedef videolarla çalışmalıdır. Bu nedenle gördüğümüz videoların çoğu genellikle düşük hareket seviyesine sahiptir.

– İki Veri Kümesi: Ayrıca ağız ve kafa hareketlerinin doğru görünmesi adına hedef kişinin yüzünün veri kümesine ihtiyaç duyulur. Bu sayede hedef videodaki yüz sağa bakarsa sağa, sola bakarsa sola bakması sağlanır. Ayrıca ses de taklit edilecekse, kişinin örnek bir ses kaydına ihtiyaç duyulacaktır.

Deepfake Video Nasıl Oluşturulur?
Deepfake videolar oluşturabilmek için yapay zeka tarafından desteklenen çeşitli uygulamalardan yardım almanız gerekiyor. Bu uygulamaların bazılarını internette ufak bir arama yaparak görmeniz mümkün olacaktır. Bunun ardından hedef kişiye ait çeşitli veri kümelerini ve hedef kişinin konumlandırılacağı hedef videoyu belirlemeniz gerekecektir. Ancak bu süreç ne kadar sürer, kesin bir şey diyemiyoruz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.

Benzer Konular

Yorum yaz