Google Play Protect Nedir, Nasıl Çalışır, Nasıl Kaldırılır?

/ 15 Temmuz 2018 / 6.954 / yorumsuz
Google Play Protect Nedir, Nasıl Çalışır, Nasıl Kaldırılır?

Google Play Protect Nedir, Nasıl Çalışır, Nasıl Kaldırılır?

Teknoloji her geçen gün biraz daha hızlanarak gelişmeye devam ederken akıllı cep telefonu kullanıcılarının da sayıları artıyor.

Elimizden düşürmediğimiz telefonlarımıza indirdiğimiz uygulamalar günlük hayatımızı kolaylaştırmaya devam ederken indirilen uygulamalar virüs saldırılarına maruz kalınmasına da neden olabiliyor. İşte Google Play Protect tam bu noktada devreye giriyor. Peki, Google Play Protect nedir, Google Play Protect nasıl çalışır ve bu uygulamayı kullanmak istemeyen kişiler için Google Play Protect nasıl kaldırılır?

Google Play Protect Nedir?

Google tarafından geliştirilen bir güvenlik önlemi olan Google Play Protect cihaz güvenliğini sağlama ve koruma amaçlı kullanıma sunulan özel bir yazılımdır. Bu yazılım Google mağazası olan Google Play Store üzerinden yapılan uygulama indirmeleri öncesinde indirilen her uygulamayı güvenlik kontrolünden geçirmekte, zararlı olabilecek içerikler bulunup bulunmadığını incelemektedir.

Yani kötü amaçlı yazılımlar olup olmadığını kontrol etmekte, size güvenli bir internet kullanımını vadetmektedir. Bir uygulamanın zararlı içerikler barındırdığını tespit ettiği anda kullanıcılara haber vermekte, yine zararlı yazılım olarak tespit edilen uygulamaları indirilen cihazdan otomatik olarak kaldırmaktadır.

Google Play Protect Nasıl Çalışır?

Cihaza yeni bir uygulama indirilmek istendiği anda Google Play Protect otomatik olarak devreye girmektedir. Yani kullanıcının yapılan indirmeyi taratmak için herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.

Otomatik olarak devreye giren özellik sayesinde indirilen her uygulama güvenlik taramasından geçirilmekte, uygulamaların içerisine güvenliğinizi ve kişisel bilgilerinizi tehdit eden kötü amaçlı yazılım olup olmadığı testten geçirilmektedir. Uygulamada kötü amaçlı yazılım yoksa otomatik olarak indirme tamamlanırken tehlikeli bir olayın varlığı durumunda ise cihaz sahibi uyarılmaktadır. Bazen ise otomatik olarak bu uygulama kaldırılır.

Google Play Protect Nasıl Kaldırılır?

Her cihazda otomatik olarak açık olan Google Play Protect kapatma işlemi için Google Play Store mağazası bölümüne girmeniz ve ardından menü bölümünden Google Play Protect yazısına dokunmanız gerekmektedir. Ardından açılan ekranda “Cihazı Güvenlik Tehditlerine Karşı Tara” seçeneğini kapalı bölümüne getirmeniz kapatma işlemi için yeterli olacaktır. Ancak bu özelliğin daima Açık olarak kalması önerilmektedir.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular