Android Cihazlarda Bankacılık Güvenli mi?

/ 22 Kasım 2017 / 885 / yorumsuz
Android Cihazlarda Bankacılık Güvenli mi?

Android Cihazlarda Bankacılık İşlemi

Avast tarafından yayınlanan son raporda, Android cihazlar üzerinden bankacılık işlemlerinin zararlı olup olmadığı hakkında bilgi veriliyor.

Kötü Amaçlı Yazılımlar

Avast; Wells Fargo, Chase, Citibank ve DiBa gibi büyük bankaların müşterilerine yönelik yeni bir malware’in ayrıntılarını içeren rapor yayınlayıp bilgi verdi. Avast raporuna göre; birkaç farklı ülkedeki söz konusu bankaların müşterileri, Google Play’den maalesef geç kaldırılan kötü amaçlı yazılımlardan etkilenmiş. Bu bilgi de aslında Android cihazlardan bankacılık işlem yapmanın ne kadar riskli ve zararlı olabileceğini gösteriyor.

Zararlı BankBot kodu, el feneri gibi görünen uygulamalarda bulunuyor. Daha önce bu gibi durumlar Solitaire ve Cleaner uygulamalarında da meydana gelmişti. Kötü amaçlı yazılım, bankaların uygulamalarına entegre olarak kullanıcının karşısına sahte bir kullanıcı arayüzü açıyor. Ve cihaz kullanıcısı, karşısına çıkan arayüzü bankanın kullanıcı arayüzü sanarak şifresini ve bilgilerini giriyor. Bilgilerin girilmesi durumunda, bilgiler otomatik bir şekilde kötü amaçlı kişilerin eline geçebiliyor. Özellikle iki faktörlü güvenlik doğrulaması kullanmayan kullanıcılar, hesaplarının bir anda bomboş bırakıldığını görebiliyor.

Uygulamalar Google Play Store’dan Kaldırıldı

BankBot bulunduran yazılımların Google Play Store’dan kaldırıldığı söyleniyor olsa da Avast; Google Play Protect sisteminin bu gibi zararlı uygulamaları nasıl onayladığına anlam veremediğini belirtiyor. BankBot yazılımını içeren uygulamalar, bilinmeyen kaynaklardan başka bir uygulama yüklemek için kodu yürütüyor. Bunların sonucunda Google Play Protect sisteminin pek de güvenilir olmadığı anlaşılıyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.