Hangi Android sürümünü çalıştırıyorum? – Android özelleştirmesi

/ 11 Ekim 2018 / 706 / yorumsuz
Hangi Android sürümünü çalıştırıyorum? – Android özelleştirmesi

 

Telefonum hangi Android sürümüne sahip?

Android özelleştirme serilerindeki  yenilikleri, görevleri ve projeleri takip etmek için Android‘in belirli sürümlerine ihtiyaç duyuyoruz. Çoğunuz burada ne yaptığınızı biliyorsunuz, ama eğer Android için yeterince yeniyseniz, Android‘in hangi sürümünü çalıştırdığınızı bu şekilde öğreneceksiniz.

 

 

Hangi Android sürümünü çalıştırıyorum?

Eğer bunu sadece eğlenmek için okuyorsanız, neden Android‘in hangi sürümünün çalıştığını bilmek isteyebilirsiniz. Birçoğunuzun bu makaleyi kaza ile yanıltmadığından, arama yapmaya geldiğinden şüpheleniyorum, bu yüzden sürümünüzü niçin bilmeniz gerektiğini öğrenmek eğlenceli olacaktır.

Muhtemelen uygulama veya aksesuar uyumluluğuna bakıyorsunuz veya cihazınızın bir Android sürümüne özgü bir özelliği olup olmadığını belirlemeye çalışıyorsunuz. Bu, Android 4.2 ve yeni yamaların birkaç önemli güvenlik hatası olduğu için oldukça yaygındır ve yaklaşan Android N şunları içerir: çok gelişmiş çoklu görev yetenekleri. Ne olursa olsun, buradasınız ve hangi Android sürümüne sahip olduğunuzu bilmek istiyorsunuz, o yüzden yapalım.

Önce Android‘in hangi sürümlerinde olduğunu görelim. Ben her şeyi listelemem, ama en azından OS işletim sistemi sürümlerini listeleyeceğim, Android 1.0 ve 1.1 zaten işletim sistemi yüklü bir telefon satın almadan önce her şey vardı. Sürüm adı ve numarasına ek olarak, işletim sisteminin sürümlerinin ilk yayınlanma tarihini de ekleyeceğim.

Adlandırılmış Android sürümleri

Android 1.5 Cupcake – 27 Nisan 2009
Android 1.6 Donut – 15 Eylül 2009
Android 2.0 Eclair – 26 Ekim 2009
Android 2.2 Froyo – May 20, 2010
Android 2.3 Gingerbread – 6 Aralık 2010
Android 3.0 Honeycomb – 22 Şubat 2011 (Tablet OS)
Android 4.0 Dondurma Sandviç – 18 Ekim 2011
Android 4.1 Jellybean – 9 Temmuz 2012
Android 4.4 KitKat – 31 Ekim 2013
Android 5.0 Lollipop – 12 Kasım 2014
Android 6.0 Marshmallow – 5 Ekim 2015
Android 7.0 N (henüz isimlendirilmemiş ve yayınlanmamıştır)

Yukarıdaki ana sürümler arasında birçok noktaya yakın olduğunu not etmek önemlidir. Örneğin, biraz farklı özellikler ve farklı geliştirici API düzeyleri sunsalar bile Android 5.0, Android 5.1 ve Android 5.1.1‘in tümü Lollipop olarak kabul edilir.

Lütfen OS yayınlanma tarihinin, telefonunuzda kullanıma sunulduğunu hemen belirtmediğini unutmayın. Telefon üreticilerinin en yeni işletim sistemi olan yeni cihazları göndermesinden aylar sürebilir ve mevcut telefonların güncellemeleri yıllar boyunca düzensizdir. Cihazınızın, ne ile birlikte gönderildiklerinin ötesinde bir güncellemeye sahip olduğunu veya görmeyeceğini garanti etmez.

Bu notta, nihayet Android sürümünüzü belirleme adımlarına bakalım.

 

Android sürümünüzü nasıl bulabilirsiniz?

 

Ana sistem ayarlarını açarak başlayın . Ayarlar genellikle uygulama çekmecenizde bir uygulama olarak bulunur veya hızlı ayar bildirim gölgesindeki dişli simgesine basabilirsiniz.

Aşağıya kaydırın ve Telefon hakkında veya Tablet hakkında’yı seçin .

Arayın Android sürümü . Benimki 6.0.1.

Orada var, Android sürümünüzü bilmek için gerek duyduğunuz sebepten dolayı, gitmekte fayda var. Farklı bir sürüm görmeyi umuyorsanız, en üstteki Sistem güncellemeleri girişine ulaştığınızdan emin olun.

 

Sıradaki ne ?

Android sürümünüz, cihazınızdaki mevcut özellikleri büyük ölçüde kontrol edecektir. Android 4.2, hem işlev hem de güvenlik için önemli bir devrilme noktasıydı, bu noktada en az 4.2‘ye ihtiyaç duyulan çok sayıda uygulama bulabilir ve en yeni ve en iyi uygulama yeteneklerini deneyimlemek istiyorsanız, Android 6.0 ve üstü. Özellikle, Doze modu Android‘de pil bekleme sürelerini önceden çok nadir seviyelere çıkarmaya yardımcı olur.

 

 

Güncelleme konusu yıllar içinde ısıtıldı, Nexus programı cihazlara anında güncellemeler sağlamayı ve cihazın yıllarca çalışmasını sağlamak için mümkün olduğunca fazla güncellemeyi dahil etmeyi amaçladı. Gerçek şu ki, bir cihazın basitçe ilerleyemediği, devam edemediği veya yeni yazılım geliştirme maliyetlerini haklı çıkaracak çok az aktif kullanıcıya sahip olduğu bir nokta vardır.

Nexus programının bu sorunları varsa, Android‘in yeni bir sürümü piyasaya sürüldükten sonra yalnızca güncellemelere bakacak diğer üreticiler tarafından oluşturulan cihazlar için ne kadar kötü bir durumun elde edilebileceğini hayal edebilirsiniz. Her üreticiyle ve daha sonra, telefona teslim edilmek için onaylanabilmesinden önce bir güncellemede ellerini tutmaya ihtiyaç duyan her operatörle, gecikmeler yaygındır ve çoğu zaman mükemmel yetenekli cihazlar her ne nedenle olursa olsun atlanır.

Şans eseri, günümüzde çok daha iyi şeyler var, pek çok cihaz ve üretici, önceki yıllarda olduğundan çok daha hızlı bir şekilde gelecek vaat eden ürünler sunacak.

Paskalya Yumurtası

Bu sistem ayarlarına dönün ve Android sürümüne gidin, şimdi üzerine dokunun. Tekrar üzerine dokunun. Tamam, aslında bunu yapmak istediğin şey birkaç kez hızlıca dokunuyor, bu da Paskalya yumurtasını, genellikle işletim sisteminizin sürümünü temsil eden bir görüntü yada süslü logoyu yükleyecek.

Ama bekle, dahası var! En son birkaç sürümde, başka bir eğlence seviyesine erişmek için paskalya yumurtasına dokunabilir ve / veya basılı tutabilirsiniz, en son basit bir dokunuş ve git oyunu, Google‘ın Flappy Birds‘i ele geçirmesi .

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular