İnternet Hızını Ölçen Servisler

/ 4 Aralık 2017 / 730 / yorumsuz
İnternet Hızını Ölçen Servisler

İnternet Hızını Ölçen Servisler

Kullanıcılar, özellikle adil kullanım kotasının aşılması durumunda internet hızını ölçmek isteyebiliyor. İnternet hızını ölçen servisler, her ölçümde farklı sonuç verebiliyor. Bunun sebebi bilgisayara gelen bağlantının farklı uygulamalar tarafından kullanılabiliyor olması.

İnternet Hızını Ölçmek

İnternet hızını ölçmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Öncelikle bilgisayara, kablolu internetin bağlanması ve kablosuz internetin başka cihazlar tarafından kullanılmasının engellenmesi gerekiyor. Daha sonra bilgisayarda internet ile çalışan tüm programların kapatılması, tarayıcıda bulunan tüm sekmelerin kapatılması ve test esnasında herhangi bir indirme işleminin yapılmaması gerekiyor.

Genelde adim kullanım noktasının aşılmasının ardından düşen internet hızı, bazı servisler yardımı ile ölçülebiliyor.

Speedtest Hız Testi

Speedtest, dünya genelinde internet hızı test edilirken kullanılan en yaygın sistemlerden biridir. Bu servisi kullanarak ping, yükleme hızı ve indirme hızı gibi verilere ulaşmak mümkündür. Ayrıca servis, internet sağlayıcısını ve IP numarasını da test ekranında gösterebiliyor.

Doping Hız Testi

Türkiye’nin alternatif servis sağlayıcıları arasında yer alan Doping, kullanıcıları için kendi hız testi servisini geliştiriyor. Speedtest altyapısından veri alan bu servis, internet hızına ve bağlantı grafiğine göz atma imkanı sunuyor.

Google Hız Testi

Şirketin birkaç ay önce duyurduğu hız testi hizmeti, henüz Türkiye’de kullanılmıyor olup; yurtdışında kullanıma açıldı. Kısa bir süre içerisinde Türkiye’de de aktif olması beklene hız testi uygulaması, en doğru tespit yapan servisler arasında yer alıyor.

Türk Telekom Hız Testi

Kullanıcıları için internet hızı sorgulama servisi geliştiren Türk Telekom, Speedtest ile aynı altyapıyı kullanıyor. Servisi kullanarak internet hızını ve bağlantı kalitesini görmek mümkün oluyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular