E-Devlet Üzerinden Askerlik İşlemleri

/ 4 Aralık 2017 / 848 / yorumsuz
E-Devlet Üzerinden Askerlik İşlemleri

E-Devlet Üzerinden Askerlik İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, yirmi yaşına gelmiş her erkek bireyin yerine getirmek zorunda olduğu askerlik hizmetinde, bu duruma mani olan bir sağlık sorunu bulunduğu takdirde muafiyet söz konusu olabiliyor.

Askerlik Hizmeti

Askerlik, yirmi yaşına gelen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan erkek bireyler tarafından yerine getirilmesi zorunlu bir hizmettir. Askerlik hizmetinin yapılmak istenmemesi, mevzuat gereği mümkün olmuyor. Askerlik yapmaya mani bir sağlık sorunu bulunuyor ise ve bu durum belgelenir ise askerlik hizmetinden muaf tutulabiliyor. Ayrıca ön lisans/lisans eğitimi gören öğrenciler de en fazla 29 yaşına kadar askerlik hizmetlerini erteleyebiliyorlar. E-Devlet üzerinden askerlik işlemi ile ilgili yapılan birkaç hizmet bulunuyor.

Askerlik Durum Belgesi

Askerliğini yapanlar; askerliğini nerede, ne zaman yaptığını, tecil ettirmişler ise tecil tarihini bu belge üzerinde görebiliyor. Askerlik belgesi, pek çok resmi ve özel işlem için istenen standart belgeler arasında yer alıyor.

Yoklama Başvurusu

Askerlik yoklama hizmeti, henüz pilot uygulama olarak Manisa ilinde ikamet eden vatandaşlara uygulanıyor. Pilot uygulamanın tamamlanmasının ardından hizmet, tüm ülke genelinde e-Devlet üzerinden verilmeye başlanacak.

Celp Dönem Tarihi Sorgulama

Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu

Adres Bilgileri Teyidi ve Güncellenmesi

E-Devlet üzerinden, ASAL sistemine kayıtlı iletişim ve adres bilgileri ile ilgili onaylama ve güncelleme işlemlerine imkan veren bir hizmettir.

Belge Doğrulama

Vatandaşların, evraklarına kaşe ve onay almak için devlet dairelerinde sıra beklemesine son veren hizmet, belgelerin ıslak imzalı resmi belgelerle eş durumda olmasını sağlıyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.