Resim Uzantısı Olan Jpg Ve Jpeg Arasındaki Fark Nedir?

/ 1 Ekim 2019 / 1.407 / yorumsuz
Resim Uzantısı Olan Jpg Ve Jpeg Arasındaki Fark Nedir?

İki resim formatı olan  .jpg ile .jpeg arasında fark nedir?  bu konudan bahsedeceğim. Bu konuyu anlatmadan önce iki resim formatı olan  .jpg ile .jpeg nedir onu açıklayacağım.

JPEG UZANTISI NEDİR?

Açılımı “Joint Photographic Experts Group” dur. Bellek kart yada harddsik gibi depolama alanlarında görüntülerde belirgin fark olmadan 10/1 oranında sıkılaştırma imkanı sunuyor.

JPG UZANTISI NEDİR?

Bu dosyada %5 oranında sıkıştırma yapılabilmektedir. Bu sıkıştırma sonrasında küçük renk kayıpları olabiliyor.

JPG VE JPGE ARASINDA FARKLAR NELERDİR?

Windows işletim siteminde en çok JPG kullanılıyor. Fakat grafik veya resim düzenleme araçlarında JPEG uzantılı resimler ve dosyalar daha çok kullanılıyor. Çünkü tonlama ve renkten dolayı en iyi sonucu veren dosya türüdür.

Aslında ikisi de aynı dosya uzantısı olduğundan her ikisi de resim uzantısı olarak kullanılıyor ama grafik editörleri en çok JPEG formatını tercih ediyor.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.