Sahte replika telefon nasıl anlaşılır?

/ 19 Temmuz 2018 / 10.350 / yorumsuz
Sahte replika telefon nasıl anlaşılır?

Sahte replika telefon nasıl anlaşılır?

İnternet’te yeterince zaman geçirin ve bir korku hikayesine sahte bir telefona yüzlerce dolar harcayan bazı talihsiz ruhlara rastlamak zorundasınız. Dışından yepyeni bir Samsung Galaxy S9 gibi görünebilir , ama gerçek bir şey yerine ucuz bir kamera, eski bir işlemci ve diğer daha ucuz bileşenler ile gerçeğinin yanına bile yaklaşamaz.

Samsung’un yüksek kaliteli ürünlerini sahtecilemek Çin’de büyük bir iş. AnTuTu’nun 2017 piyasaya sürülen akıllı telefon raporuna göre , Samsung akıllı telefonlar geçen yıl taklit pazarın yüzde 36’sından fazlasını oluştururken, iPhone’un yüzde 7,7’sini ve Huawei’nin yüzde 3,4’ünü geride bıraktı. Avrupa Galaxy S7 Edge , listenin en çok sahte telefonuydu. Şirketin 2017 raporunda, karşılaştırma ölçütlerini kullanan 17.424,726 doğrulanmış telefonun yüzde 2.64’ünün knock-off’ları bulunuyor. Sadece bu tek örneklem temelinde 460,000 onaylanmış sahte var. Piyasada bir milyardan fazla akıllı telefon bulunduğundan, milyonlarca knockoff’a ulaşıyor.

 

Antutu tarafından sunulan kaçak telefon oranları

Saygın bir satıcıdan yeni bir telefon almak en güvenlisidir, ancak bu her zaman mümkün değildir. İkinci el, yenilenmiş ve daha ucuz ithalat telefonları için büyüyen pazar potansiyel gölgeli ürünler ve sahte telefonların  sıcak yatağıdır. Paranızı sahte bir telefonlara  harcamaktan kaçınmak isterseniz, yeni telefonunuzun orijinal olup olmadığını kontrol etmek için kolay kılavuzumuz aşağıda yer almaktadır.

Dış tasarımını Kontrol edin.

Sahte telefonu tespit etmek için en belirgin yer dış tasarımdır; Yanlış yerde bulunan düğmeler, oldukça doğru görünmeyen çerçeveler ya da olması gerektiği gibi olmayan bir fotoğraf makinesi muhafazası. Ne yazık ki, iyi yürütülen tehlikeli cihazlar dışardan algılanması kolay değildir, sadece bunları kullanmaya başladığınızda bariz hale gelirler.

Özel bir satıcıyla ilgileniyorsanız, ilk bağlantı noktası, cihazın gerçekte açık olduğundan emin olmaktır. Kişisel olarak orada olmasanız bile, satıcı ekran üzerinde görüntü sunabilmeli ve muhtemelen size UI aracılığıyla flört eden kısa bir video veya GIF göndermelidir. Sadece çatlaklar ve çizikler olsa bile, ekrana daha yakından bakmaktan asla korkmayın.

Knockoff yazılımı, özellikle UI veya uygulama simgeleri resmi aygıt temasıyla eşleşmezse, genellikle ölü bir verimdir. Bazı YouTube videolarını inceleyerek yeni bir cihaz öğrenebilirsiniz  . Tuhaf görünümlü rampaları ve simgeleri, eksik özellikleri veya menüleri veya standart olmayan önceden yüklenmiş uygulamaları göz önünde bulundurun.

 

 

Burada performans eşit derecede önemlidir ve kurbanların satın aldıktan sonra dikkat etmesi gereken en önemli noktadır. Sahte telefonlar genellikle günlük kullanımda yollarını kesen ve geciktiren daha ucuz işlemciler içerir. Bazı uygulamalar ve geçişler muhtemelen işletim sistemi sadece derinlikli olduğu için çalışmaz bile. Bu nedenle, her şeyin doğru şekilde çalıştığından emin olmak için işletim sistemi ve birkaç uygulama arasında iyi bir kazı yaptığınızdan emin olun. Eğer bunu kendi başınıza yapamazsanız, her zaman video kanıtı isteyebilirsiniz. Bu genellikle, kullanılmış veya yenilenmiş telefonları satın almak için iyi bir tavsiyedir – yaşlanan telefonların herhangi bir pil veya işlemci sorununa sahip olup olmadığını tespit etmek için yararlıdır.

Her zaman olduğu gibi, kullanılmış ürünler için genel satın alma kurallarına da uyduğunuzdan emin olun. Korunmayacağınız, karşılıklı olarak kabul edilebilir yerlerde buluşabileceğiniz resmi bir platformun dışında ödeme yapmayı kabul etmeyin ve ilk buluşma için nakit para çekme taleplerinden kaçının. Detaylı sorulara cevap vermeyen resmi olmayan satıcılar her zamanki gibi büyük bir uyarı işareti de vardır.

 

Telefonu test etme

Her zaman mümkün olmasa da, büyük miktarlarda para vermeden önce ikinci el ve yenilenmiş telefonların kontrol edilmesini tavsiye ediyoruz. Bu sayede el cihazının fiziksel durumunu iki kez kontrol edemezsiniz, aynı zamanda içeride sahte bir telefon olmadığından emin olmak için birkaç basit test gerçekleştirebilirsiniz.

Donanımın eşleştiğini kontrol edin

Sahte bir telefon kar elde etmek için daha ucuz donanım alternatifleri üzerinde kayar. En yaygın aldatmacalar, düşük kaliteli kameraların kullanılmasını, NFC veya parmak izi bileşenlerinin kullanılmamasını ve hatta daha ucuz işlemcilerde bile homebrew yazılımının kullanılmasını içerir. Neyse ki, ellerindeki telefona karşı iki kez kontrol etmek için telefon üreticilerinin resmi özellikli sayfalarını bulmak çok kolay.

Ekran çözünürlüğü, kullanıcı arayüzü temaları ve işlem donanımı, sahte donanımları kontrol etmenin en iyi yoludur.

İlk olarak, tüm donanımın çalıştığından emin olun. Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC ve diğer özellikleri açıp kapatır. Belki başka bir cihaza veya ağa bağlanabilir. Parmak izi tarayıcı seçeneklerini kontrol etmek aslında güvenlik ayarları menüsünde kötü bir fikir değildir, satıcı satın almadan önce telefonu baskıyla kilitlemeyi istemese bile kötü bir fikir değildir.

Kameraları da test etmeyi unutma. Hem ön hem de arka kameraların çalıştığından ve geniş açılı lens veya telefoto zoom gibi cihazla birlikte vaat edilen tüm özelliklere sahip olduğundan emin olun. Bir sahte kamera uygulamasının özellikleri ve düzeni her zaman resmi yazılımlardan farklıdır. Son olarak, bir fotoğraf çekin ve megapiksel sayısını kontrol edin. Varsayılan galeri uygulamasında veya Google Fotoğraflar’da bilgi düğmesine basarak bunu yapabilirsiniz. Açık bir alt kamera modülü, telefonda görüntülendiğinde bile, çekilen fotoğraflara göre kolayca görünebilir.

 

CPU-Z’yi çalıştır

Bahsettiğimiz gibi, sahte bir işlemci büyük bir kırmızı bayraktır ve deneyimlerinizi yeni telefonunuzla mahvedecek, dolayısıyla telefondaki çip ile resmi spekülatöre karşı kesinlikle karşılaştırmaya değer.

Bunu yapmak için telefonu ayrı tutmanıza gerek yok, sadece Play Store’dan hızlı bir şekilde CPU-Z’yi kurmanız gerekiyor. CPU-Z size, telefonun içinde çalışan anahtar işleme ve düşük seviyeli yazılım bileşenlerinin bir özetini sunacak ve bu da, sahteciliği neredeyse imkansız hale getirecektir. 

 

Yüklendikten sonra açılış sayfasında CPU ve GPU donanımı ile ilgili ayrıntıları kontrol edebilirsiniz. Bu teknik malzemeye gerçekten girmiyorsanız, Aygıt sekmesi size Donanım altındaki işlemci çipinin adını verecektir. Ayrıca, bu sayfada listelenen RAM miktarını ve telefonun ekran çözünürlüğünü de bulacaksınız. Ayrıca, bazı ayrıntıları çapraz referans vermek için AIDA64’i de yükleyebilirsiniz.

CPU Z Android İndir

AİDA 64 Android İndir

IMEI numarasını karşılaştırın

Yukarıdakilerin hepsi, ucuz bir sahte telefonunuzu tespit etmenize yardımcı olacak, ancak çalıntı veya kara listeye alınmış ürünlere karşı yardımcı olmayacaktır. Bunu yapmak için, satıcınız tarafından yapılan taleplere karşı Uluslararası Mobil Cihaz Kimlik Numarasını (IMEI) kontrol etmek isteyeceksiniz.

Her bir telefonun hücresel modeme, benzersiz bir 15 haneli IMEI numarası verilir. Telefonun, belirli ağlara cihazları kaydetmek ve kilitlemek için kullanılan marka ve model numarasına göre kayıtlıdır ve çalınmışsa telefonları veya SIM’leri engellemek için kara listeye alınabilir.

Bir telefonun IMEI’si, ona bağlı olan modeli, ağ uyumluluğunu ve el cihazının çalındığını söyleyebilir.

IMEI Numarası Bulma

Bir telefonun IMEI numarasını Android Ayarları menüsünün Telefon Hakkında bölümünde bulabilirsiniz. Alternatif olarak, telefon çeviricisine * # 06 # yazınız ve numarayla birlikte bir kutu açılacaktır. IMEI ayrıca telefonun kutusunda yer alıyor ve bu da olası satın alma işleminin orijinal ambalajında ​​olup olmadığını iki kez kontrol etmenizi sağlıyor. Alternatif olarak, numarayı imei.info web sitesine yönlendirmek, telefonun durumunun bir dökümünü size verecektir.

Telefonun belirli bir şebekeye kilitlenip kilitlenmediğini kontrol etmek için IMEI numarası da çok yardımcıdır. Kilitli bir telefona söz verdiyseniz, SIM kartınızı açtığınızda kilitlendiğini kesinlikle öğrenmek istemezsiniz. Bazen satıcılar sadece bu bilgiyi kontrol etmezler, bazıları ise kilitsiz telefonların cazibesini kullanmazlar. .

Sahte telefon almışım ne yapabilirim?

Baştada belirttiğimiz gibi her telefon orjinal satıcısından alınamayabilir, ancak sahte bir telefon almışsanız  bu yolun sonu değildir. Yasal korumalar bulunduğunuz ülkeye göre değişecektir ve hileli satıcıları takip etmek genellikle kayıp bir durumdur, ancak ödeme yönteminiz bir koruma seviyesi sunabilir.

Bir makbuz alsanız bile, bir kağıt izi olmaması ve ödemeyi telafi edememesinden dolayı nakit en iyi şekilde önlenir. Bankanız genellikle bir ters ibraz almak için bir işleme itiraz edebileceğinden, kredi kartları da bankamatik, banka kartı veya banka havalelerinden daha iyidir. Her zaman bankanızın şart ve koşullarını kontrol edin. Çevrimiçi satın alırken PayPal,  özellikle nakavt mallarını ve kullanılmış ürünleri kapsayan kapsamlı bir alıcı koruması sunar  . Her ihtimale karşı, satın alma kanıtını ve kanıt olarak hareket etmek için satıcıdan ayrıntılı bir açıklama aldığınızdan emin olun. Ayrıca, satıcının satın alma işlemine başlamadan önce yorumları ve forum gönderileri aracılığıyla satıcının itibarını tanımak da iyi bir fikirdir. Hızlı bir Google zamanı önceden gerçeğinden sonra size çok fazla acı verebilir.

 

Yukarıdakilerin hepsi göz önünde bulundurulduğunda, sahte bir telefonla sona erdirilmeye karşı iyi hazırlanmış ve korunmuş olmalısınız. Karşılaşmanın şansı zayıftır, ancak her zaman hazırlanmak en iyisidir. Paylaşmak istediğiniz kendi ipuçlarınız veya deneyimleriniz varsa, aşağıda bir yorum bıraktığınızdan emin olun.

 

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular

Yorum yaz