Belirlediğiniz biçimde Wordde heceleme yapın | Eniyiandroid.com
     

Wordde heceleme nasıl yapılır

Yazar: Emre Çelik   20 Mayıs 2017    205        
 
 
 
 
 
 
Wordde heceleme nasıl yapılır

Belirlediğiniz biçimde Word'de heceleme yapın

Çok fazla metin oluşturuyorsunuz ve bunlarda otomatik heceleme özelliğinden yararlanıyorsunuz. Pek çok farklı ayar denemenize rağmen hala çirkin boşluklar oluşuyor.

Birkaç basit hileyle heceleme sorununun üstesinden gelebilirsiniz. Yapmanız gereken tüm ayarlar sadece Word ile sınırlı. İlkin hecelemeyi etkinleştirin. Çalışmakta olduğunuz sayfayı Word'de, "sayfa düzeni"ne getirin ve "Araçlar / Dil / Hecele" yolundan hecelemeyi seçin. Burada "otomatik" ve "el ile" heceleme seçeneklerinin yer aldığını göreceksiniz. Aynı özelliğe 2007 sürümü ve üstünde "Sayfa düzeni / Heceleme"den ulaşabilirsiniz. 

Buradan ince ayarlar için "Heceleme seçenekleri"ne tıklayın ve "Belgeyi otomatik hecele"yi seçin. Aşağıdaki "Heceleme bölgesi" alanındaki değeri "3" yapın ki her satırda heceleme olması nedeniyle okunaklılık azalmasın. Yaptığınız değişiklikleri "Tamam"a tıklayarak onaylayın. Daha kısa metinlerde "El ile" seçeneğinden yararlanabilirsiniz; ancak uzun metinlerde bu seçenek beraberinde çok fazla hata getireceğinden kullanmanızı pek tavsiye etmiyoruz. Yapacağınız bu ayarlamalar tüm metin için geçerli olacak, böylelikle tek tek kelimeler uygulamanın dışında kalmayacak. 

Diğer taraftan bu uygulamanın da kendine göre istisnaları yok değil. Örneğin otomatik hecelemeyi belli paragraflar için iptal edebilirsiniz. Bunun için ilgili paragrafı seçin ve sağ tıklayarak açılan bağlam menüsünden "Paragraf"a tıklayın. Açılan pencereden "Satır ve Sayfa sonu" sekmesine geçin. Buradan "Heceleme yok" seçeneğinin önündeki kutucuğa işaret koyun ve "Tamam"a tıklayın. Buraya kadar yaptığımız uygulamalar sizde, heceleme sorununun tamamen bittiği
izlenimini uyandırmasın çünkü hazırladığınız metindeki yabancı sözcükler, hecelemede genellikle sorun çıkartır. Bunun için ilgili paragrafı işaretleyin ve "Araçlar / Dil / Dil ayarla"ya tıklayın. Gelen pencereden "Yazım ve Dilbilgisi Denetimi Yapma"yı işaretleyin. Böylelikle seçmiş olduğunuz dilde çalışırken, heceleme işlevi yabancı kelimelerde sıkıntı çıkartmaz.

 
 
 

Etiket:   Word heceleme Yapma heceleme

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Hit Android Oyunları  
   
 
   Teknik Bilgiler  
   
 
   Son Yorumlar  
   
 
 
Eniyiandroid.com 3 kişilik araştırmacı ekibi tarafından android haberleri ve android ile ilgili güncellemeler, uygulamalar, telefon ve tabletler hakkında bilgiler vermektedir.
Site içi etkileşim anlamında Çözüm Merkezimizde kullanıcıların tüm problemlerine çözüm bulmayı hedefliyoruz.
Bu anlamda sizlere daha iyi bilgi vermek amacıyla kendimizi geliştiriyoruz.
 
  • Copyright by Eniyiandroid.com, 2016

  • Bey Yazılım | Beyyazilim.com