Android Q ile Güvenlik Seviyesi Arttırılıyor

/ 14 Eylül 2018 / 636 / yorumsuz
Android Q ile Güvenlik Seviyesi Arttırılıyor

Android Q ile Güvenlik Seviyesi Arttırılıyor

Kullanıcıların uygulama güvenliği açısından daha fazla bilgilendirilmesini sağlayan Android Q, yeni önlemler ile gündemde. Geçen süre içerisinde uygulamaların izinlerini azaltan ve güvenliğin çok daha üst seviyede olmasını sağlayan Android, kullanıcı bilgilerinin gelişmiş bir biçimde korunmasını mümkün kılıyor. Sistemde keşfedilen yeni özellik, yeni sürümün eski uygulamalar adına uyarı vereceğini ortaya koyuyor.

Android Q ile Ekstra Güvenlik Önlemleri

Belli başlı uygulamalar Android’in güvenlik adına oluşturduğu sınırlamaları aşmak adına “hedef API seviyesini” yükseltmemeyi tercih ediyor. Bu durum, uygulamanın kısıtlamadan kurtulmasını sağlıyor olsa da kullanıcı açısından tehlike arz edebilir. Google ise yaptığı değişiklik ile bu tarz durumlara başvuran uygulamalar adına bildirim gösterecek.

Geçtiğimiz ağustos ayında Play Store’a bir güncelleme geldi. Bununla birlikte geliştiricilerin API seviyesini 26’ya yükseltmeleri amaçlandı. Böylelikle geliştiricilerin pil optimizasyonu, bellek kullanımı ve gizlilik gibi konularda adım atması sağlanıyor. Bu durum her ne kadar uygulamaların eski Android sürümlerinde çalışmasını engellese de Google’ın karar değişikliğine gidebilecek olması da mümkün.

Kullanıcılar Uyarı Alacak

Eğer eski bir uygulama kullanıyorsanız akıllı cihazınız bu duruma ilişkin bildirim gösterecek. Bu durum, doğrudan geliştiricileri güncelleme yapmaya itecek gibi duruyor. Ancak yeni nesil bir uygulamanın eski versiyonlarda çalışmayacak olması akıllarda hala daha soru işaret bırakıyor. Android sistemlerinde eski sürümlerin kullanım oranı azımsanmayacak oranda fazla. Hal böyle olunca geliştiriciler geniş bir kitleyi yok saymak istemeyeceklerdir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.