Kötü Siteler İçin Filtreler Güvenlimi

/ 29 Ekim 2017 / 538 / yorumsuz
Kötü Siteler İçin Filtreler Güvenlimi
İnternet Filtreleri Sandığınız Kadar Güvenli Olmayabilir
İnternet üzerinden tehlikeli ya da güvensiz içeriklere karşı koruma amacı ile kullanılan internet filtreleri ne kadar güvenli? Pek çok ebeveyn tarafından çocuklarının interneti kullanırken güvenli internet kullanımını garanti etmek üzere kullanılan internet filtrelerinin aslında sanıldığı kadar güvenilir olmadığı ortaya çıkarıldı. 
Hava durumundan trafik bilgisine, ödevlerden kaçırılan dizi bölümlerine ve hatta market alışverişlerine kadar pek çok alanda internet hepimizin artık olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Ancak özellikle de gençler ve çocuklar interneti kullanırken aslında farkında olmadan pek çok tehlikeye maruz kalabiliyorlar. Bu alanda ebeveynlerin büyük bir bölümü internet güvenlik filtreleri kullanarak önlem almayı tercih ediyor. Ancak bazı saldırılar ne yazık ki kullanılan filtreleri etkisiz hale getirebiliyor. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan kapsamlı araştırma bu yetersizliği tüm detayları ile gözler önüne seriyor. 
Yapılan araştırmada yaş aralığı 12 – 15 arasında olan 515 deneğin internet kullanımı inceleme altına alındı. İnceleme sonuçlarına göre söz konusu çocuklardan yüzde 14’ü internet üzerinden kötü örnek oluşturabilecek deneyim yaşadıklarını belirtirken yine % 8’lik bölümü tanımadıkları kişilerin kendileri ile iletişime geçmeye çalıştıklarını, % 4’lük bölümü sahte hesap kullanıcıları tarafından rahatsız edildiklerini ve yüzde % 2’lik bölüm ise cinsel tacize uğradıklarını dile getirdi. Bu sonuçlar internet filtresi uygulayan ebeveynlerin çocuklarının internet kullanımlarını denetlemeleri gerektiği sonucunu kesin olarak ortaya çıkarken üniversite çocukların yanı sıra ailelerin de eğitilmesi gerektiğini vurguladı. 

Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.