İnternet Yükleme ve İndirme MBPS Hızı Kaç Olmalı?

/ 13 Ağustos 2018 / 51.841 / 6 Yorum
İnternet Yükleme ve İndirme MBPS Hızı Kaç Olmalı?

İnternet Yükleme ve İndirme MBPS Hızı Kaç Olmalı?

İnternetin her geçen gün biraz daha yaygınlaştığı günümüzde yaşanan en büyük sorunlardan biri de düşük internet hızı olarak öne çıkıyor. Özellikle de uygulama indirirken yaşanan yavaşlamalar indirilen uygulamanın boyutu arttıkça kullanıcıların çileden çıkmasına neden oluyor. Yüksek internet hızı ile tüm işlemler daha kolay yapılırken kullanıcılar sürekli daha hızlı internet kullanmak için paket yükseltmek zorunda bırakıldıklarından şikâyet ediyorlar. Aslında kavram karmaşası AKN ile ortaya çıkıyor.

AKN Nedir?

Adil Kollanma Noktası kelimelerinin kısaltmalarından oluşan adil kullanım kotası internet kullanıcılarının aniden düşen internet hızı yakınmalarının da bir numaralı nedenidir. Çünkü internet servis sağlayıcıları tarafından belirlenen bu oran dolduğu anda internetiniz otomatik olarak yavaşlatılır. Bu bariz yavaşlamada internet kullanım verimini son derece olumsuz etkiler. İnternet hızı düşürüldükçe indirme hızı da buna paralel olarak düşmektedir. Bu nedenle internet hızının mümkün olan en yüksek seviyede tutulması amaçlanmalıdır.

İnternet Hızına Göre İndirme Hızı Nedir?

İnternet hızına göre indirme hızı 1 MPS = 128 KB ve katları şeklinde hesaplanmaktadır. Yani 2 MBPS internet 256 KB, 4 MBPS internet 512 KB ve katları olarak bu tablo katlanarak artmaktadır. İnternet hızı ile indirme hızı arasında doğru orantı bulunmakta olup internet hızı yükseldikçe internet hızı da yükselmektedir. Burada önemli olan adil kullanım noktasıdır. Çünkü belirlenen adil kullanım noktası seviyesi aşıldığı anda bu oranlar yerine belirlenen oranlar kullanılmaktadır.

İnternet Yükleme ve İndirme Hızı Kaç Olmalı?

İnternette işlem yaparken verimli bir şekilde cihazınızı kullanmanın yolu yüksek indirme hızı ve yükleme hızı olarak öne çıkmaktadır. İyi bir internet bağlantısından söz edebilmek için sürekli takılmayan ve donma sorunları yaşatmayan bir bağlantı kalitesi aranır. Bu sınır Hız – MBPS oranlamasında en az 9 MBPS olarak açıklanmaktadır. Bu seviyede bir internet ile hiç takılmadan 480 p videoları izlemeniz mümkündür. 20 GB kota kapasitesi ile ise 50 saat boyunca video izlemeniz mümkündür. Ancak imkan verse bu sınırların biraz daha yükseltilmesi ve daha konforlu bir kullanım önerilmektedir.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


İnternet Yükleme ve İndirme MBPS Hızı Kaç Olmalı? (6 Yorum)

 1. Ping süresi
  9ms
  İndirme hızı
  30.49Mbps
  Yükleme hızı
  23.05Mbps
  bu sonuçlar iyi mi

  • Emirhan bey bende aynı skntilar dan yaşıyordum.ttnet arayın şikayet kaydı oluşturun hatta modeminizi kapatıp hiç çalışmıyor diyin.ic tesisatla alakalı problemden olabilir. Benim kabloları değiştirdiler. 2.5 mbps aldığım hız şimdi normale döndü. 32 mps alıyorum. Almam gerek de buydu. Bu hizmete. Elit hizmet dolar bazen onlar ödüyor kendi hatalarıyla bazende size yansiyabilir

  • Siz sanslısınız T.Telekomun bendeki hızı 0.6 :((
   Msteri hizmetleri önce modeminizde sorun var dedi sonra tesisatınızda sorun var dedi simdi de hızınız bizde normal gözüküyor diyor Şaka gibiler.
   Alamadığım hizmete 1 yıl daha para ödeyecek olmak zoruma gidiyor.