iP adresini cmd ile yenileme komutları

/ 25 Nisan 2019 / 15.316 / 1 Yorum
iP adresini cmd ile yenileme komutları

Bugün sizlere ip yenileme komutu nedir ve ip yenileme nedir bu konu hakkında merak edilenler hakkında konuşacağız. Bizlere çok fazla gelen ip sorularınıza yönelik lafı fazla uzatmadan konuya girelim. 

iP adresi nedir? İlk olarak bu konu hakkında biraz merak giderelim. İp adresi telefon, bilgisayar veya tablet gibi cihazlarınızın birbirleri ile iletişim halinde olmasını sağlayan bir protokoldür. Ancak konumuzda bugün ip yenileme komutu cmd üzerinden nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz.

iP adresi yenileme komutu nedir?

Eğer internet evinize çekerken sabit bir ip adresi almadıysanız, modem ve dhcp sunucusunun size verdiği veya almış olduğunuz ip adresini modemi kapatıp sonra yeniden açarsanız yenilenecek veya değişecektir. Ancak sabit bir ip adresi almışsanız ip hep aynı kalacaktır. iP adresi yenilemek için renew komutunu kullanacaksınız. Ancak hali hazırda ip adresini ilk önce bırakmanız ve daha sonra yeni bir ip adresi almanız veya değiştirmeniz gerekiyor.

iP adresini serbest bırakma işlemi

İlk olarak kullanmış olduğunu ip adresini bırakıp yeni bir adres almanız gerekiyor. Bunun için ıp adresinizi bırakma işlemine geçelim.

  • Win+R tuşuna basın veya başlata çalıştır yazın.
  • açılan kısma cmd.exe yazıp entera basın.
  • Dos penceresi açılacak ve buraya komut gireceğiz.
  • ipconfig /release yazın ve entera basın.

Böylelikle ip adresinizi serbest bırakmış olacağız.

iP adresi yenileme işlemi

şimdi ip adresimizi değiştireceğiz ve yeni bir adres alacağız. Bunun için aynı pencereyi açıp, bu sefer ipconfig /renew yazıp enterlayın.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.

iP adresini cmd ile yenileme komutları (1 Yorum)