Samsung Galaxy S9 ve S9 + kamera incelemesi

/ 28 Mart 2018 / 1.255 / yorumsuz
Samsung Galaxy S9 ve S9 + kamera incelemesi

Samsung Galaxy S9 ve S9 + kamera incelemesi

Hiçbir özellik, akıllı telefon üreticileri tarafından dahili kamera olarak agresif bir şekilde duyurulduğundan, bu özellik hakkında kapsamlı bir inceleme yapmaya karar verdik. Samsung Galaxy S9 ve S9 + ile onların sloganı ‘Kamera Reimagined’ olduğunu ve artık hepimiz Koreli üretici kendi tevazu için bilinen olmadığını biliyorum. Kamera testimiz için, Berlin yakınlarındaki bir doğa koruma alanı olan Spreewald’a bir Galaxy S9 yolladık. Ayrıca Malta’yı kontrol etmek için bir Galaxy S9 + gönderdi. Bu makalede kendiniz için sonuçları görebilirsiniz.

Başlamadan önce uyarı : bizim kamera testlerinde her modelin iki cihazını kullandık ve bunların hiçbiri son ürün yazılımı ile donatılmamıştı. Bu yüzden görüntü kalitesinde bazı farklılıklar olabilir, ancak genellikle imalatçılar bu aşamada gelişimde herhangi bir mucize yapmazlar.

Donanım ile başlayalım: Samsung fotoğraf makinesini Galaxy S9 ve S9 + bazı yeni özelliklerde verdi. F / 1.5 ışık yoğunluğu ile, yeni amiral gemisi ikilisi şu anda tüm cep telefonlarının en hızlı diyaframına sahiptir. Ve Asya pazarı için ayrılan Samsung W2018’in dışında, S9 ve S9 + değişken diyaframa sahip ilk akıllı telefonlar. Bu, diyafram oranının gerekli ise f / 2.4’e düşebileceği anlamına gelir. Ama bunu daha sonra ayrıntılı olarak tartışacağız.

Samsung Galaxy S9 + çift kamera var. Galaxy S9, Tele Modu olmadan, Not 8 ile aşina olduğumuzu yapıyor

F / 1.5 objektifin altında Samsung tarafından belirtilmeyen bir sensör var. Galaxy S8 ile karşılaştırıldığında , sensör biraz büyüdü (en azından EXIF ​​verilerine göre) ve ürün faktörü şimdi 6.19 yerine 6.05’tir, bu da yaklaşık% 4,65’lik bir alandaki artışa karşılık gelmektedir. Çözünürlük hala 12 megapiksel. Galaxy S9 + da Samsung’un Galaxy Note 8’de kullandığı aynı modül olan f / 2.4 diyafram ve 12 megapiksel ile ikinci bir kameraya sahip. Hem geniş açılı hem de telemodülde optik görüntü sabitleyici bulunur.

Gün ışığında Galaxy S9 ve S9 +: İyi görüntü kalitesi

Donanım gereksinimleri söz konusu olduğunda, fotoğraflara kendinizi kaptırabilirsiniz. Gün ışığında, Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9 +, özellikle cihazın AMOLED ekranlarında etkileyici görünen güzel fotoğraflar sunuyor . Ancak renk kalibreli bir monitörde, görüntüleri aşırı doygunlukta buldum ve çok renkli görünüyorlar. Ancak doygunluktan ayrı olarak, renk oluşturma işlemi yeterince hassastır, ancak görüntü işleme aynı zamanda renk nüanslarını da ütüleyebilir. Aşağıdaki fotoğraf oldukça renkli görünüyor, ancak muz ve limonun renkleri gerçekte çok daha uzaktı.

Renkler burada canlı olsa bile, gerçekte limonun rengi muzların renginden önemli ölçüde farklıdır.

Aynı konu, Samsung Galaxy S9 + ile bir kez ve Apple iPhone X ile bir kez aynı konuyu karşılaştırdığımız fotoğraf için de söylenebilir. IPhone fotoğrafı sadece daha doğal görünüyor. Aynı zamanda, Apple akıllı telefonun görüntü işleme sistemi daha fazla yuvarlak hale geldi ve tüm fotoğraf boyunca detaylar eşit şekilde vurgulandı. Öte yandan, Samsung, resmin bazı alanlarındaki ayrıntılara daha fazla önem veriyor, ancak diğerlerinde onları tamamen düz bir şekilde ütüler.

Lütfen resim ortasındaki çubuğu sağa-sola kaydırın

 

IPhone X, resme daha fazla doğal renk getiriyor. Buna karşılık Galaxy S9 + ‘dan gelen fotoğraf, bazı yerlerde gerçekten düz veya bulanık görünüyor.

Ve biz öğle yemeği hakkında konuşurken: Galaxy S9 ve S9 + kamera uygulamasında önemli bir konuma sahip bir ‘gıda’ moduna sahiptir. Bu özellik aslında renkleri biraz ayarlıyor: soluk sarı net ve zengin bir altınya dönüşecek. Görüntünün kenarındaki bir bulanıklık, görüntüleyicinin odağını, görüntünün merkezine yerleştirilen plağa da yönlendirir.

Aksine, yukarıda eleştirilen renk reprodüksiyonuyla paralellikler var: akıllı telefonun ekranında, görüntüler net görünüyor ve bilgisayarda aniden garip bir şekilde sıkıcı görünüyorlar. HDR modu aşırıya ve tipik yapay HDR görünüm üretmek için sever. Bu, sıklıkla benzerlik gösteren Galaxy S8 ve S9 arasında doğrudan bir karşılaştırma olarak görülebilir. Bununla birlikte, yüksek kontrastlı konularla S9, HDR yeteneklerini tamamen genişletme eğilimindedir.

Lütfen resim ortasındaki çubuğu sağa-sola kaydırın

Samsung Galaxy S9 HDR ile dinamikleri önemli ölçüde artırdı.

 

Benim düşünceme göre, Galaxy S9 son derece yüksek kontrasta sahip motiflerden çok fazla şey istiyor ve bunlardan tüm detayları almaya çalışıyor. Bu, özellikle büyük, parlak yüzeylerde göze çarpan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki fotoğrafta, örneğin, görüntünün çoğu, lambada gerçekten önemsiz olan detayları kaydetmek için az pozlanmıştır. Bu elektroniğe çok fazla maruz kalmış olabilir. Tabii ki, bu problem pozlama telafisinin ayarlanmasıyla çözülebilir. Ancak genellikle otomatik sisteme güvenirsiniz ve yeni çektiğiniz fotoğrafları kontrol etmek için herhangi bir zaman harcamazsınız.

Otomatik sistem, lambayı buraya aşırı fazla getirmiş olabilir ve tüm resmi daha parlak hale getirebilirdi, ancak HDR modu lambada çekici olmayan unsurlara yol açar. Alternatif olarak, elbette, kullanıcı, pozlamayı ayarlayabilirdi

Galaxy S9 ve Galaxy S9 + ‘nın beyaz dengesi, bazen hafif kırmızımsı renk tonları üretme eğilimindedir. Bu Galaxy S8 ile çeşitli karşılaştırma fotoğraflarında özellikle dikkat çekicidir. Selefi temelde biraz daha nötr fotoğraflar çekti ve Galaxy S9 serisi genellikle sıcak tonlara doğru yöneliyor. Resimdeki bulutlu gökyüzü ve deniz ile S9 +, taş kalesi de dahil olmak üzere tüm resmi maviyi renklendiriyor.

Bir şey söylenmeye devam ediyor: Detay yeniden üretimi, iyi ışıklandırma koşullarında gerçekten etkileyici, bu da bizi bir sonraki noktaya getiriyor:

Galaxy S9 ve S9 + ‘daki değişken diyafram açıklığı nedir?

Yeni bayrak gemileri 100 lüksten daha fazlasını algıladığında, objektif ve görüntü sensörü arasında küçük bir maske hareket eder ve diyafram oranını f / 1,5’ten f / 2.4’e kaydırır. 100 lüks, kamu binalarındaki koridorlarda ve merdivenlerde tipik olarak bulunan aydınlatmaya karşılık gelir. Ama neden Samsung bile rahatsız ediyor? Çünkü ışık dalgaboyuna bağlı olarak farklı derecelerde kırılır.


Galaxy S9 ve S9 + değişken bir diyafram var. Eğer yakından bakarsanız, bunun DSLR lenslerde olduğu gibi gerçek bir iris diyagramı olmadığını görebilirsiniz. Seçebileceğiniz iki farklı açıklık vardır: f / 2.4 ve f / 1.5. /

Daha kesin olmak gerekirse, bir optik sistemin açıklık oranı ne kadar düşük olursa, lensler o kadar kuvvetlidir. Lenslerin kenarlarına doğru, kırılma açısı, görüntünün merkezinde kırılma açısından giderek daha farklıdır ve bir prizma ile olduğu gibi, ışık, renklerin dalga boylarına göre dışarıya doğru akar. Bu küresel ve kromatik sapmalara neden olur. Küresel sapmalar, özellikle görüntünün kenarına doğru bulanıklaşmaya neden olur ve renk sapmaları genellikle parlaklıktaki büyük farklılıklarla geçişlerde mor ve yeşil renk saçakları şeklinde ortaya çıkar. Bu efektlerin karmaşık optik düzeltmesi, genellikle kamera merceklerinin fiyatında da önemli bir rol oynar.

Öte yandan, akıllı telefonlardaki küçük sensörler, yüksek yoğunluklu optikler yüklemek için hala iyi bir neden. Düşük aydınlatma koşullarında, yüksek ISO duyarlılıklarının görüntü kalitesi üzerindeki olumsuz etkisi, yüksek yoğunluklu bir lensin negatif etkisinden daha büyüktür. F / 1,4 ve f / 2.4 arasındaki fark yaklaşık bir buçuk f-dur. Bu, genellikle akıllı telefonun ISO 3200 yerine ISO 1250 ile çekim yapmasına izin verir, bu da gürültüyü önemli ölçüde azaltır.

Lütfen resim ortasındaki çubuğu sağa-sola kaydırın

 

Bu resmin gösterdiği gibi, f / 2.4 dimmer optikler ile detay reprodüksiyonu açıkça geliştirildi.

Ancak gün ışığında, küçük bir sensör bile yeterince ışık alır ve merceğin sorunlu periferik bölgeleri d / d’ye kadar karartılarak giderilir. Bir önceki fotoğrafın gösterdiği gibi, bu gerçekten etkili: detayların çoğaltılması f / 2.4 değerinden f / 1.5’e göre çok daha iyi, bu da Galaxy S9 ve Galaxy S8’in doğrudan karşılaştırmasında da göze çarpıyor. Bir önceki modelinde, Samsung hala f / 1.7 diyafram kullanmıştır. Bu durumda, daha iyi kaliteye rağmen, JPEG görüntülerinin dosya boyutunun hafifçe küçüldüğü de dikkat çekicidir.

Lütfen resim ortasındaki çubuğu sağa-sola kaydırın

 

Doğrudan karşılaştırmada Galaxy S8 ile Galaxy S9’dan daha iyi detay reprodüksiyonu daha iyidir, ancak renkleri eski modelde daha çok beğeniyorum. Yine, Galaxy S9 ile hafif kırmızı bir oyuncu görünür.

S9 ve S9 + ile gece çekimleri: f / 1.5 öncelikle Samsung’un pazarlamasına yardımcı oluyor

Fakat f / 1.5 diyaframı gece görüşünde gerçekten devrim yaratıyor mu? Kısa cevap hayır. F / 1.5 ve f / 1.7 arasındaki fark, bir f-geminin yaklaşık üçte biri ya da ISO 320 ve ISO 250 arasındaki farktır. Akıllı telefonunuzun Pro modunu kullanabilir ve bu duyarlılıklarla iki fotoğraf çekebilir ve Bilgisayarınızda sonuçları. ISO 250 biraz daha iyi görünebilir, ama bu tamamen bir devrim değil. Bir Galaxy S8 ile doğrudan kıyaslama avantajı buna uygun olarak küçüktür.

Lütfen resim ortasındaki çubuğu sağa-sola kaydırın

Geceleri fotoğraf çekerken, Galaxy S8 ve Galaxy S9 arasındaki fark sınırlıdır. Farkları biraz daha vurgulamak için resmin sağ üst köşesini aydınlattık.

 

Bununla birlikte, Galaxy S9 ve S9 + ‘nın çok gürültüsüz çekim yapması dikkat çekicidir. Samsung’a göre, çok çerçeveli gürültü azaltma oranının S8’e kıyasla yüzde 30 oranında azaltıldığı söyleniyor, ancak bu ölçülebilir olmayabilir. Pratikte, Galaxy S9 fotoğraflarının aslında çok düşük gürültü olduğu ortaya çıkıyor, ancak birçok ayrıntıyı da kaybediyorlar. Örneğin, iPhone X ile doğrudan kıyaslandığında, daha fazla gürültü olsa bile, Apple telefonu önemli ölçüde daha fazla ayrıntı alır.

Lütfen resim ortasındaki çubuğu sağa-sola kaydırın

Daha fazla detay (iPhone X) veya daha az gürültü (Galaxy S9): hangisini tercih edersiniz?

Galaxy S9 ve Google Pixel 2 XL arasında çok benzer bir karşılaştırma yapılabilir . HDR + ile, Google akıllı telefon karanlıkta fotoğraflara çok daha fazla görüntü gürültüsü getiriyor, ancak Samsung Galaxy S9’dan daha fazla ayrıntı alıyor, bu yüzden Samsung cihazındaki sonuçları bu durumda daha doğal buluyorum. IPhone X, bu senaryoda gözle görülür derecede karanlık bir görüntü oluşturur.

Lütfen resim ortasındaki çubuğu sağa-sola kaydırın

Google Pixel 2 XL, Galaxy S9’dan daha fazla dinamizm sunuyor, ancak doğrudan karşılaştırmada görüntü gürültüsünün önemli ölçüde daha yüksek olduğu da açıktır. / © AndroidPIT

Galaxy S9 ve S9 + ‘nın son derece parlak optiklerinin bir başka yönü daha var: fotoğraflarda, özellikle gece çekilen fotoğraflarda nispeten daha fazla halo efektleri ve göz kamaştırıcı noktalar bulduk. Bunlar, bu tür aşırı optiklerle gelen problemlerdir. Canon’un 50 mm lensleri f / 1.8, f / 1.4 ve f / 1.2 menzilleri 125 $, 330 $ ve 1.350 $ civarında bir maliyetle göze çarpıyor. Dolayısıyla Samsung, buradaki teknolojik açıdan zorlu bölgelere ayak uyduruyor.

Galaxy S9 ile Selfie’ler (+): Işıktan daha fazla gölge

Ana kamera için tüm tanıtımlarının yanı sıra, selfie kamerası Samsung’un pazarlama stratejisinde pek de rol oynamamaktadır. Gelişimdeki öncelikleri benzer şekilde hizalanmış görünüyor. Galaxy S9’un selfie kamerası güzel fotoğraflar çekiyor, ancak görüntü kalitesi açısından, ana kamera açıkça üstün.

Alt dinamik aralık, burada dikkatinizi çeken ilk şey. Gün ışığında, selfies genellikle görüntüdeki aşırı pozlanmış alanlar ile mücadele eder. Arka planda gökyüzü ve deniz genellikle bu selfieslerde tamamen görünür. En az Samsung, lensin önündeki kişiye güvenilir bir şekilde odaklanır ve bunları doğru şekilde gösterir.

Bununla birlikte, bununla birlikte, ana kameranın sunduğu renk tonlarının aynı düzenli renk sunumu vardır. Bununla birlikte, aynı zamanda, bilgisayardaki selfies’ler aynı zamanda abartılı olarak gıcırtılı ve renkli görünmeye ve kırmızı yönde kaymaya meyillidirler. En azından renkler Instagram, vb. Için istenen bir efekt olabilir.

Galaxy S9 üzerinde Telecamera +: Gerçekten güzel portre fotoğrafları

Geçen sene kuşağın aksine, bu yıl Galaxy S9’un artı versiyonunu seçmek için bir tane daha iyi sebep var: telecamera. Galaxy Note 8’de olduğu gibi, Samsung, daha büyük modelde, 52 milimetre odak uzaklığına sahip ikinci bir kamera modülü kullanıyor

Portreler için daha yüksek odak uzunlukları, 35 mm’ye eşdeğer 24 ila 28 milimetre odak uzaklığına sahip akıllı telefonların tipik geniş açı kameralarından daha uygundur. Geniş açılı bir lensle çekilen fotoğraflar her zaman fotoğraflarda hafif bir balıkgözü etkisine sahiptir, örneğin bir burnun doğal olarak büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

Galaxy S9 +, 52 milimetre kamera ile gerçekten başarılı portre fotoğraflarını çekiyor.
Galaxy Note 8 gibi, Galaxy S9 + 52 milimetre enstantane ile güzel portreler çekiyor. Bokeh etkisi de iyi çalışıyor ve genellikle fark hataların serbesttir. Özellikle gün ışığında, resimler çok iyi bir şekilde ortaya çıkıyor, ancak buradaki renkler de Samsung’a özgü bir modada parlaklık gösteriyor.

Video kalitesi: Sabitleyicideki zayıflıklar

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9 + her biri 4K video modu sunuyor. Gün ışığındaki görüntü kalitesi mükemmel, ancak videolar bizim zevkimiz için biraz fazla kırmızımsı. Cilt tonları, özellikle portakal bölgesine sürüklenmek gibi. Detayların yeniden üretilmesi hoş bir şekilde açıktır, ancak hareketin keskinliği sınırlıdır.

Yetersiz aydınlatma koşullarında, net görüntü gürültüsü fark edilir, bu da ayrıntıları acımasızca duzleştiren çekici olmayan posterizasyon efektleri ile sonuçlanır. Video modunda görüntü sabitleme% 100 inandırıcı değildir. HTC U11 Artı kamera testinde daha inandırıcı oldu. Stabilizatör hafif darbelere karşı oldukça iyi dengelemekle birlikte, görüntüde art arda bulanık alanlar üretir.

Ses, videolar hakkında olumlu bir özelliktir. Kameranın önünde ve arkasında farklı ses kaynakları iyi atanabilir, rüzgar gürültüsü sadece fırtınalı durumlarda göze çarpar ve ses her zaman hoş ve net bir şekilde dengelenir.

Son olarak, sadece 0.2 saniye kayıt süresine rağmen, 1270 x 720 pikselde saniyede 960 kareye kadar çıkan yavaş hareket fonksiyonu var mı? Bu size Sony’yi hatırlatmaz mı? Japon üreticisi artık Xperia XZ2 ile Full HD’ye geçiş yapmasına rağmen , Samsung Galaxy S9 ile yüksek hızlı özelliğin pratikliği üzerinde çalışıyor. Hareket algılama, hareket, kullanıcı tarafından tanımlanan bir görüntü alanına kaydedildiğinde, otomatik olarak yüksek hız özelliğini tetikler.

Aşağıdaki videoda Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9 + ile kaydedilen farklı sahnelerin bir derlemesini görebilirsiniz.

Sonuç: En iyi akıllı telefon kamerası mı?
Fotoğraf makinemiz test ettikten sonra açık: Galaxy S9 ve Galaxy S9 + kesinlikle piyasadaki en iyi kameralı akıllı telefonlar arasında yer alıyor, ancak mevcut rakiplerinden de çıkmıyorlar. Sofistike yavaş hareket fonksiyonu ve S9 + ‘daki telekamera güzel eklentiler, ama gerçekten belirleyici satış noktaları değil.

Sonuç olarak, kamera tek başına Galaxy S9 (+) satın almak için bir neden değil ve bunun yerine başka bir cihaz satın almanın bir nedeni de değil. Fotoğraf ve video kalitesi hala iyi, ancak Samsung’un duyurduğu devrimi bulamadık. Ama kim bilir, belki de 27 Mart’ta Paris’te gün ışığını görecek olan yeni Huawei amiral gemisi , daha iyi bir kameraya sahip olacak. Söylentiye göre üç yeni modelden birinin üçlü bir kamera ile gelmesi gerekiyor.

Kamera testimizin sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz? Galaxy S9’un şu an piyasadaki en iyi telefon olduğuna ikna oldunuz mu?


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.