Tar.gz dosyası nedir? Nasıl oluşturulur? Nasıl açılır?

/ 17 Haziran 2019 / 543 / yorumsuz
Tar.gz dosyası nedir? Nasıl oluşturulur? Nasıl açılır?

Bugün sizlere tar.gz dosyasının ne olduğunu ve nasıl açılabileceği hakkında detaylı bilgi aktarmaya çalışacağız. İşte detaylar…

Tar.gz dosyaları hakkında sizlerden çok fazla soru geliyor. Bu dosyalar nasıl açılır? İşte Tar.gz hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevapları ve daha fazlası…

Tar.gz nedir?

Tar.gz dosyası bir dosya uzantısı olup, normal kullanıcıların çok yakından tanımadığı bir uzantıdır. Genel anlamda sıkıştırılmış dosya dediğimiz zaman, hemen sizler rar veya zip olarak bir fikir yürüteceksiniz. Tar.gz dosyası ile pek kullanılmayan ama bazı kişilerin daima kullandığı bir sıkıştırma dosyası olarak bilinir. Bu dosyalar arasında .gz ve .tgz olarak dosya uzantıları da bulunuyor.

Bu dosya uzantısına bilgisayar kullananlar pek de alışık değildir. Genelde sıkıştırılmış dosya denince akıla  .zip veya .rar uzantılı dosyalar akıllara gelmektedir. Bu sıkıştırma dosyaları ise Windows değil ama Linux platformlarda çok fazla kullanılmaktadır. Peki bu dosya türleri nasıl oluşturuluyor? Lafı fazla uzatmadan onuda anlatalım.

TAR.GZ Oluşturma

Gz. veya TGZ uzantılı dosyaları 7-zip programı ile oluşturabilirsiniz. Linux platformlarda ise tar komutunu kullanarak çok basit bir şekilde tgz dosyasını oluşturabilme imkanınız bulunuyor.

Tar.gz oluşturmak için aşağıdaki adımları kullanmanız gerekiyor;

Dosya sıkıştırma komutu nedir?

Gzip-9 dosya

dosya.gz ismi olarak dosyanızı skıştıracaktır.

Dosya açma komutu

Gunzip dosya.gz olarak karşımıza geliyor.

TAR.GZ AÇMA PROGRAMI

Bu dosyaları açmak için rar veya zip programlarını kullanabilirsiniz. Çok basit bir şekilde dosyalarınız açılacaktır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler

1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.