Wearables hakkında bilmeniz gereken 12 terim

/ 13 Ekim 2018 / 616 / yorumsuz
Wearables hakkında bilmeniz gereken 12 terim

 

Wearables özellikleri nelerdir?

İster fitness izleyicileri, akıllı kol saatleri, ister bağlı kıyafetler veya genel olarak giyilebilir cihazlar hakkında konuşuyor olsanız da, daha önce hiç görmediğiniz bazı teknik terimlerle karşılaşabilirsiniz. Bu yazıda en yaygın terimleri tek tek açıklamaya çalışacağız.

 

İvmeölçer nedir?

Bu, üç boyutlu doğrusal hızlanmayı ölçmek ve bir nesnenin hareketlerini tespit etmek için kullanılan bir sensördür. Somut olarak bir ivmeölçer gibi üç eksenden birinde bir ivme algılamaz: X, Y, Z. Hıza ek olarak, bu sensör hız ve pozisyondaki değişiklikleri ölçebilir.

 

Android Wear nedir?

Bu, giyilebilir cihazlar için özel olarak tasarlanmış Google tarafından yapılmış bir Android mobil işletim sistemidir. Mevcut üreticiler tarafından yayınlanan çoğu akıllı saatte çalışır.

 

 

Kalp atışı monitörü özellikleri nelerdir?

Kalp atış hızınızı anında belirleyebilen bir sensördür. Bu özelliği sunan çoğu giyilebilir cihaz, optik kalp atış hızı monitörüne sahiptir. Bu iki ögeden oluşur: bir ışık kaynağı ve bir ışık sensörü. Aydınlatmadaki değişiklikleri analiz ederek (kan akışındaki basınç değişimleri aydınlatmayı değiştirir), sensör kalp atış hızınızı belirleyebilir. Fakat sonuçlar her zaman güvenilir değildir.

 

Pedometre nedir?

Bu, adımlarınızı saymanıza ve yürüyerek gidilen mesafeyi ölçmenize izin veren bir sensördür. Genellikle spor, yürüyüş veya koşma için kullanılır.

 

 

Fitness izci nedir?

İster bağlı bilezikler, aktivite sensörleri, aktivite monitörleri, aktivite izleyicileri, isterse fitness izleyicileri olsun, bunlar gün boyunca hareketlerinizi takip eden küçük izleme cihazlarıdır. Cihazda bulunan sensörün tipine bağlı olarak fiyatlar çok büyük farklılıklar gösterebilir.

 

 

Jiroskop nedir?

Bu, yönlendirmeyi ölçmenizi sağlayan bir sensördür. Bu sensör sayesinde, giyilebilir cihaz yönündeki değişiklikleri veya dönme hızındaki değişiklikleri ölçebilir.

 

GPS nedir?

GPS veya Küresel Konumlandırma Sistemi, bir yeri birkaç uydu kullanarak bir yer belirleyebilmenizi sağlayan bir sensördür.

 

Uyku monitörü özellikleri nelerdir?

Uyku monitörü, uykunuzu analiz etmenizi sağlayan bir cihazdır (süre, kalite, tutarlılık, vb.). Bunu yapmak için, sonuç elde etmek için genellikle sensörler (ivmeölçer, kalp hızı monitörü, jiroskop) bir kombinasyonunu kullanır. Bugün satılan çoğu giyilebilir eşya size iki önemli bilgi seti sunabilir: uyku süreniz ve uykunuzun kalitesi.

 

NFC nedir?

NFC yada tam adını verirsek , “Yakın Alan İletişimi”, telefonları birbirine yakın hale getirerek aynı türde başka bir çip ile veri alışverişi yapabilen bir çip şeklini alır. Bu teknoloji, bazı şehirlerde toplu taşıma geçişi olarak kullanılmaktadır ve ayrıca alışveriş yapmak için bazı giyilebilir ürünler üzerinde de bulunmaktadır.

 

SpO2 nedir?

SpO2 periferik kılcal oksijen doygunluğudur. Kandaki oksijen miktarını tahmin eden tıbbi bir terimdir, yani kandaki hemoglobin toplam miktarına kıyasla oksijenli hemoglobinin (oksijen içeren) yüzdesi anlamına gelir.

Bazı giyilebilir cihazlarda, Withings‘in cihazları gibi, SpO2 nabız oksimetresi ile ölçülebilir. Kalp atış hızı monitöründe olduğu gibi, bir SpO2 ölçümü, parmağın içinden geçen bir ışığın varyasyonlarını analiz ederek belirlenebilir, çünkü oksijen doygunluğu, kanın renginde değişmesine neden olur.

 

Tizen nedir?

Bu Samsung tarafından tasarlanan bir işletim sistemidir. Bazı akıllı telefonlarda veya televizyonlarda mevcut olsa da, esas olarak Samsung akıllı saatlerinde kullanılan işletim sistemidir.

 

 

Sayısallaştırılmış öz nedir?

Nicelleşmiş benlik‘, bireyin kendi fizyolojik değişkenlerini (örneğin beslenme, fiziksel aktiviteler ve uyku gibi) bağlı nesnelerin yardımıyla ölçmesini sağlayan bir aktivitedir. Bu bağlı nesneler bir akıllı saat, bir pedometre veya elbette bir akıllı telefon olabilir.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.