Web kameranızın saldırıya uğramasını nasıl önlersiniz?

/ 9 Şubat 2019 / 371 / yorumsuz
Web kameranızın saldırıya uğramasını nasıl önlersiniz?

 

Web kamerasının saldırıya uğraması nasıl önlenir?

Web kameralarının online olarak yayınlandığına dair haberleri büyük olasılıkla gördünüz, işte web kameranızın saldırıya uğramasını nasıl önleyeceksiniz?

Bazı siteler Dünyanın dört bir yanından binlerce web kamerasını sömürmektedir. Bu konu hakkında birçok tartışma yaşanmıştır.

Bu tür sitelerin, IP akışlarını kendi sunucuları üzerinden yönlendiriyor gibi görünmesi, web sitelerinin görüntülenmesi için ayarlananların resimleriyle birlikte reklamların sunulmasını sağlıyor. Bireysel bir akıma tıklamak size IP kameranın konumunu, modelin kullanıcı adı ve şifrenin yanında olmasını sağlar.

Site hızlı bir şekilde “bozuk resim” simgeleriyle değiştirilen çok sayıda video görüntüsü gibi görünse de, evinizde bir web kamerası varsa saldırıya açık olabilirsiniz.

Burada asıl sorun, hacklenen web kameralarının kullanıcı adlarını ve şifrelerini tahmin etmek için varsayılan ve kolay bir şekilde kullanılmasıdır – genellikle ‘admin‘ ve ‘password‘. Bazıları şifre bile gerektirmez.

Bir web kameranız varsa ve istenmeyen bir üçüncü tarafça erişildiğinden endişeleniyorsanız, kullanıcı adını ve şifreyi değiştirmelisiniz. Bunu, web kameranızla birlikte verilen yazılımla kolayca yapabilirsiniz . Üretici arasında değişiklik göstereceğinden size adım adım gösteremiyoruz.

Bu basit değişiklik, bu tür bir istismarın durmasına neden olacaktır, ancak gerçekten endişeleniyorsanız özellikle dizüstü bilgisayarlara veya PC’lere yerleşik web kameraları için en net çözüm: aygıtı kullanmadığınızda lensin üzerine bir bant parçası yapıştırın!


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler