Windows 10’da RAW Görüntü Dosyaları Nasıl Açılır

/ 16 Temmuz 2019 / 2.116 / yorumsuz
Windows 10’da RAW Görüntü Dosyaları Nasıl Açılır

Windows 10 sonunda, Mayıs 2019 Güncelleştirmesi sayesinde RAW görüntüler için yerleşik desteğe sahip . Mağaza’dan bir uzantı yüklemeniz yeterli olacaktır. RAW dosyalarını daha eski Windows sürümlerinde de açmak için başka çözümler de vardır.

Windows 10: RAW Görüntüler Uzantısını İndirin

RAW Image Extension’ı yüklemek ve kullanmak için, Windows 10 May 2019 Güncelleştirmesi’ni (sürüm 1903 veya üstü) kullanıyor olmalısınız. Uzantıyı yükleyemezseniz, güncellemeyi Ayarlar uygulamasından yüklemeniz veya Microsoft’un web sitesinden manuel olarak indirmeniz gerekir.

Bu ücretsiz eklenti için kode size libraw.org’daki insanlar tarafından getirildi ve henüz tüm RAW resimlerini desteklemiyor. Sizinkinin bu eklentiyle uyumlu olup olmadığını görmek için , desteklenen kameraların güncel bir listesi için projenin web sitesine bakın . RAW Image Extension, Fotoğraflar uygulamasında görüntülerin yanı sıra, Dosya Gezgini’nde RAW görüntülerin küçük resimlerini, önizlemelerini ve meta verilerini görüntülemenizi sağlar. Meta verileri görmek için bir RAW dosyasının özellikler penceresini açabilirsiniz.

Microsoft Mağazasına gidin ve “Raw Images Extension” arayın ya da doğrudan Raw Image Extension sayfasına gidin . Yüklemek için “Al” a tıklayınız.

Şimdi uzantıyı yüklemek için “Yükle” ye tıklayın.

Uzantı indirilip yüklendikten sonra, Mağaza’yı kapatın ve RAW görüntülerinizin bulunduğu klasöre gidin. Küçük resimler, harici görüntüleyici kullanmadan anında Dosya Gezgini içinde üretilir.

Resmin üzerine çift tıklayın, “Fotoğraflar” a tıklayın ve ardından “Tamam” a tıklayın.

RAW görüntünüz artık Photoshop gibi bir üçüncü taraf uygulamasını indirip yüklemenize gerek kalmadan doğrudan Fotoğraflar uygulamasında açılacaktır.

Photos uygulamasını her zaman kullandığınız RAW dosyalarıyla kullanmak için, belirli bir dosya türünün varsayılan programını rehberimizle değiştirebilirsiniz .

Üçüncü Parti Programları

Henüz Windows’un en yeni sürümüne güncellemediyseniz, üçüncü taraf yazılımı kullanarak yine de RAW görüntüleri görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. En zengin ve en zengin özellikli programlardan biri Adobe Photoshop. Ancak profesyonel bir fotoğrafçı değilseniz ve bunun için yüzlerce doları ödemek istemiyorsanız, bunun yerine kullanabileceğiniz birkaç program var.

FastRawViewer

 

FastRawViewer , LibRaw kod çözücüsü geliştiricileri tarafından oluşturulan görüntüleme yazılımıdır ve Windows uzantısı ile aynı formatları destekler. FastRawViewer, adından da anlaşılacağı gibi, çoğu RAW görüntüleyicisinin yaptığı gibi, gömülü bir JPEG önizlemesini görüntülemek yerine RAW dosyalarını son derece hızlı ve anında açar. Bunun yerine, doğrudan etkilenmemiş görüntüyü (RAW histogramıyla birlikte) görmenizi sağlayan RAW dosyalarından görüntüler, FastRawViewer’ı en üst düzey fotoğraf ayıklama aracı haline getirir.

FastRawViewer yalnızca görüntüleri izlemek içindir ve onları hiçbir şekilde değiştirmez. Bu bir şekilde kullanılabilir ücretsiz 30 günlük deneme ; o zaman kullanmaya devam etmeyi seçerseniz, bir kerelik 25 dolarlık bir ödeme yapılır.

RawTherapee

RawTherapee , platformlar arası, açık kaynaklı bir RAW görüntü işleme programıdır. Gelişmiş renk işleme (beyaz dengesi, renk doygunluğu değer eğrileri, renk tonu, vb.), Pozlama telafisi, toplu dönüştürme işlemi, çoğu kamera için destek, görüntüler arasında kopyala / yapıştır düzenleme parametreleri, dosya tarayıcı ve daha pek çok özellik içerir .

RAW görüntüleri görüntülemek için hızlı bir yol olmasa da, tüm fotoğraflarınızı daha yaygın olarak kullanılan bir biçime görüntülemek, düzenlemek ve toplu olarak dönüştürmek için Photoshop uygulamasına alternatif olarak kullanabilirsiniz. Zaten bir görüntü işlemcisi olarak kullanıyorsanız, GIMP için bir eklenti olarak bile yükleyebilirsiniz.

RawTherapee, düzenli olarak yeni özellikler ile güncellenmekte ve GNU Genel Kamu Lisansı Versiyon 3 kapsamında kullanımı% 100 ücretsizdir .

 

PhotoPea

 

PhotoPea , hafifçe tarayıcı tabanlı bir fotoğraf işleme uygulamasıdır ve bir web sayfasının yüklenmesi kadar hızlı bir şekilde çalışır. PhotoPea tamamen sunucu üzerinde çalışır, yani bilgisayarınız Photoshop veya Lightroom’un gerektirdiği ilave kaynak programlarına ihtiyaç duymaz. Çoğu RAW resim dahil olmak üzere yüzlerce dosya formatını destekler.

PhotoPea’da pozlama kontrolü, eğri ayarları, seviyeler, parlaklık, filtreler ve çok sayıda fırça, katman, değnek, seçmek için iyileştirme araçları bulunur. Bilgisayarınıza indirmek için RAW görüntülerinizi daha sık kullanılan biçimlere bile dönüştürebilirsiniz.

PhotoPea’nın kullanımı ücretsizdir, tek ihtiyacınız olan bu güçlü görüntü işlemcisine erişmek için bir internet bağlantısı ve bir web tarayıcısıdır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler

Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.