HDD ve SSD Arasında Ne Fark Var?

/ 7 Kasım 2018 / 599 / yorumsuz
HDD ve SSD Arasında Ne Fark Var?

HDD ve SSD Arasında Ne Fark Var?

 

Bilgisayarlarda, sunucularda ve daha birçok teknolojik cihazlarda kullanılan HDD veya SSD insanlar tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır.  Bu yazımızda sizlere HDD ve SSD arasındaki fark üzerine detaylı bir anlatım yapmak istiyoruz. Ancak hepsinden öncesi aralarında birçok fark olsa da önemlisi hız farkıdır.

SSD Diskler yapı olarak ele alındığı zaman üzerinde çelik gövdeye yer vermediklerini gözlemliyoruz. HDD ile arasındaki ciddi farklardan birisi tamamen fiziksel bir fark olmasıdır. SSD Disklerin temel olarak yapısı Flash Disk ile aynıdır. HDD ve SSD arasındaki fark ne kadar geniş, kapsamlı ve SSD’nin daha ön planda olmasına rağmen HDD’lerin hala varlığını sürdürüyor olmasındaki amaç ise HDD’nin maliyetinin daha az olmasından kaynaklıdır.

HDD ile SSD arasında ağırlık farkı bile bulunuyor. Buna göre büyük şirketler bazı Notebook gibi cihazlarda hafif olmasını istediklerinde yine SSD’nin farkını rahatlıkla görebiliyor.

 

Performans Farkı

 

Yakın zamanda Samsung tarafından yapılan bir teste göre SSD ile HDD arasında performans farkının da çok ciddi olduğu görülüyor. Özellikle SSD bulunan bir cihazın HDD bulunan bir cihaza göre daha hızlı açıldığını görebilmekteyiz.

Titreşim ve Hareket

 

Titreşim farkından bahsetmeden tabi ki olmaz. Hareket halindeyken çalışmak zorunda kalan birçok bilgisayarlı sistem bulunuyor. Ancak HDD kullanılan bir bilgisayarda titreşimden kaynaklı birçok sorun ortaya çıkabiliyor. Örneğin bir film bile izlerken HDD’ni titreşim ve hareket sebebi ile filmde hata verebildiği bile görülebilir. Ancak SSD olan bir makinada ne kadar titreşim olursa olsun herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

 

 

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler

Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.