IPTV Nedir?, İPTV Nasıl Kullanılır?

/ 8 Kasım 2018 / 3.353 / yorumsuz
IPTV Nedir?, İPTV Nasıl Kullanılır?

IPTV Nedir?

 

İnsanlar çoğu zamanını TV karşısında ya da internet ile geçirmektedir. İnternet ucu olmayan bir dünya olarak karşımıza geliyor. Mesela; istediğimiz diziyi, istediğimiz filmi veya çizgi filmleri internet üzerinden kolaylıkla açabiliyor ve izleyebiliyoruz. TV’de bu kadar özgür davranamadığımız da bir gerçektir.

Televizyon ile interneti kıyasladığımız zaman birisinde bize sunulanları izlemek zorunda kalıyoruz, diğerinde ise istediğimizi açabiliyoruz. Aslıda bu sorunu ortadan kaldırmak için hayatımıza giren İPTV tam olarak burada devreye giriyor.

İPTV’nin açılımı İnternet Protokol Televizyonu olarak biliniyor. Fiber Optik kablo veya uydu çanak yardımıyla video akışı almamızı sağlıyor. Örnekle açıklayacak olursak eğer nasıl internette Youtube sitesine giriş yaparak istediğimizi izleyebiliyorsak İPTV’nin sunduğu süreç de aynı bu şekilde olmaktadır. Yani bilgisayarınızdan izlediğiniz herhangi bir şeyi Televizyonda, ya da Televizyonda izlediğiniz herhangi bir şeyi bilgisayarınızda izlemeniz gibi düşünebilirsiniz.

İPTV Nasıl Kullanılır?

 

Televizyon ile internet arasındaki bağlantıyı sağlayan set üstü olarak adlandırılan cihaza ihtiyaç duyuluyor. İPTV kullanmak için internet hızınızın belli bir kapasitede olması gerekiyor. 10 Mbps – 100 Mbps arasında bir internet hızına ihtiyaç duyulur. 10 Mbps hızının daha altında bir internet hızı olanların İPTV kullanmaları mümkün değildir.

İPTV’nin çeşitleri ise bir hayli fazladır. Mesela; Netflix video izleme üzerine yapılmış video çeşidi olarak biliniyor. Netflix sistemine abone olarak belli bir ücret karşılığında istediğiniz programı izlemeniz mümkün olabiliyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler

Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.

Yorum yaz