SSD Nedir?, SSHD Nedir? Arasındaki farklar

/ 7 Temmuz 2018 / 672 / yorumsuz
SSD Nedir?, SSHD Nedir? Arasındaki farklar

SSD Nedir?

SSD ve SSHD arasında farkı anlatmadan önce öncelikle bu iki kavramın tanımını yapmak ile başlamak gerekiyor. SSD, flash bellek sistemi ve sabit disk sisteminin birleşmesi ile beraber ortaya çıkan sistemlerin bütününe deniyor. Sabit disklerin içerisinde var olan manyetik diskler bir motor aracılığı ile dönerek veri yazılması ve veri okunması görevlerini ifa etmektedirler. Tüm bu işlemleri yerine getirirken de bilgisayardan bir takım sesler çıkılmasına ön ayak olurlar. Ancak bu seslerin genel olarak fanlar aracılığı ile dışarıya yansıtıldığı söylense de SSD tipi bir sabit diskin bilgisayarınızda olmamasından kaynaklandığı da bilinir. Eğer bu tür sesler duymuyorsanız veya bilgisayarınız çalışma esnasında çok fazla ısı üretmiyorsa cihazınızda SSD takılı olduğunu da işaret eder.

SSHD Nedir?

SSHD ise özet olarak SSD ve HDD sistemlerinin birleştirilmiş halini bizlere tanımlar. Veri depolama konusunda ve bilgisayarın işlem hızı anlamında oldukça faklı bir hizmet sunan SSHD harmanlanmış bir sistem olarak da ifade edilebilir.

SSD Neden Tercih Ediliyor?

SSD kullanımı asında çok daha geniş bir yelpazeye yayılması ile beraber pek çok kullanıcı tarafından da tercih konusu oluyor. Nitekim SSD sisteminin diğerine göre daha pahalı bir şekilde satılmasına karşın hem bilgisayarı hızlandırma hem de farklı mekanik düzen içerisinden olduğundan ötürü ısınma sorununu en aza indirgemesi kullanım oranlarının ciddi şekilde artmasının en önemli sebeplerinden bir tanesidir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.