Kablosuz Ağ Engelleme Nasıl Yapılır?

/ 12 Mayıs 2018 / 510 / yorumsuz
Kablosuz Ağ Engelleme Nasıl Yapılır?

Kablosuz Ağ Engelleme Nasıl Yapılır?

Modeminizin ara yüzünü kullanarak istediğiniz bilgisayar ya da cep telefonlarının kablosuz internet ağına bağlanmasını engelleme imkânınız bulunmaktadır. Buna ek olarak cihazınıza sadece belirli cep telefonu, tablet ve bilgisayarların erişimine izin vermeniz de mümkündür. Bu sayede istemediğiniz cihazların kablosuz ağınıza girmesini de otomatik olarak engellemiş olursunuz. Peki, kablosuz ağ engelleme nasıl yapılır?

Modem Arayüzü Nasıl Açılır?

Kullanmış olduğunuz tarayıcıyı açın ve adres çubuğuna “192.168.1.1” ya da “192.168.2.1” yazdıktan sonra enter tuşuna basın. Ardından açılan sayfada kullanıcı adı ve kullanıcı şifresi bilgilerinizi girin. Eğer bu bilgileri daha önce değiştirmediyseniz kullanıcı adınız admin, kullanıcı şifreniz ise ttnet, admin, superonline, ttgalaksi veya turktelekom seçeneklerinden biri olacaktır. Bunun ardından modem arayüzü açılır. Burada ekranın sol kısmında kablosuz menüsüne giriş yapacağınız kablosuz yazısını görebilirsiniz.

Modemden İnternet Engelleme Nasıl Yapılır?

Modeme giriş yaptıktan sonra MAC adresleri üzerinden hangi cihazların kablosuz bağlantınızı kullandığını görebilirsiniz. Bunları tek tek belirleyerek bağlantılarını kesebileceğiniz gibi bazı modemlerde bunun tam tersi sadece sizin izin verdiğiniz cihazların kablosuz ağınıza bağlanmasını da sağlayabilirsiniz. Aslında bu tek tek engelleme işleminden çok daha kolay bir işlem olduğu için daha fazla tercih edilmektedir. Bu sayede sizden ve sizin verdiğiniz kişilerden başkalarının kablosuz ağınıza bağlanmasını engelleyebilir, istenmeyen durumlarda kablosuz bağlantı yüzünden sizin başınızın belaya girmesine karşı da önlem almış olursunuz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler