Minecraft virüsünden nasıl kaçınılır?

/ 1 Aralık 2018 / 528 / yorumsuz
Minecraft virüsünden nasıl kaçınılır?

 

Minecraft Virüsü nasıl önlenir?

Bir Avast raporu, son 30 günde virüs bulaşmış Minecraft ciltleri ile neredeyse 50.000 bilgisayarın kötü amaçlı yazılım tarafından virüs olduğunu iddia ediyor. Kötü amaçlı yazılımın, oyunun hayranlarının resmi Minecraft alanından indirmesi için hazır olan, şüphelenmeyen bir PNG dosyası olarak paketlendiği söyleniyor. Kötü amaçlı yazılım PC’nizde ciddi hasara neden olabileceğinden, sabit sürücüyü silerek ve yedekleri yok edeceğinden, bu durumun önemsiz olması gerekmez.

Yine de panik yapmayın; Burada Minecraft kötü amaçlı yazılımın ne olduğunu, nasıl önleneceğini ve Minecraft virüsüne sahipseniz ne yapacağınızı açıklıyoruz.

Minecraft virüsü nedir?

Avast’a ait son 30 günün verilerine göre, neredeyse sabit disk sürücüleri yeniden biçimlendirebilecek ve hem yedek verileri hem de sistem programlarını silebilecek yaklaşık 50.000 Minecraft hesabı kötü amaçlı yazılımla karşılaştı.

Avast uzmanları tarafından tanımlanan Powershell komut dosyası görünüşe göre masum oyuncuların bilgisayarlarına Minecraft derileri(skinleri) aracılığıyla kaçırılıyor. Komut, Minecraft derileri için kullanılan aynı PNG dosya biçiminde oluşturulur ve yüzeydeki potansiyel olarak kötü amaçlı Minecraft derilerini tanımlamayı zorlaştırır.

Avast, kötü amaçlı kodun büyük ölçüde etkileyici olmadığını ve Windows Not Defteri ile virüs oluşturma talimatları veren sitelerde bulunabileceğini itiraf etti. Basitlik, derilerin resmi Minecraft alanında barındırılmasına rağmen, profesyonel siber suçlular tarafından desteklenmediğini göstermektedir.

Bir Microsoft sözcüsü, şirketin “bu sorunu ele aldığını ve topluluğumuzu korumak için ek önlemler aldığını” ve oyuncuların “herhangi bir şüpheli faaliyeti feedback.minecraft.net‘e bildirmesi gerektiğini” söyledi.

Minecraft virüsünü nasıl önleyebilirim?

Şu anda önemli olan şey, HDD’yi yeniden biçimlendiren kötü amaçlı yazılımlardan sakınmaktır. İyi haber, açık bir şekilde yönetilmesi zor olmamalıdır. Kötü amaçlı yazılımları önlemenin en kolay yolu, resmi Minecraft etki alanından herhangi bir derileri indirmemektir; Mojang ise sorunu giderir ve virüs bulaşmış dosyaları kaldırır.

Eğer sadece bekleyemiyorsanız, Avast’ın kötü amaçlı yazılımlara sahip olduğu iddia edilen derilerin herhangi birini denemeyi deneyebilirsiniz. Kaplamaların ekran görüntüsü aşağıda verilmiştir. Sadece o derileri ve bunlara şimdiye kadar benzeyen şeylerden kaçının.

Minecraft’tan kötü amaçlı yazılım yüklediğimde ne yapmalıyım?

Minecraft gelen kutunuzda “bir ömür boyu internet kullanımınızı maksimuma çıkardınız” çizgileri boyunca olağan dışı mesajlar bulduysanız, performans sorunları yaşıyorsunuz veya disk biçimlendirmesi ile ilgili hata mesajları alıyorsanız, şanssızlığa uğramış ve kötü niyetli bir Minecraft cildi indirmişsiniz demektir.

Panik yapmayın; Avast, makinenizi Bitdefender Total Security veya Avast Free Antivirus gibi ücretsiz (veya ücretli) bir antivirüs yazılımı ile taramanızı önerir. Şirket, çoğu kullanıcının kötü amaçlı dosyayı tanımlayabilmesi ve sizin için kaldırması gerektiğini iddia ediyor; ancak bazı kullanıcılar birkaç adım atmak zorunda kalabilir. Bazı kullanıcılar kötü amaçlı yazılımın kendileri için Minecraft’ı “bozduğunu” iddia ediyorlar; Bu sizin için geçerliyse, oyunu yalnızca Microsoft Mağazası’ndan yeniden yüklemeniz gerekir.

Bilgisayarınız tamamen virüs bulaştıysa ve sistem dosyaları zaten silinmişse, bilgisayarınızı tamamen sıfırlamanız gerekebilir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.