Bilgisayarda Yer Kaplayan Büyük Dosyaları Nasıl Silebilirim | Eniyiandroid.com
     

Bilgisayarda Yer Kaplayan Büyük Dosyaları Silme

Yazar: Emre Çelik   28 Haziran 2017    138        
 
 
 
 
 
 
Bilgisayarda Yer Kaplayan Büyük Dosyaları Silme

Bilgisayarınızda çok yer kaplayan büyük dosyaları bulmak istiyorsunuz ve bunun için bir yöntem olup olmadığını merak ediyorsunuz. Sürücünüzdeki en büyük dosyaları görüntülemeniz mümkün.

Vista'nın Windows araçlarıyla bu iş çok kolay. Bunun için Başlat kısmındaki arama alanından çağırabileceğiniz Windows'un PowerShell aracından yararlaalanınnabilirsiniz. Yapacağınız sorguda sınıflandırma ve filtreme özellikleri de bulunuyor. İlkin bir klasörün, alt klasörleri de dahil olmak üzere dosya listesini çıkartmanız gerekiyor.

Daha sonra dosyaları boyutuna göre sıralayabilirsiniz. PowerShell'deki komut dizinleri sayesinde tüm gerekli komutlara ulaşmanız mümkün. "Get-ChildItem [klasör]-recurse" komutu sayesinde bir klasör tüm alt klasörleriyle birlikte listeleniyor. "-recurse" parametresi arama sırasında alt klasörlerin de birleştirilmesine yarıyor. "Get-Child Item" komutu yerine "dir" komutunu da kullanabilirsiniz. Bir sonraki adımda "Sort-Object length –descending" komutu sayesinde dosyanın boyutuna göre sınıflandırılmasını sağlıyorsunuz. Her iki satırdaki komutları "|" simgesi ile birleştirmelisiniz. Böylelikle gösterilen öğe ikinci komutla yönetilebilir hale geliyor. Diğer taraftan en çok yer kaplayan ilk 20 dosyayı görüntülemek için de "Select-Object-first 20" komutunu girmelisiniz. Son olarak "WriteOutput" komutunu görüntülemek için girmeniz gerekiyor. Komutların toplu halde görünümü şu şekilde olacak: Get-ChildItem [klasör] -recurse | Sort-Object length -descending | Select-Object -first 20 | Write-Output

Not: Tüm bu komutları komut satırında tek tek girmek yerine, önce bir metin belgesinde yazıp daha sonra kopyala yapıştır yöntemiyle PowerShell'e aktarmanız daha pratik olacaktır. Kopyala yapıştır için [Ctrl] + [c] ve [Ctrl] + [v] klavye kısayollarını kullanabilirsiniz.

 
 
 

Etiket:   Bilgisayar Büyük Dosyalar Bilgisayar temizliği

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Hit Android Oyunları  
   
 
   Teknik Bilgiler  
   
 
   Son Yorumlar  
   
 
 
Eniyiandroid.com 3 kişilik araştırmacı ekibi tarafından android haberleri ve android ile ilgili güncellemeler, uygulamalar, telefon ve tabletler hakkında bilgiler vermektedir.
Site içi etkileşim anlamında Çözüm Merkezimizde kullanıcıların tüm problemlerine çözüm bulmayı hedefliyoruz.
Bu anlamda sizlere daha iyi bilgi vermek amacıyla kendimizi geliştiriyoruz.
 
  • Copyright by Eniyiandroid.com, 2016

  • Bey Yazılım | Beyyazilim.com