Android Telefonlarda Gizlilik Ayıbı ortaya Çıktı

/ 23 Kasım 2017 / 2.549 / yorumsuz
Android Telefonlarda Gizlilik Ayıbı ortaya Çıktı

Android Konum Servisleri Kapanmıyor

Android cihazlarındaki konum servisi kapansa bile, Google; kullanıcıların kendisine gönderdiği konum bilgilerini doğruluyor. Ve böylece konum servisi kapalıyken bile kullanıcılar takip edilebiliyor. Bu durum, gizlilik hassasiyeti bulunan kullanıcıların canını sıkabilir.

400 Metre Çapında Yakın Konum Tespiti

Quartz tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, cihazda SIM kartının takılı olmaması ve herhangi bir uygulamanın kurulu olmaması takdirinde bile konum takibinin yapılabildiği gerçeği gün yüzüne çıktı. En yakın baz istasyonunun adresini bulan servis, 400 metre çapında bir alanda yakın konum tespitinde bulunabiliyor. Hücresel veri bulunmasa bile Wi-Fi bağlantısı kurulduğu an konum tekrar gönderiliyor.

Google, 2017 yılının Ocak ayında mesaj dağıtımının hız ve performansını arttırmak adına Cell ID kodlarını ek bir sinyal olarak kullanmaya başladıklarını belirtiyor. Cell ID’nin ağ senkronizasyon sistemine dahil edilmediği de vurgulanırken, Cell ID istenmemek üzere güncelleme yapıldığı da belirtiliyor.

Konum Paylaşılmaması İçin İnternet Bağlantısı Olmamalı

Konum servislerinin bildirimleri ve mesajları kontrol eden sistemden çok ayrı olduğunu ve bu durum sonucunda çıkış şansının da olmadığı belirtiliyor. Konum bilgilerinin paylaşılamaması için hücresel bağlantı ya da Wi-Fi bulunmayan bir ortamda olunması gerekiyor. Konum bilgilerinin Google sunucularına gitmesi durumunda kullanıcının konumu tespit ediliyor ve buna göre hedeflenen reklamlara maruz bırakılabiliyor. Google, konum bilgisinin bu amaçla kullanılmadığını belirtiyor olsa da kullanıcılar her ihtimali düşünüyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Yorum yaz