Android’de veri kullanımını nasıl sınırlayabilirsiniz?

/ 4 Ocak 2019 / 1.453 / yorumsuz
Android’de veri kullanımını nasıl sınırlayabilirsiniz?

 

Android’de veri kullanımı nasıl sınırlanır?

 

 

Sınırsız bir mobil veri sözleşmesine abone değilseniz veya her zaman bir Wi-Fi bağlantısı kapsamında değilseniz, aylık mobil veri kotanızı aşmak ve büyük telefon faturaları ile karşılaşmak kolaydır. Burada Android akıllı telefonlar tarafından kullanılan mobil veri miktarını en aza indirgemeyi açıklıyoruz.

Cep telefonu sözleşmenizi seçerken, ne kadar mobil veriye ihtiyacınız olduğunu anlamak zor olabilir. Her zaman telefonun ne kadar veri tükettiğini görmek için geçmiş telefon faturalarına bakmaya değer, ama muhtemelen yeni oyuncağını eskiden daha fazla kullanacağınız konusunda ihtiyatlı ol, ve eğer 4G gibi özellikleri destekliyorsa o zaman fark ettiğinizden daha fazla mobil veri kullanabilir.

Sadece YouTube videolarını izlerken ya da Facebook’u cep telefonunuzun da mobil veri tükettiğini kontrol ettiğinizde değil. Birçok uygulama arka planda çalışıyor ve bu veri bağlantısını kullanıyor  e-posta, yeni mesajlar için sunucularını birkaç dakikada bir kontrol ediyor olabileceğinden harika bir örnektir. Uygulama güncellemeleri de çok fazla veri kullanabilir, ancak Google Play, bunların yalnızca Kablosuz üzerinden gerçekleşmesini sağlamanıza olanak tanır.

İyi haber, hangi uygulamaların mobil veri kullandığına ilişkin sekmeleri tutmak kolaydır. Android ayrıca, aylık limitinize yaklaştığınızı ve hatta bir kullanım sınırını belirlediğinizde görmenize olanak tanıyan araçlara sahiptir, ayrıca mobil verileri tamamen kapatabilirsiniz. Burada, telefonunuzdaki veri kullanımını nasıl en aza indirebileceğinizi ve sınırınızı aşmadığınızdan emin olmanızı sağlayacağız.

Uygulamaları yalnızca Kablosuz ağ üzerinden nasıl güncellerim?

 

Bu kolay. Sadece Google Play‘i başlatın, sol üst köşedeki üç yatay çizgi simgesine dokunun ve ardından Ayarlar’ı seçin. Genel altında Uygulamaları otomatik güncelle’yi seçin ve ‘Yalnızca kablosuz ağ üzerinden uygulamaları otomatik güncelle’ seçeneğini belirleyin.

Veri bağlantınızı nasıl tamamen kapatabilirsiniz?

 

Ekranın üstünden aşağı doğru kaydırın, Ayarlar’ı seçin, Veri kullanımı’na basın ve ardından Mobil veri anahtarını Açık – Kapalı’ya kaydırın  bu, mobil veri bağlantınızı tamamen kapatır.

Not: İnternet’e bağlanabilecek ve bir Wi-Fi ağına bağlıysanız uygulamaları normal olarak kullanabileceksiniz.

Veri kullanım limiti nasıl ayarlanır?

 

Android akıllı telefonunuzun bir ay boyunca (veya herhangi bir zaman dilimi) ne kadar veri kullandığını ve ayrıca bu limite yaklaştığınızda size haber veren bir uyarı belirlemek isterseniz, Ayarlar> Veri kullanımı bölümünü tekrar ziyaret edin. Aylık kullanım döngüsünün telefon sözleşmenizin ki ile eşleştiğinden emin olun (her ayın 1’inden itibaren yenilendiğini varsaymayın).

Ay boyunca ne kadar veri kullandığınızı gösteren büyük bir grafik göreceksiniz. Bir ayda kullanılabilecek maksimum veri miktarını seçin ve Android sizi bu limite yakın olduğunuz konusunda uyarması gerektiğinde. Bu seçenekleri yansıtmak için grafikteki iki yatay çubuğu sürükleyin.

Mobil veri kullanımı en aza indirilir?

 

Android akıllı telefonunuzun kullandığı veri miktarını en aza indirmek istiyorsanız, bunu indirdiğiniz ve arka plan verilerini devre dışı bıraktığınız her uygulamadan geçerek bunu yapabilirsiniz.

Ekranın üstünden aşağı doğru hızlıca kaydırın ve Ayarlar, Veri kullanımı’nı açın, ardından telefonunuzdaki verileri kullanarak uygulamaların listesini görmek için aşağı kaydırın.

Bir uygulamaya tıklayın, ardından Arka plan verilerini kısıtla seçeneğini belirleyin. Yine de seçici olun: Bu uygulamalar artık yalnızca arka planda Wi-Fi üzerinden yenilenecek. Örneğin, WhatsApp, Facebook veya Gmail’deki arka plan verilerini kısıtlamak, uygulamayı fiziksel olarak başlatmaz iseniz ve sunucularıyla senkronize edilmezse yeni mesaj bildirimlerini alamayacağınız anlamına gelir.

Veri kaydetme ayarları için belirli uygulamaları da kontrol etmelisiniz. Twitter, örneğin, Twitter Lite hizmetini kullanmak için veri dostu bir yöntem olarak kullanıma sunmuştur ve aynı zamanda görüntü önizlemelerini bulanıklaştırma gibi hileler yoluyla veri kullanımınızı %70’e kadar azaltabileceğini söylediği ana uygulamasına bir ‘veri Tasarrufu’ modu ekledi.

Diğer uygulamaların verileri kaydetmek için kendi yöntemleri vardır. Bu nedenle, veri kotanızı kullanan uygulamaların ayarlarını incelemeyi unutmayın.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Yorum yaz