AVI Dosyası Nedir ve Nasıl Açabilirim?

/ 20 Şubat 2019 / 11.047 / yorumsuz
AVI Dosyası Nedir ve Nasıl Açabilirim?

 

AVI dosyası nedir ve nasıl açılır?

.Avi dosya uzantısına sahip bir dosya Audio Video Interleave dosyasıdır. AVI, hem ses hem de video içeren, yaygın olarak kullanılan bir video formatıdır.

AVI Dosyası Nedir?

İlk olarak 1992 yılında Microsoft tarafından geliştirilen AVI, Windows makineleri için standart video formatıdır. Dosya, DivX ve XviD gibi çeşitli codec bileşenlerini kullanarak ses ve video depolayan bir multimedya konteyner biçiminde kaydedilir.

Bir AVI dosyası depolamak için daha az sıkıştırma kullanır. MPEG ve MOV gibi diğer birçok video formatından daha fazla yer kaplar. AVI dosyaları da hiç sıkıştırma kullanmadan oluşturulabilir. Bu, dosyaları kayıpsız hale getirir, bu da çok daha büyük dosya boyutlarına neden olur, videonun dakikada yaklaşık 2-3 GB’ı. Kayıpsız bir dosya, dosyayı kaç kez açtığınıza veya kaydettiğinizden bağımsız olarak zaman içinde kaliteyi kaybetmez. Ek olarak, bu herhangi bir codec kullanmaksızın oynatmaya izin verir.

Bir AVI Dosyasını Nasıl Açarım?

AVI, Microsoft tarafından oluşturulan tescilli bir dosya formatıdır; bu nedenle, Windows dışında bir tane açmayı planlıyorsanız, oynatmayı işlemek için üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyacınız olacaktır.

Windows kullanıyorsanız, yapmanız gereken tek şey, dosyayı Windows Media Player‘da açmak için çift tıklamak.

Eğer bir işe yaramadıysa, dosyayı sağ tıklayabilir, “Birlikte Aç” menüsünü işaret edebilir ve ardından “Windows Media Player” ya da başka bir desteklenen uygulamayı tercih edebilirsiniz.

MacOS veya Linux kullanıyorsanız, bu platformlarda AVI destekli yerleşik uygulamalar bulunmadığından işler o kadar kolay değildir. Bunun yerine, üçüncü taraf bir uygulamayı indirmeniz gerekir. VLC Player‘ı tavsiye ediyoruz. Hızlı, açık kaynaklı, ücretsiz ve Windows, macOS, Linux, Android ve iOS’ta kullanabilirsiniz.

VLC ayrıca hemen hemen her dosya formatını da destekliyor ve oldukça yetenekli bir oynatıcı. Windows kullanıcıları bile Windows Media Player gibi daha az yetenekli bir uygulamaya kıyasla tercih edebilir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Yorum yaz