MPEG Dosyası Nedir ve Nasıl Açarım?

/ 18 Şubat 2019 / 5.313 / yorumsuz
MPEG Dosyası Nedir ve Nasıl Açarım?

 

MPEG dosyası nedir ve nasıl açarım?

.Mpeg (veya .mpg) dosya uzantısına sahip bir dosya, internette dağıtılan filmler için popüler bir format olan MPEG video dosyası formatıdır. Akışı ve indirmeyi diğer popüler video formatlarından daha hızlı yapan belirli bir sıkıştırma türü kullanırlar.

MPEG Dosyası Nedir?

Hareketli Resim Uzmanları Grubu tarafından geliştirilen, MP3 ve MP4 formatlarını size getiren aynı kişiler , MPEG, nasıl kullanılacağına bağlı olarak MPEG-1 veya MPEG-2 dosya sıkıştırma yöntemini kullanan bir video dosyası formatıdır.

* MPEG-1, VHS kalitesinde ham video ve CD sesini saniyede 1,5 megabit’e kadar sıkıştırarak, kaliteyi çok fazla kaybetmeden dünyadaki en popüler ve en yaygın video / ses formatlarından biri haline getirdi. MPEG-1 için video verileri normalde 30 fps’dir (saniyede kare) ve yaklaşık 352 × 240 çözünürlüğe sahiptir.

* MPEG-2, yüksek kaliteli videolar için video ve sesi sıkıştırmak ve havadan dijital televizyon, uydu TV hizmetleri, dijital TV ve DVD Video için sıkıştırma şeması olarak seçilmek üzere tasarlanmıştır. MPEG-2 video formatları videoyu / sesi MPEG-1’den (saniyede yaklaşık altı megabit) çok daha yüksek bir bit hızında yakalayabilir ve bu da “gelişmiş” versiyon haline getirir. MPEG-2 için video verileri normalde 30 fps’dir ve maksimum 720 x 480 çözünürlüğe sahiptir.

Bir MPEG Dosyasını Nasıl Açarım?

MPEG video dosyalarının geniş ölçüde uyumlu olması nedeniyle, bunları Windows Media Player, iTunes, QuickTime ve VLC Media Player gibi farklı platformlarda birçok farklı programla açabilirsiniz.

Bir MPEG dosyasını açmak genellikle dosyayı çift tıklamak ve işletim sisteminizin hangi programı kullanacağına karar vermesine izin vermek kadar kolaydır. Varsayılan olarak, Windows, Windows Media Player‘ı kullanır ve macOS QuickTime‘ı kullanır.

Not : Windows kullanıcılarının bu formatı Windows Media Player’da oynatmak için bir MPEG-2 kodlayıcı yüklemeleri gerekebilir.

Herhangi bir sebepten dolayı işletim sisteminiz MPEG’i açmak için ayarlanmış bir programa sahip değilse, Windows veya MacOS’ta kolayca değiştirilebilir. Büyük olasılıkla bunu yapmak zorunda kalmazsınız, çünkü yeni bir uygulama yüklediğinizde, yükleme sırasında MPEG dosyalarıyla ilişkilendirmeyi ayarlayabilirsiniz.

Alternatif olarak, daha sağlam bir medya oynatıcı tercih ederseniz, üçüncü taraf bir uygulama indirmek isteyebilirsiniz. VLC Player‘ı tavsiye ediyoruz. Hızlı, açık kaynaklı, ücretsiz ve Windows, macOS, Linux, Android ve iOS’ta kullanabilirsiniz.

VLC ayrıca hemen hemen her dosya formatını da destekliyor ve oldukça yetenekli bir oynatıcı. Windows kullanıcıları bile Windows Media Player gibi daha az yetenekli bir uygulamaya göre tercih edebilir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Yorum yaz