Bilgisayar Monitörü Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

/ 3 Ekim 2019 / 626 / yorumsuz
Bilgisayar Monitörü Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Monitör bilgisayar’da yaptığınız işleri ekran kartı sayesinde bilgileri aktardığımız ve izlediğimiz çevre birimidir. Bugün sizlere monitör almadan önce nelere dikkat etmeniz gerekiyor bunlardan bahsedeceğim.

Monitör Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler ;

  • Bilgisayar monitörü alırken koyacağınız yeri göz önünde bulundurarak ebat seçmelisiniz. ( 15 inç , 17 inç , 19 inç , 21 inç vb. )
  • Bütçenizi de seçeceğiniz monitöre göre ayarlamanız gerekir. Bütçe arttıkça Full HD, Led monitör, CTR Monitör gibi ekran çeşitlerinden bütçenize göre faydalanabilirsiniz.
  • Eğer oyun için istiyorsanız 24 inç, evde kullanmak içinse 17-20 inç, Güç tüketimi için se IPS Led ekranlı monitörleri öneriyorlar.
  • Monitörün çözünürlük oranına dikkat edilmeli. Bilgisayar ekran kartı ne kadar kontrast destekliyor bilmek lazım. Yüksek oranda bir çözünürlük destekliyorsa bu monitör yüksek fiyatlı olabilir. En Bilindik  Kontrol Değeri 1000:1 olarak değer alır. Yüksek Kontrastlı ekranlarda derin yerler siyah ve daha parlak beyazlar sunacaktır.
  • Monitör ile ekran kartı arasında ki bağlantı kabloları önemli.  monitör bağlantı kabloları VGA Bağlantı , HDMI Bağlantı , DVI/D bağlantı şeklindedir. Vga bağlantılar artık eskide kaldı. Almak istediğiniz monitörde mutlaga Vga ve Hdmi olmalıdır.
  • Bilgisayar monitöründe 30 Hz, 60 Hz, 75 Hz, 85 Hz, 120 Hz, 144 Hz değerleri yenileme hızı değerleridir. Bu değerler yükseldikçe piksellerde hızlı tepki verir ve renk değiştirmesi gerekir.
  • Çok da önemli değil ama monitör ayarlarına da bakmalısınız. Uzun, döner tablalı,eğik vb bir çok çeşitleri mevcut size uygun olanı alabilirsiniz.

 

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.