Yeni Telefon Alındığında İlk neler yapılmalı?

/ 28 Ağustos 2018 / 1.221 / yorumsuz
Yeni Telefon Alındığında İlk neler yapılmalı?

Yeni Telefon Alındığında İlk neler yapılmalı?

Yeni Android cihazınızı paketinden kaldırdınız ve şimdi ne yapacağınız ile ilgili tüm ip uçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Belki de bu kadar heyecanlı değilsiniz, ama yeni bir telefon kesinlikle kutlama için sebep olur. Sırada ne var ne yok bir göz atalım

 

Android’i bu kadar uyarlanabilir ve güçlü kılan özelleştirme, başlangıçta biraz göz korkutucu hale getiren aynı şeydir. Nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir!

 

İşte her Android sahibinin, kutudan çıkardığında telefonlarıyla yapması gereken ilk şeylerden bazıları. Bu küçük egzersizler, cihazınızdan ilk günden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır.

Cihazınıza göz atın

 

 

Her şeyden önce, elinizde tuttuğunuz şeyi gerçekten takdir etmek için bir dakikanızı ayırın. Artık taşınabilir bir cihazın sahibisiniz, bu yüzden hiçbir bilim kurgu yazarının gelmediği çok tuhaf bir fütüristik. Doğru yerlere ekranına dokunun, pizza ön kapınıza ulaşır.

Tüm bu gücün kafana gitmesine izin verme. Cihazınızın tüm doğru parçalarla birlikte geldiğinden emin olmak için bileğinizi uzun süre korumanız gerekiyor.

Telefonunuzun tüm paketlerinden geçirin ve her şeyin stokunu alın. Garanti bilgilerini gözden geçirin ve ekstraları not edin. Bazı Android telefonlarda bir sökme aracı bulunur, bu nedenle pili değiştirmek istediğinizde (çıkarılabilir olan birkaç telefondan birine sahipseniz) veya yeni bir SIM kartı taktığınızdan emin olmayın. Muhtemelen bir şarj aleti ve belki de şık bir kulaklık setin var .

Veri indirme için hazırlık

 

 

Pil şarjını almak için telefonu takın. Önümüzdeki birkaç saat boyunca yeni oyuncağınızla oynayacaksın ve çok önemli bir sürecin ortasında seni ölmesini istemiyorsun.

Ayrıca, mevcutsa, muhtemelen bir kablosuz ağa bağlanmak isteyeceksiniz. Hepimiz sınırsız veriye sahip değilsiniz ve neredeyse ilk gününüzde telefonla çok fazla indiriliyor olacaksınız. Hemen yemek yemeye başlamak iyi bir fikir olmayabilir.

Google’a giriş yapın ve sihirli akışı sağlayın

 

Cihazınızı ilk kez açtığınızda, kurulum işlemi boyunca size bir yol gösterecektir. Yapmanızı isteyeceği ilk şeylerden biri Google hesabınıza giriş yapmaktır.

İsterseniz bu adımı atlayabilirsiniz ama biz ciddi bir şekilde tavsiye etmiyoruz. Google’da oturum açmak, cihazınızı diğer hizmetlerle bir araya getirir ve bu, telefonunuzu kişiselleştirmenin ilk adımıdır. Bu hesabı etkinleştirdiğinizde e-posta , takvim ve rehber listenizi otomatik olarak kuracak ve telefonunuzu kimliğinizi cihazlarda senkronize edecek şekilde hazırlayacak. Play Store için de gereklidir.

Daha önce bir Android cihazına sahipseniz, bazı sihirlere şahit olmak üzeresiniz. Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra, telefonunuz Google Play Store ile bağlanacak ve tüm eski uygulamalarınızı indirmeye çalışacaktır. Gözlerinizden önce, bu stok cihaz eski telefonunuzun daha hızlı, daha şık bir versiyonuna dönüşecek.

 

Bloatware’i devre dışı bırak

 

 

Telefonunuz büyük olasılıkla, üreticinin veya operatörün önceden sormadığınız ve kurtaramayacağınız ( root olarak karar vermediğiniz sürece ) birkaç uygulama ile birlikte geldi . Bu uygulamalar yer kaplar ve telefonunuzu yavaşlatabilir. Telefonunuzun yeteneklerini en üst düzeye çıkarmak için, bu şeyleri atmak isteyebilirsiniz.

Cihazınızın ilk kurulumundan geçerken, ek kötü amaçlı yazılım koruması veya diğer ek hizmetler için kaydolmanızı isteyebilir. Bu teklifleri atlamaktan çekinmeyin; Kurulum sırasında Google hesabınızın dışındaki hiçbir şey için kaydolmanız gerekmemelidir.

Telefonunuz çalışır duruma geldikten sonra, Ayarlar’nızdaki Uygulamalar menüsüne gidin ve telefonunuzda önceden yüklenmiş olan tüm uygulamaları bulun. Bunları kaldıramayabilirsiniz ancak bunları kapatabilir ve kapladığı alanı minimumda tutacak güncellemeleri kaldırabilirsiniz. Bir uygulamayı devre dışı bırakmak, artık uygulama çekmecesinde görmeyeceğiniz anlamına da gelir.

Uyarı kelimesi. Bu sizin ilk Android cihazınızsa, önceden yüklenmiş uygulamaları ihtiyacınız olmayacağına emin oluncaya kadar saklamak isteyebilirsiniz, bunlar telefonunuzun deneyiminin önemli bir bölümünü kırmayacak veya siz bulana kadar Play mağazasında uygun alternatifler bulunabilir.

 

Alanınızı ayarlayın

 

 

Play Store’u ziyaret edin ve kullanmakta olduğunuz uygulamaların bazılarına göz atın. Chrome’dan , mükemmel özelliklerle dolu Samsung Internet tarayıcısına geçiş yapabilirsiniz . Ayrıca , farklı bir başlatıcıyıdeneyebilir , birkaç yeni oyun indirebilir veya yeni bir müzik çaları tercih edebilirsiniz .

Cihazınızda yüklü klavyenin büyük bir hayranı değilseniz, Swiftkey, Chrooma veya Minuum gibi yeni bir tane alın . Bunlar yazım alışkanlıklarınıza dikkat eder ve mesajlaşmayı bir esinti yapar.

Ayrıca, Facebook, WhatsApp, Netflix ve sahip olduğunuz diğer hizmetler arasında oturum açmanız gerektiğini hatırlamanız da önemlidir.

Tüm uygulamalar yüklendikten sonra, cihazı beğeninize göre özelleştirmeye başlayabilirsiniz. Yeni duvar kâğıtları ve zil sesleri ayarlayabilir, ayrıca ana ekranın uygulama kısayollarını ve widget’lerini özelleştirebilirsiniz. Bildirim panelindeki hızlı geçişleri organize etmeyi, ekran parlaklığını ayarlamayı ve hareketlerin yanı sıra cihazınızın sunabileceği diğer yararlı özellikleri de eklemeyi unutmayın.

Cihazınızı sabitleyin

 

 

Özellikle bankacılık veya alışveriş veya pizza teslimi için kullanıyorsanız, telefonunuz çok sayıda hassas bilgi içerir. Gizliliğinizi ve kimliğinizi korumak için bazı katı güvenlik önlemleri almak önemlidir.

PIN ve desen kilidi, Android telefonların çoğunda bulunan iki güvenlik seçeneğidir. Birçoğu daha hızlı ve daha güvenli bir seçenek olan bir parmak izi tarayıcısına da sahiptir. Galaxy Note 8 gibi son teknoloji bir cihaz sahibi olursanız, iris tarayıcısının yardımıyla da kilidini açabilirsiniz.  Özellik en güvenli olmamasınarağmen , Galaxy S8 ve OnePlus 5T gibi bazı bayrak gemileri yüz tanıma özelliğini sunuyor .

Cihazınızın Smart Lock yetenekleri olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Akıllı Kilit, telefonunuzun belirli durumlarda kilit ekranını geçmesini sağlayan oldukça güzel bir özelliktir. Örneğin, telefonunuzu, araç stereo sisteminiz gibi belirli bir Bluetooth cihazının yakınındaysa kilidi açık kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, kilidin son açılmasından bu yana yeni bir kullanıcıya ayarlanmış mı yoksa yeni bir kullanıcıya mi iletildiğini algılayabilir.

Her şeyin güncel olduğundan emin olun!

 

 

Cihazınızın sizi bekleyen birkaç güncellemeye sahip olması oldukça büyük bir olasılık. Bazen küçük düzeltmeler veya hız iyileştirmeleri olacaktır. Bazen Android’in tüm yeni sürümleri bekler  – özellikle yeni telefonunuz kısa bir süre piyasadaysa. En son yazılım güncellemelerini Ayarlar> Telefon Hakkında> Sistem Güncellemeleri’ne giderek kontrol edebilirsiniz. 

İşletim sistemine ek olarak, önceden yüklenmiş uygulamaları Play Store’u ziyaret ederek, menüden “Uygulamalarım ve oyunlarım” ı seçerek ve varsa, “Tümünü güncelle” düğmesine dokunarak da güncelleyebilirsiniz.

Mobil veri takibini ayarla

Sınırsız bir planınız yoksa, belirli bir fatura döngüsünde ne kadar veri kullandığınızı izlemek şarttır. YouTube’da izlediğiniz tüm bu kedi videoları nedeniyle sınırı aşmak pahalıya mal olabilir.

Mobil veri izlemeyi kurmak çok kolay. Cihazınızın ayarlarına gidin, “Veri kullanımı” üzerine dokunun ve ardından fatura döngüsünü ve planınızın sunduğu veri miktarını ayarlayın.

Bir sonraki ve son adım, bir veri uyarısı ve veri limiti sağlamaktır. Önceden tanımlanmış miktarda veri kullandığınız zaman, size bildirecektir, ikincisi belirlediğiniz sınıra ulaştığında hücresel veriyi kapatacaktır.

Android cihazınızda veri izleme özelliğini bulamazsanız arkadaşımdan korkmayın. Play Store’da, aşağıdaki düğmeyle indirdiğiniz My Data Manager gibi pek çok özel uygulama var.

 

Veri Yöneticim – My Data Manager

 

Cihazınızı tanıyın

Telefonunuzun ayarlarını araştırmak için zaman ayırın. Menüler ve alt menüler arasında geçiş yapın ve çeşitli özelliklerin bulunduğu yer hakkında zihinsel notlar alın. Bu, daha sonra çok zaman kazandırabilir ve hatta cihazınızla ilgili bazı yeni şeyler keşfedebilirsiniz.

Eski Yunanlılar (ve ayrıca Matrix’ten gelen Oracle) bir deyişe sahipti: “Kendini bilin.” Telefonunuza çok fazla kişisel bilgi koydunuz ve muhtemelen kişilerarası iletişimleriniz için kullanacaksınız, bu yüzden telefonunuz biraz kendinizin bir uzantısı gibi. Bir yabancı olmasına izin verme!

Yeni bir yere geçmeyi düşündüğün gibi yeni bir telefon kurmayı düşün. Bu odaları boş bırakma. Eski alışkın olduğunuz mobilyalara geçin ve birkaç yeni fotoğraf çekin. Yerleşin. Tamamen temizleyin. Sonuçta, bir süre burada yaşayacaksın.

Bir Android cihazı kurmak çok zor görünebilir, ancak yerleşmek ve sürecin tadını çıkarmak güzel olabilir.

Yeni bir telefon aldığında ilk yapman gereken nedir? Yorumlarda bize bildirin!

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.