360 derece video nasıl çekilir?(Öğretici Kılavuz)

/ 23 Ekim 2018 / 1.935 / yorumsuz
360 derece video nasıl çekilir?(Öğretici Kılavuz)

 

360 derece video nasıl çekilir?

Önlerinde neler olup bittiğini yakalayan geleneksel video kameralardan farklı olarak, 360 kameralar her yönde her şeyi yakalar ve çevrenin tam küresel bir görünümünü sunar. Bu yazıda yapmanız gerekenleri maddeler halinde sıralayarak daha verimli çekimler için sizi hazırlıyacağız.

360 derece çekim için hangi kamerayı almalıyım?

Doğru kamerayı almanız en önemli kısımdır. En iyilerinden bazıları Ricoh Theta, Nikon‘un Keymission 360, Samsung‘un Gear 360 ve Kodak‘ın Pix Pro çift paketi. Tüm bu kameralar ters yönde işaret ve iki balıkgözü lens kullanır. Bu iki mercekten gelen görüntüler, size gerçekten küresel bir video vermek için kamera ile birlikte gelen yazılım tarafından size hizmet eder. Tam küresel bir görünüm sunmayan bir ultra geniş açılı lens kullanan 360Fly gibi diğer kameralar var. Bu makaledeki tavsiyelerden bazılarını bu tür kameraları kullanmak için de uygulayabilirsiniz, sadece farklı sonuçlar elde edersiniz.Bunu bilmiş olun.

360 derece çekim için ne kullanmalıyım?

Bu kameralar, onu desteklemek için kullandığınız tripod da dahil olmak üzere her şeyi yakalar. Bu yüzden, etrafına yapışan herhangi bir ayar kolu olmadan bir tripoda ihtiyacınız olacak. Seyahat tripodları bunun için idealdir.

360 derece çekim için en uygun konum neresidir?

Çok yönlü bir kamera, sahnenin ortasında duruyorsanız en iyi şekilde çalışır. Mantıklı olarak bunu tahmin etmişsinizdir. Elinizdeki kameradan küresel bir alan çizeceği için en iyi verim tam ortada olmaktır. İzleyici videonuzu VR veya Cardboard görüntüleyicide izlediğinde, başlarını çevirme ve istedikleri şeye bakma özgürlüğüne sahip olurlar. Bu aracın devrim niteliğindeki özelliklerinden biri, aynı zamanda onları göstermeye çalıştığınız şeyleri de tamamen kaçırmaları anlamına geliyor. Buda bizden farklı bir bakış açısı.

 

360 derece çekim için hareket sınırı nedir?

Hareket çekimleri için, kamerayı sabit tutun ve hızlı hareketleri sınırlayın. Birisi bir VR kullanarak izliyorsa ve kamera yukarı ve aşağı zıplıyorsa, deneyimleri bol kusma ile sonuçlanabilir. Sadece bir tarayıcıda izleseler bile, bu deneyimi mahveder.

360 derece çekim yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

360 derece kamera temel olarak arka arkaya bağlanmış iki kamera olduğundan, görüntüde uyuşmayan bir yerle karşılaştıkları bir paralaks etkisi(iki farklı noktadan gözlenen cismin konumunda oluşan değişim) vardır.

Bu kameralarla gelen yazılım çoğunlukla paralaks etkisini azaltır ve tamamen düzeltmez. Kamera kayıt yaparken hareket ettiğinde, kameranın geçtiği her şey dikiş çizgisinden etkilenir. Bu dikiş noktası, nesneleri yarıya böldüğünde oldukça fark edilir hale gelir, bu yüzden görsel açıdan ilginç olan bir şeyin üzerine dikkat etmemeye dikkat edin.

360 derece çekim yaparken nasıl görünmem?

Çoğu 360 kamera, rekoru kırmanıza veya uzaktan duraklatmanıza olanak veren bir mobil uygulamaya sahiptir. Çekimde görünmek istemezseniz uzaktan komut verebilir yada çekimde olduğunuz halde etraftan komut verebilmenize olanak tanıyan uygulamalar vardır. Etrafta olup nasıl görünmeyeceğim diye düşünenler ağaç, direk ve masa gibi bir çok saklana bileceğiniz yer vardır. Bunları değerlendire bilirsiniz.

360 derece video nasıl düzenlenir?

Düzenleme, bu süreçteki her şey gibi, geleneksel videodan farklıdır. Çoğu 360 kamera sizin için en zor kısmı yapar:  Tüketici kameraları, videonuzu bir mobil uygulamada veya ücretsiz bir masaüstü uygulamasında tek bir tuşa basarak diker. Verimli olarak düzenleme yapmanızı sağlar.

 

360 derece video sosyal medyada nasıl paylaşılır?

Facebook‘a veya YouTube‘a yüklemeden önce videoya meta veriler eklemeniz gerekir. Bunu yapmadan, video oynatıcı 360 derece video olduğunu bilmez ve klasik olarak 2 boyutlu bir video olarak oynatır.

360 derece videoyu nerelere yükleyebilirim?

YouTube ve Facebook, 360 içerik için en popüler açılış noktalarından ikisidir. Fakat, bunu Samsung VR, Littlstar veya JauntVR‘ye de yükleyebilirsiniz. Bu sitelerin her biri oldukça basittir ve sizi 2 boyutlu video yüklemek gibi bir süreçten geçmenizi sağlayacaktır. Anlıyacağınız tereyağındn kıl çekmek kadar kolay.

360 derece çekim için örnek videolar nerden izleyebilirim?

Yukarıda listelenen sitelerin herhangi birinde içerik izleyebilir, fakat YouTube ve Facebook‘ta en geniş video seçimini bulabilirsiniz. YouTube‘daki Sanal Gerçeklik(VR) kanalı, başlamak için harika bir yerdir. Sitede en popüler 360 videoları toplar ve maceradan gazeteciliğe kadar her şeye sahiptir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.