Android Cihazlar Operatörler Nedeni İle Açıklarla Dolu

/ 27 Ağustos 2018 / 592 / yorumsuz
Android Cihazlar Operatörler Nedeni İle Açıklarla Dolu

Android Cihazlar Operatörler Nedeni İle Açıklarla Dolu

Dünyada en yaygın kullanılan işletim sistemleri arasında yer alan Android işletim sistemi aynı zamanda en fazla açığı olan işletim sistemi olarak ta gösteriliyor. Konu hakkında araştırma yapan mobil güvenlik şirketi açıklamış olduğu araştırma sonucunda bunun bir numaralı sorumlusu olarak operatörleri gösterdi. Çünkü cihazlar siz daha satın aldığınız anda kutunun içerisindeyken güvenlik açıkları ile dolu bir şekilde size teslim ediliyor.

Hem Açık Oluşturuyor, Hem De Güncellemeleri Geciktiriyor

Dünyanın en güvenilir mobil güvenlik şirketleri arasında gösterilen Kryptowire tarafından yapılan araştırmaya göre cihazlar daha kutularındayken güvenlik açıkları taşıyor. Çünkü operatörler ürettikleri telefonları satmadan modifikasyonlar yaparak bu açıklara neden oluyor. Yapılan müdahaleler hem ciddi güvenlik açıklarına neden oluyor hem de cihazların Android güncellemelerini çok geç almalarına neden oluyor.

Üreticiler Kendi Kodlarını Eklemekten Vazgeçmeli!

Sorunun üreticilerin kendi kodlarını eklemelerinden kaynaklandığını belirten Kryptowire CEO‘su Angelos Stavrou, “Bu problem bitmeyecek, çünkü üreticiler ve tedarikçiler her zaman cihazların işletim sistemlerine değişiklikler yapmayı ve kendi uygulamalarını, kodlarını ekleyebilmeyi istiyor. Bu, saldırılara karşı akıllı telefonların açıklarının artmasının yanında yazılımda hataların oluşma ihtimalini de arttırıyor. Son kullanıcıyı baş edemeyecekleri durumlar ile karşı karşıya bırakıyorlar.” diyerek durumun ciddiyetine dikkat çekti. Araştırmada Asus ZenFone V Live modeli incelenerek büyük güvenlik zafiyeti gözler önüne serildi ve cihazın mesajlarının okunmasından ekran görüntülerinin kaydedilmesine kadar pek çok mobil saldırı başarı ile gerçekleştirildi.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.