Android Telefonda Virüs Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır

/ 2 Aralık 2017 / 2.668 / yorumsuz
Android Telefonda Virüs Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır

Android Telefonda Virüs Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır, Virüs Varsa Nasıl Temizlenir?

Ne yazık ki Android işletim sistemi virüs saldırılarına çok daha açık bir platform olarak kabul ediliyor ve Play Store üzerinde yer alan uygulamalarla dahi telefon sahipleri siber korsanların hedefi haline geliyor. Android tarafından yayımlanan güvenlik yamaları telefon markaları tarafından güncellemelerin geciktirilmesi nedeni ile sağlıklı bir şekilde uygulanamıyor. Android telefon kullanıcıları da bu nedenlerle “Android virüsleri”, “Android virüs temizleme” “Android telefona virüs bulaşırsa ne olur” ve “Android telefondan virüs nasıl temizlenir?” şeklinde aramalar yapıyor.

Android Telefona Virüs Bulaştı Uyarısını Beklemeyin

Apple tarafından üretilen cihazlara yüklenen İOS işletim sisteminde hem cihazı üreten hem de yazılımı üreten şirket aynı olduğu için en ufak güvenlik açığı için dahi anında yazılım güncellemesi yapılıyor ve önlemler alınıyor. Ancak Android işletim sisteminde durum aynı değil. Özellikle de cep telefonu markalarının eski modellerine karşı yazılım güncellemesi yollamak istememesi sorunu büyütüyor ve güvenlik açığı büyük bir sorun haline geliyor. Bu nedenle cihazınıza virüs bulaşmasını engellemek için yazılım güncellemesi beklemeden önlemleri kendinizin alması gerekiyor. Bunun için ilk olarak kesinlikle Google Play Store haricinde hiçbir kaynaktan cihazınıza uygulama indirmeyin, kurmayın.

Bilmediğiniz Linklere Tıklamayın

İnternette gezinirken güvenliğinden emin olmadığınız linklere tıklamayın. Cihazınızda her zaman “bilinmeyen kaynaklardan yükle” seçeneğini kapalı konumda tutun. Kaspersky Internet Security gibi sürekli güncelleme verilen bir cep telefonu antivirüs programı kullanın. Cihaza virüs bulaştığını gösteren en önemli işaretler internet arama motoruna girildiği zaman açılan reklamlar, pop-up, veri kullanımında açıklanamayan artış, cihazın yavaşlaması, cihazın aşırı derecede ısınması, uygulamaların sürekli olarak çökmeye başlaması, batarya tüketiminin nedensiz yere artış göstermesi ve widget yüklemelerinin sizin isteğiniz dışında oluşmaya başlamasıdır. Cihazınıza virüs bulaştığından şüpheleniyorsanız Android telefondan virüs temizleme işlemi için ise Kaspersky Internet Security gibi cep telefonu için üretilen virüs temizleme programları arasından tercihte bulunarak yükleme yapmanız ve sonrasında antivirüs programını çalıştırmanız yeterli olacaktır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.