Bluetooth İle Veri Transferi Yapmanın Riskleri Nelerdir?

/ 4 Nisan 2018 / 565 / yorumsuz
Bluetooth İle Veri Transferi Yapmanın Riskleri Nelerdir?

Bluetooth İle Veri Transferi Yapmanın Riskleri Nelerdir?

Cihazlar arasında yapılan transferler konusunda büyük kolaylık sağlaması nedeni ile Bluetooth kullanımı her geçen gün yaygınlaşmayı sürdürüyor. Kendi cihazlarınız ve arkadaşlarınızın cihazları arasında büyük bir kolaylıkla veri aktarımı görevini üstlenen Bluetooth kullanımında yaşanan artış ne yazık ki bu yönteme yapılan saldırılar konusunda artış yaşanmasını da beraberinde getiriyor. Peki, Bluetooth ile veri transferi yapmanın riskleri nelerdir, kendimizi nasıl güvence altına alabiliriz?

Bluetooth İle Veri Gönderme Riskli Mi?

Saldırılara oldukça açık bir sistem olmasına rağmen Bluetooth verileri güvence altına almak için 3 farklı yöntemi aynı anda kullanıyor. Bunlardan ilki cihazın eşleştirme sistemi kullanması olarak öne çıkıyor. Yani dosya alışveriş yapmak istediğiniz cihazları şifre girerek eşleştirmeniz, birbirine bağlamanız gerekiyor. İkinci yöntem ise 128 bit şifreleme kullanması olarak öne çıkıyor. Kullanılan bu şifreleme yöntemi sayesinde veri akışının gerçekleştirildiği frekans sürekli olarak değiştiriliyor. En son koruma önlemi ise Bluetooth kapatma özelliğinin bulunması ki bu da kullanımda olmadığı sürece kimsenin Bluetooth verilerine ulaşamaması anlamına geliyor.

Antivirüs Programları Kullanın

Ne yazık ki en az bilgisayarlar kadar akıllı cep telefonları da siber korsanların hedefinde bulunuyor. Cep telefonlarındaki bilgilerin, resimlerin ve mobil bankacılık uygulaması şifrelerinin peşinde olan korsanlar özellikle de Bluetooth hattı üzerinden saldırıyor. Bu nedenle tam koruma isteyen kişilerin mutlaka Malwarebytes Anti-Malware gibi kaliteli Antivirüs programları kullanarak kendilerini güvence altına almaları gerekiyor.

2017 En İyi Android Ücretsiz Antivirüs Uygulamaları

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.