Doğru Cep Telefonu Nasıl Seçilir?

/ 4 Şubat 2020 / 39.680 / yorumsuz
Doğru Cep Telefonu Nasıl Seçilir?

Yeni bir cep telefonu satın almak her zamankinden daha zor. O kadar çok yeni özellik , yenilik, model ve işletim sistemi var ki hangisinin sizin için en iyi olduğuna karar vermek zor.

Sizin İçin Doğru Cep Telefonu Seçimi

Mevcut tüm cep telefonu seçenekleri tarafından boğulmamak için, sizin için en önemli olan hangi özellikleri daraltmaya yardımcı olur. Cep telefonları bugün geçmişte olduğundan çok daha fazlasını yapabilir ve herkes farklı günlük görevleri yerine getirmek için telefonunu kullanır.

Android mi iOS mu?

En önemli seçenek Android ve iOS işletim sistemleri arasında olacaktır. Birini diğerinin üzerinde düşünmenin bazı nedenleri:

İOS’u seçerseniz, iPhone tek seçeneğiniz olacağından kendinizi çok daha az sayıda telefonla sınırlayacaksınız. Android, Samsung, LG ve daha fazlası gibi çeşitli telefonlarla bulunabilir.
Google ürünlerinin yoğun bir kullanıcısıysanız, Android telefonlarla entegrasyonun tadını çıkarırken, Apple ürün paketini seven insanlar iPhone’u kullanarak daha fazla üretkenlik bulacaklar.
Android için Google Play mağazasında uygulamaların çok daha fazla kullanılabilirliği vardır, ancak iPhone uygulamaları Apple’ın daha katı dahil etme politikaları nedeniyle daha güvenli ve istikrarlı olma eğilimindedir. Bu , güvenlikle ilgili sorunlara yol açar – aslında, kötü amaçlı yazılımların ve diğer zararlı yazılımların% 97’si Android telefonlarda ve% 0 iPhone’da bulundu.
Android’in avantajı, çeşitli satıcılardan çevre birimleri ve aksesuarlar satın alabilmenizdir, oysa sadece iPhone için Apple ürünlerini satın alabilirsiniz ve bunlar Android için benzer ürünlerden daha pahalıya mal olabilir.
Android üreticilerinin çeşitliliği nedeniyle, daha az sayıda iPhone modeline kıyasla ekran boyutlarında daha geniş bir fark bulabilirsiniz.
Bütçe dikkate alınırsa, Android için iPhone’a kıyasla daha ucuz telefonlar var, ancak bu daha ucuz modellerin kalitesi değişebilir.
Teknoloji konusunda bilgili değilseniz ve bir bilgisayar kullanarak korkutuyorsanız, iPhone’u Android sistemine kıyasla daha kolay bulabilirsiniz.

Kamera

Bu günlerde herkes telefonunu önce kamera ve ikinci telefon olarak kullandığından, kamera kalitesi telefon seçiminizde önemli bir faktör olabilir. Kamerayla, megapiksel yerine zum lensler ve filtreler gibi özelliklerin, artık telefonların kamera eklemeye başladığı andaki gibi önemli bir konu olmadığını görün. Örneğin, keyfini çıkarabileceğiniz yeni kamera özellikleri arasında çift kamera ve fotoğraf için portre modları ve video için optik sabitleme bulunur.

 

Ekran Boyutu ve Kalitesi

Android için çok daha fazla model olduğundan, iPhone’a kıyasla ekran boyutları için daha fazla seçeneğiniz olacak. Ekran boyutu ile ilgili olarak telefonu bir elinizde ne kadar tutacağınızı düşünün. Beş buçuk inç veya daha az bir ekran, bir elde rahatça tutulabilir ve ortalama büyüklükte bir cebe kolayca geçirilebilir. Ancak, ekranın görüntülenmesi videoların keyfini çıkarmak gibi daha önemliyse, daha az işlenmesi ve saklaması daha az kolay bir şey isteyebilirsiniz.

Ekran Kalitesi

Mevcut en iyi ekran görüntüleri en az 1920 x 1080 piksel ile en az Full HD veya HDR olmalıdır. 4K ayrıca daha pahalı olsa da bir seçenektir ve yalnızca telefonu ağır video izleme kullanımı için kullanıyorsanız yararlı olabilir. Ayrıca LED’e kıyasla daha iyi görüntü kalitesine sahip bir AMOLED ekran aramalısınız. Ayrıca, sizin için daha kolay görüntüleme sağlamak üzere ayarlanabilen parlaklık moduna sahip bir telefon bulmak istersiniz.

Depolama

Çok fazla fotoğraf ve video çeken , izlemek için film indiren veya çok fazla müzik dosyasını telefonunuzda tutmayı seven biriyseniz, etrafta olma eğiliminde olan temel modellerden daha yüksek depolama sınırlarına sahip bir telefonu düşünmek istersiniz. 16 GB. Depolama alanının hızlı bir şekilde dolduğunu göreceksiniz, bu nedenle daha büyük depolama sınırlarıyla gelen daha yüksek fiyatı alabileceğinizi varsayarak en az 32GB veya daha iyisi, 64GB arayın. Bu bağlamda Android’in iPhone üzerinden bir avantajı, bazı Android telefonların daha fazla depolama alanı için bir MicroSD kart eklemenize izin vermesidir.

İşlemci

Bir telefonun işlemcisi, daha hızlı çalışmasına ve bekleme süreleri olmadan ihtiyacınız olan uygulamaları ve bilgileri sağlamasına yardımcı olur. Bugün telefon üreticileri arasındaki işlemciler oldukça hızlı olma eğilimindedir, bu nedenle çoğu telefonla en büyük endişelerinizden biri olmayacaktır. Şu anda mevcut olan en hızlı işlemciler Android telefonlarda bulunan Snapdragon 835 ve iPhone 8 ve üstünde bulunan A11 Bionic çipidir .

Hafıza

Farklı hafıza seçeneklerine sahip telefonlar satın alabilirsiniz ve ne kadar çok satın alırsanız telefon fiyatı o kadar yüksek olur. Bir Android telefonun avantajlarından biri , iPhone ile bir seçenek olmayan satın aldıktan sonra belleği artırabilmenizdir . Genel olarak en az 4GB belleğe sahip bir telefon aramalısınız.

Pil ömrü

Pil ömrü de çoğu telefon için olduğundan daha iyidir, ancak kesinlikle diğerlerinden daha yüksek telefon performansı vardır . Gün boyunca cep telefonunuzu çok kullanırsanız, çok fazla kullanımla en az 10 saat boyunca şarj edilmiş kalma geçmişini gösteren bir telefon istersiniz . Her model için kullanıcı yorumlarını okumak ve üreticinin sağladığı istatistiklere bakmak, size bir pilin sizin için ne kadar iyi olacağı hakkında bilgi verebilir. Pil ömrünü ölçen mAh derecesine de bakmalısınız. 3.000 mAh veya daha yüksek bir değer aramak için iyi bir değerdir.

Hızlı Kablosuz Şarj

Kaliteli bir bataryaya ek olarak, hızlı kablosuz şarj etme seçeneğini de isteyebilirsiniz. Yeni telefon modelleri, telefonunuzun pili zayıfsa ve aceleniz varsa size zaman kazandırabilecek bu özelliği ekliyor. Qi kablosuz şarj ile uyumlu bir telefon arayın .

dayanıklılık

Telefonlarını gittiğiniz her yere yanınızda götüren etkin bir insansanız, seçtiğiniz telefonun dayanıklılığını dikkate almak istersiniz. Cam ekranlı bir telefon, koşu yaparken veya yürüyüş yaparken yanınızda olacaksa, çoğunlukla masanızda kullanmak yerine daha fazla risk altındadır. Elbette telefonunuz için bir dava alabilirsiniz, ancak bir kasa bile düştüğünde kırılabilecek daha düşük kaliteli bir camsa camı koruyamayabilir. Aynı şekilde, suya düşmeye dayanabilecek bazı modeller de vardır, bu da sadece su sporlarından hoşlanıyorsanız, aynı zamanda çocukların veya evcil hayvanlarınızın telefonu küvete sokabileceği aktif bir evde yaşıyorsanız yararlıdır.

İyi eleştiriler

İncelemeler, özellikle seçimlerinizi daralttığınızda başka bir önemli husustur. Çevrimiçi kullanıcı incelemelerini okumak, sizin için önemli olan özellikleri kullanan gerçek kişilerden bilgi verebilir. Telefonu bir cep telefonu operatörü web sitesinden veya Amazon veya Best Buy gibi bir mağazadan satın alsanız da, çok sayıda kullanıcı incelemesine erişebilmeniz gerekir. Telefonu bir mağazadan bizzat satın almak istiyorsanız, son satın alma işleminizden önce incelemelerde çevrimiçi araştırma yapmak için zaman ayırmaya değer.

 

Fiyat

Fiyat , özellikle bütçeniz sınırlıysa ve birçok özellik istiyorsanız, telefon kararınızda büyük bir faktör olabilir . Bazı cep telefonu operatörleri telefon planı kendisi ile fark ödeme sona erebilir rağmen telefonun fiyatını bozmak için yardımcı olacak özel fırsatlar olacaktır. Operatörünüze bağlı olarak, telefonu almak için bırakma maliyeti birkaç yüz dolara kadar sıfır olabilir. Telefonu plandan bağımsız olarak doğrudan satın almaya karar verirseniz, basit bir TracFone için 19,99 $ veya Huawei Mate X için 2,600 $ kadar ödeme yapabilirsiniz . Genel olarak cep telefonları için üç fiyatlandırma seviyesi vardır:

Bütçe telefonları 100 $ ile birkaç yüz dolar arasında olabilir ve sınırlı özelliklere sahip olacak.
Orta segmentli telefonlar 300 ila 600 $ aralığındadır ve bütçe telefonlardan daha fazla özelliğe sahiptir, ancak bir sonraki aşama kadar süslü değildir, ancak üst düzey özelliklere ihtiyacınız yoksa kaliteli seçenekler sunar.
İleri teknoloji telefonlar, hızlı işlemciler, yüksek kaliteli ekranlar ve en son yeniliklerle zengin özelliklere sahiptir. Bu telefonlardan biri için 600 $ ‘dan 1000 $’ a veya daha fazla ödeme yapabilirsiniz.

Kullanılana Karşı Yeni

Fiyatla ilgili başka bir seçenek, yepyeni bir telefon yerine kullanılmış bir telefon satın almak isteyip istemediğinizdir. Kullanılmış bir telefon satın almanın yararı, yeni bir modelden daha düşük bir fiyata bir tane alabilmenizdir. Bununla birlikte, en yeni modelleri satın alamayabilirsiniz ve daha önce sahip olunan bir telefonun kullanılması, aşınma ve yıpranma nedeniyle telefonun daha sonradan bozulma potansiyeline sahiptir. Mevcut operatörünüzle kilidi açılmış bir telefon kullanamayabilirsiniz, bu nedenle kullanılmış bir telefon satın almadan önce durumun böyle olduğundan emin olun.

Kilitli mi, Kilitli Değil mi?

Bir telefon kilidi hizmeti için alışveriş yaparken size daha fazla esneklik herhangi bir telefon taşıyıcı planına bağlı değildir. Kilidi açılmış bir telefonun bir diğer yararı da, bir servis planından satın alınan kilitli telefonlardan daha ucuz olmasıdır. Kilidi açılmış bir telefonun dezavantajı, seçtiğiniz taşıyıcıyla çalışmasını sağlayamayacağınız veya istediğiniz hizmet planını alamayacağınızdır, ancak bu giderek daha fazla sorun haline gelmektedir.

Renk Seçenekleri

Bu, birçok telefon kullanıcısı için bir sorun olmasa da, bazı kişiler stil veya kişilikleriyle eşleşen renklere sahip bir telefon sergilemekten zevk alır. Bazı modeller standart siyah beyaz seçeneklerle gelirken, diğerleri kırmızı, mavi, gül altın, gümüş ve daha fazlası gibi daha geniş bir seçime sahip olabilir. Renk tabii ki telefonun teknik özelliklerini etkilemez, ancak telefonunun tasarımından hoşlanan kullanıcıyı mutlu edebilir.

Ulaşılabilirlik

Erişilebilirlik herkes için bir sorun değildir, ancak fiziksel bir engeliniz varsa, sizi barındırabilecek bir telefon bulmak önemlidir. Telefondaki metni okuyan uygulamalar gibi özellikler görme engelli kişiler tarafından tercih edilir ve işitme kaybı olan kişiler titreşim ayarları gibi özellikleri takdir edecektir. Yaşlılar , metin ve simgeleri daha büyük hale getirebilecekleri bir telefonu tercih edebildikleri için erişilebilirlikle ilgili endişeleri olan başka bir nüfustur. Samsung Galaxy gibi bazı telefonlar, yaşlıların ve diğerlerinin uygulamaları basitleştiren kullanabileceği bir “kolay mod” bile var.

Ticari veya Kişisel Kullanım?

Telefon öncelikli olarak işletmenizi mi yoksa günlük işinizi mi, yoksa yalnızca kişisel kullanımınız için mi? Telefon iş için uygun değilse gerekmeyebilecek özellikler olduğundan bu önemli olabilir. E-posta, takvimler, bankacılık ve üretkenlik gibi işletmeler için uygulamalar gibi seçenekler sorun değildir ve akıllı telefona ihtiyacınız olmayabilir. Öte yandan, kişisel kullanım telefonu çok fazla eğlence için kullanmayı içerebilir ve kamera ve ekran boyutu ve kalitesi gibi şeylerle daha yüksek bir ilişki kurabilirsiniz.

Hangi Cep Telefonunu Seçmelisiniz?

Herkesin hangi özelliklerin kendileri için diğerlerinden daha önemli olduğu farklı bir listesi olacaktır. İster en son YouTube videosunu izliyor ister iş verimliliğinizi artırmak için e-posta ve uygulamalar kullanıyor olun, telefonunuzun hayatınızı nasıl daha iyi hale getirmesini istediğinize karar vermek için zaman ayırın. Bugün farklı insanlara hitap eden birçok model var, biraz yansıma ve tüketici araştırması ile ihtiyaçlarınıza en uygun telefonu bulacağınızdan emin olabilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler

Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.

Yorum yaz