En Yaygın Facebook Dolandırıcılıklarından Nasıl Korunabilirsiniz?

/ 1 Şubat 2019 / 337 / yorumsuz
En Yaygın Facebook Dolandırıcılıklarından Nasıl Korunabilirsiniz?

 

En Yaygın Facebook Dolandırıcılıkları

Tek gereken, bir kişinin Facebook‘ta bir aldatmacaya düşmesi ve sosyal ağ üzerinden orman yangını gibi yayılması. Test edildiğinde birçok insan bunun doğru olmadığını bildiklerini söyleyecektir, ancak durumu daha iyi paylaşacaklarını düşünüyorlardı. (Bu hiçbir şekilde bir anlam ifade etmiyor.) Facebook’ta bulunan daha yaygın dolandırıcılıkların bir kısmını tamamlıyoruz;

Facebook dolandırıcılığı genellikle Facebook’un kullanıcıları şarj etmeye başlayacağı veya Facebook’un gizlilik seçeneklerinin değişmekte olduğu fikrine odaklanır. Bir durumu kopyalayıp yapıştırarak bir şekilde kendinizi bir ücret ödemekten ya da ağda kayıtlı olan herhangi bir ögenin haklarını kaybetmekten koruyabilirsiniz.

Tam olarak neden insanların bu dolandırıcılıkları yaymaya başladıkları açık değil, ancak garanti edebileceğimiz bir şey var: hepsi mutlak çöp ve onları güvenle görmezden gelebilirsiniz. Onları kesinlikle paylaşmayın, bu söylentiyi canlı tutmak ve insanların yanlış bir şekilde korunduklarına inanmalarını sağlamaktan başka bir şey yapmaz.

Yabancılar seni takip ediyor

Bu, turları yapan garip bir aldatmacadır ve bence kötü niyetli herhangi bir şeyden ziyade yanlış bir anlama geliyor.

Facebook, kullanıcıların arkadaş olmadıkları kişileri takip etmesine izin verir, ancak tek görebildikleri, profillerinde herkese açık bir ortamda yayınlanan bilgilerdir.

Bununla birlikte, Facebook’ta şu mesajı göründüğünü gördük: “Bu gece oldukça rahatsız edici bir şey öğrendim. Facebook profillerinizin güvenliğini artırma zamanı geldi! Sadece 20 yabancı insanın profilimi takip etmesini engelledim ve çoktan başladığımı düşündüm. Kilitlendi! Hesap Ayarları> Engelleme> Kullanıcıları Engelle seçeneğine giderseniz ve “beni takip et” yazın, tırnak işaretleri olmadan, muhtemelen sizi tanımadığınızı ve her birini engellediğinizi onayladığınız bir grup insan görebilirsiniz!

Bu adımları izlerseniz gerçekten tanımadığınız kişilerin bir listesini bulacaksınız. Deneyen herkes gibi aslında sizin yaptığınız insanların listesini görecekler. Gerçekten seni hiç takip etmiyorlar. Aslında, profillerinde bir şey var. Bu bir takma ad veya beğenilmiş bir sayfa ya da her neyse bu arama altında görünmelerine neden olur.

Facebook bilgilerinizin sahibi

Kasım 2012’de, bu aldatmaca mesajların ilk kez turları yapmaya başladığında, şirket şöyle dedi: “Facebook’un, kullanıcıların bilgisine veya siteye gönderdikleri içeriğe sahip olmakla ilgili bir değişiklik yaptığını söyleyen bir söylenti var. Bu yanlış. Facebook’u kullanan herhangi biri, şartlarımızda belirtildiği gibi, yayınladığı içerik ve bilgilerin sahibi ve denetleyicisidir, bu içeriğin ve bilgilerin nasıl paylaşıldığını kontrol eder. Bu bizim politikamızdır ve her zaman olmuştur.” Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Facebook’a kaydolduğunuzda, bağlı olduğunuz tüm şartların ve koşulların açıklandığını not etmek önemlidir. Facebook’a kayıt olurken zaten her durumu kabul ettik. Onun şartlarını (gerçek terimleri, söylenti olanları değil) beğenmezseniz sonra devreden hesabınızı kullanın ve sosyal ağı kullanmayı bırakın.

Bu bilinen bilgisayar korsanından bir arkadaşlık isteği kabul etme

Facebook Messenger aracılığıyla paylaşılan ve bilinen bilgisayar korsanlarından gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmeme konusunda kullanıcıları uyaran birkaç mesaj gördük, aksi halde hesaplarının tamamı tehlikeye girecek. Saçma, ama insanlara tanımadıkları insanlardan gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmemeleri gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

İşte tam metin: “Lütfen haberci listenizdeki tüm kişilere Jayden K. Smith arkadaşlık talebini kabul etmemesini söyleyin. O bir bilgisayar korsanı ve sistemi Facebook hesabınıza bağlı tuttu. Bağlantılarınızdan biri kabul ederse, aynı zamanda hacklenir, bu yüzden tüm arkadaşlarınızın bildiğinden emin olun. Teşekkürler. Alındığı şekilde iletildi. Parmağınızı mesajın üzerinde tutun. Ortada, altta ileri söyleyecektir. Daha sonra listenizdeki isimlerin üzerine tıklayın ve onlara gönderecek. ” Bu gibi saçmalıklara her an denk gelebilirsiniz oldukça dikkatli olun.

Facebook kullanıcıları şarj etmeye başlayacak

Artık resmi! Medyada yayınlandı. Facebook, giriş fiyatını henüz serbest bıraktı: Durumunuzun aboneliğinin ” özel ” olarak ayarlanması için 5,99 £. Bu mesajı sayfanıza yapıştırırsanız, ücretsiz teklif edildi  yarın olmasa bile, tüm yayınlarınız herkese açık hale gelebilir. Silinen mesajlar veya fotoğraflara izin verilmez. Sonuçta, basit bir kopyalayıp yapıştırmak için hiçbir maliyeti yoktur. ” gibi mesajlar alabilirsiniz dikkatli olun.

Bu söylenti ilk olarak Facebook’ta 2013’te ortaya çıktı ve Eylül ayında viral oldu. Hala Facebook’un 5,99 £ ücretlendirmeye başlamasını bekliyoruz. Bunu yapmak için uzun süre bekleyeceğiz, çünkü, başka hiçbir şey dışında, kullanıcılarının yabancılaştırılması işinde değil.

Temada, mesela tur gibi diğer varyasyonlar da var, bunun gibi:

Bu resmi. 10:33 ‘de imzalandı. Hatta televizyonda bile yayınlandı. Facebook bu yaz şarj etmeye başlayacak. Bunu duvarınıza kopyalarsanız simgeniz maviye dönecek ve Facebook sizin için ücretsiz olacak. Lütfen bu mesajı iletin simgeniz silinmeyecek PS bu ciddi, simge maviye dönecek. (Duvarınıza kopyalayıp yapıştırın.) ”

Facebook verileri herkese açık

Tüm üyeler böyle bir not göndermelidir. İsterseniz bu sürümü kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. En az bir kez bir açıklama yayınlamazsanız, taktiksel olarak fotoğraflarınızın kullanımına ve profil durumu güncellemelerinde yer alan bilgilerin kullanımına izin verilir. PAYLAŞMA. “Güvenli tarafta olmak için kopyalayıp yapıştırın.”

Bir mesajı basitçe kopyalayıp yapıştırmanın sizi böyle bir değişiklikten koruyacağı düşüncesi açıkçası saçmadır, kullanıcılarının görmesi için kullanıcılarının özel verilerini açmaya karar vermesi halinde, Facebook’un ciddiyetle sıcak suda olacağına aldırma.

İşte başka:

4 Ocak 2015 tarihinden itibaren saat 17: 00’de Merkezi standart zamanda. Facebook’a veya Facebook ile ilişkili hiçbir kuruluşa resimlerimi, bilgilerimi veya yayınlarımı hem geçmiş hem de gelecekte kullanma izni vermiyorum. Bu bildiri ile Facebook’a, bu profile dayanarak bana karşı ifşa etmenin, kopyalamanın, dağıtmanın ya da başka herhangi bir işlem yapmanın kesinlikle yasak olduğunu, özel ve gizli bilgiler olduğunu belirtmiştim. Mahremiyet ihlali yasa ile cezalandırılabilir (UCC 1-308-11 308-103 ve Roma tüzüğü). NOT: Facebook şimdi halka açık bir varlıktır. Tüm üyeler böyle bir not göndermelidir. İsterseniz bu sürümü kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Bu bildirimi en az bir kez yayınlamıyorsanız, taktiksel olarak fotoğraflarınızın kullanımına ve profil durum güncellemelerinde yer alan bilgilerin kullanımına izin verilir. PAYLAŞMA. Bunu durumunuz yapmak için kopyalayıp yapıştırmanız GEREKİR.

Ve başka:

“Yeni Facebook kurallarına cevap olarak, telif hakkımın tüm kişisel bilgilerime, resimlere, çizgi romanlara, resimlere, profesyonel fotoğraflara ve videolara vb. (Berner Sözleşmesinin bir sonucu olarak) eklendiğini beyan ederim. yukarıda yazılı rızam her zaman gerekli. ”

Ve başka:

Bu profilin içeriği özel ve gizli bilgilerdir. Mahremiyetin ihlali yasa ile cezalandırılabilir (UCC 1-308- 1 1 308-103 ve Roma Statüsü). NOT: Facebook artık bir kamu kuruluşudur. böyle bir not gönderirseniz, tercih ederseniz, bu sürümü kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.Bir ifadeyi en az bir kez yayınlamazsanız, fotoğraflarınızın ve ayrıca profil durumu güncellemelerinde yer alan bilgilerin taktik olarak kullanılmasına izin verilir PAYLAŞMAYIN. Kopyala ve yapıştır. ”

Facebook Messenger aldatmaca

Turları yapan yeni bir aldatmaca türü, önceki dolandırıcılıklardan biraz farklı şekilde çalışmakta ve Haber Akışı yerine kaçırılan hesaplardan doğrudan iletilerle yayılmaktadır.

Bir hesap kaçırıldıktan sonra, dolandırıcı, Arkadaşlar listesindeki herkese .svg biçiminde kaydedilmiş bir resim gibi görünen bağlantıyı içeren bir ileti gönderir. Daha sonra YouTube gibi görünen ancak YouTube’a benzeyen bir siteye götürülmekte ve video izlemek için bir tarayıcı eklentisi indirmeleri istenmektedir.

Bu tarayıcı eklentisi aslında kötü amaçlı yazılımdır ve hesap bilgileri, şifreler ve hatta bankacılık bilgileri gibi hassas bilgileri çalabilir. Ayrıca kendi listenizdeki tüm arkadaşlara daha da yayılacaktır.

Facebook Messenger’da böyle bir mesaj görürseniz, arkadaşınızdan size göndermeyi istediklerini onaylamadan bağlantıya tıklamayın. Onlar değilse, hesaplarının tehlikeye atıldığını ve Ayarlar, Genel, Şifre bölümündeki şifrelerini değiştirmeleri gerektiğini onlara bildirin.

Onlar buradayken, burada tanımadıkları herhangi bir şeyi kaldırarak Ayarlar, Güvenlik’teki Tanınan Cihazları ve ‘Giriş yaptığınız yerde’ seçeneklerini de kontrol etmelidirler.

Bir mobil antivirüs kullanmak, kötü amaçlı yazılım indirmekten kaçınmanıza da yardımcı olabilir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.