Facebook’ta 360 derecelik fotoğrafları nasıl çekebilirsiniz?

/ 25 Ocak 2019 / 576 / yorumsuz
Facebook’ta 360 derecelik fotoğrafları nasıl çekebilirsiniz?

 

Facebook’ta 360 derecelik fotoğraflar nasıl çekilir?

Facebook, fotoğraf ve video paylaşımı yoluyla daha sürükleyici bir kültüre itiyor ve daha fazla kişiyi viral içerik üzerinden orijinal içerik yüklemeye ve paylaşmaya teşvik ediyor. Kısa süre önce Facebook Slayt Gösterisi özelliğini yayınladı ve aynı ay içinde 360 derecelik fotoğrafları zaman çizelgenize paylaşma özelliğini açıkladı.

Bu aşamada, Facebook’un içinde 360 ​​derecelik bir sahne fotoğrafı çekemeseniz de, akıllı telefonunuzdan çekilen panoramik fotoğrafları kullanabilir veya üçüncü taraf bir uygulama kullanabilir ve bunları yükleyebilirsiniz.

360 derece fotoğraf çekmeyi ve Facebook’a Google uygulaması Sokak Görünümü’nden, bir iPhone’dan, Android için Fotoğraf Küresinden ve Samsung için Surround Shot’dan panoramik bir fotoğraftan nasıl yükleneceğini gösteriyoruz.

Facebook’ta 360 derecelik fotoğraflar nasıl çekilir: Google Street View uygulamasını kullanın

Sokak Görünümü, Android ve iOS‘ta ücretsiz olarak indirilebilir.

Uygulama, uygulama içindeki sokak görünümlerini keşfetmeye ve paylaşmaya odaklanmış olsa da, Facebook’a yüklenmesini istediğiniz herhangi bir şeyin 360 derecelik fotoğrafını da oluşturabilirsiniz.

Uygulamayı kurun ve açın. Ekranınızın sağ alt köşesindeki turuncu artı simgesine dokunun.

Kamera’yı seçin ve uygulamanın kameranıza ve konumunuza erişmesine izin verin.

Tek bir yerde durun ve kameranızı hizalayın, böylece turuncu daire beyaz dairenin ortasında olacak şekilde. Uygulamanın bu görüntüyü otomatik olarak kaydetmesini bekleyin ve ardından bir sonraki resmi çekmek için vücudunuzu hafifçe hareket ettirin. Nerede duracağınız konusunda sizi yönlendiren turuncu noktalar görünecektir.

Bunu yapmak için, kameranız etrafınızdaki tüm alanı kaplar. 360 derecelik bir dairede hareket ettirin ve başınızın ve zeminin üstünü kapattığınızdan emin olun.

Ekranınızın ortasında turuncu bir onay işareti bulunan beyaz bir daire, fotoğraf çekme konusundaki ilerlemenizi gösteren turuncu bir kenarlığa sahiptir.

Fotoğraf çekmenin sonuna doğru, son fotoğrafların nerede çekilmesi gerektiğine dair bir uyarı alacaksınız ve fotoğrafta kazayla bir ayakkabı ya da benzer  bulabilirseniz, fotoğrafın üstünden fotoğraf çekmenizi isteyebilir.

Not: sağ alt köşedeki çapraz tüm 360 derece fotoğraf ilerlemenizi silecektir, ancak soldaki geri alma düğmesi en son görüntüyü silecektir.

Yeteri kadar fotoğraf çektiğiniz anda turuncu kene ve kenarlık yeşile dönecektir.

Ardından, Google Sokak Görünümü 360 derecelik resmi koruyacaktır, ancak istemiyorsanız yayınlamanıza gerek yoktur. Fotoğraf menüde Özel altında saklanacaktır.

Uygulamanın, kamera rulonuza veya Google fotoğraflarınıza erişmesine izin verin, böylece resmi kaydedebilirsiniz.

Bunu yapmak için, telefonunuzun Ayarlarını açmanız gerekir, Sokak Görünümü’ne dokunun ve Fotoğraflar’ın yanındaki düğmenin yeşil olduğundan emin olun.

Görüntü otomatik olarak kaydedilmezse, manuel olarak kaydedebilirsiniz.

Ana menüden Özel’e gidin.

İndirme simgesine (yukarı bakan okla bir kutu) dokunun.

Özel olarak paylaşmak için Devam’ı seçin.

Resmi Kaydet’i seçin. Görüntü, kamera rulonuza kaydedilmelidir.

Facebook’ta 360 derece fotoğraf çekme: 360 fotoğraf çekmek için Google Sokak Görünümü’ne alternatif seçenekler

iPhone
360 derecelik bir fotoğrafın yüklenmesi, iPhone’unuzdaki panorama modunda çekilen fotoğraflarla da çalışır.

Bu muhtemelen fotoğraf çekmenin ve Facebook’ta 360 derece biçiminde yüklemenin en kolay yoludur.

Akıllı telefonunuz panorama modunda çekilmiş herhangi bir fotoğrafı 360 derece potansiyel olarak tanır.

Facebook’ta 360 derece fotoğraf çekme: Android ve Samsung’ta 360 fotoğraf çekme

Fotoğraf Küresi modunu, Google’ın Android 4.2 cihazlarına eklediği bir panorama fotoğrafını çekmek için de kullanabilirsiniz.

Alternatif olarak, bir Samsung akıllı telefonunuz varsa Surround Shot‘u kullanabilirsiniz, ancak bunu Samsung’un Galaxy S5’teki uygulama mağazasından bir eklenti olarak indirmeniz gerekir.

Son derece düşük maliyetli bir seçenek de, yalnızca Android için kullanılabilen Google’dan gelen Karton Kamera(cardboard camera).

Facebook’ta 360 derece fotoğraf çekme: 360 kamera kullanarak 360 fotoğraf çekme

360 fotoğraf paylaşımını daha profesyonel bir seviyeye çıkarmak istiyorsanız, o zaman bir 360 kamera satın almaya değer. Hemen hemen hepsi Facebook 360 Fotoğraflar ile uyumludur.

Facebook’ta 360 derece fotoğraf çekme: 360 derece fotoğrafınızı yükleme

Fotoğrafı Facebook’a yüklemek normal bir yayından farklı değil.

Haber Kaynağınızdaki durum kutusunda 360 derecelik fotoğrafı seçin.

Başka bir gönderide olduğu gibi, bir albüme eklemek için konum eklemeyi, gönderinizi kimin göreceğini, arkadaşlarınızı etiketlediğini ve nasıl hissettiğinizi seçebilirsiniz.

Genellikle 360 ​​derecelik fotoğrafınızın yerini eklemek iyi olur.

Yüklendiğinde, insanlar masaüstündeyse fotoğrafı etrafında tıklayıp sürükleyebilmeli veya 360 derecelik fotoğrafınızı tamamen görmek için telefonunuzu iOS’ta hareket ettirebilmelidir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.