IP adresi nasıl gizlenir?

/ 20 Ekim 2018 / 648 / yorumsuz
IP adresi nasıl gizlenir?

 

IP adresimi nasıl gizlerim?

Çevrimiçi gizliliğinizi korumak bugünlerde giderek zorlaşıyor gibi görünüyor. Asıl sorunlardan biri, internete giriş yaptığınızda, nerede olduğunuzu ve muhtemelen kim olduğunuzu gösteren, izlenebilir bir konuma (IP adresinize) sahip olmanızdır.

Eğer baskıcı bir rejim altında yaşıyorsanız, yada çevrimiçi aktivitelerinizi kendinize saklamayı tercih ederseniz canınızı sıkıyorsanız bu tehlikeli olabilir. Neyse ki bu bilgiyi gizlemek için yollar vardır. IP adresinizi nasıl gizleyeceğinizi gösteririz.

IP adresinizi gizlemek için bir VPN kullanın

IP adresinizi gizlemenin belki de en kolay yolu bir VPN kullanmaktır. Bu Sanal Özel Ağlar, gözlemcinize tamamen farklı bir IP adresi görüntüleyerek bağlantınızın kökenini gizler. Adres dünyanın herhangi bir yerinde olabilir (kullandığınız hizmetin dünyanın her yerinden sunuculara sahip olduğunu varsayarsak), aynı zamanda VPN‘lerin genellikle Netflix gibi hizmetlerde bölgesel kısıtlamalardan kaçınmak için kullanıldığı anlamına gelir.

VPN‘ler ayrıca, ziyaret ettiğiniz sunuculara giden ve giden veriyi şifreler ve böylece ek bir güvenlik katmanı sağlar. Opera tarayıcı dahili VPN vardır, ama ücretli ve ücretsiz bir dizi alternatiflerin de vardır.

Virtual Private Networks‘ün nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için , bir VPN‘yi nasıl kullanacağınızı öğrenin.

 

Bir Proxy sunucusu kullan

VPN‘lere benzer bir yöntem, bir Proxy sunucusudur. Bu servisler, kullanıcıların internette gezinirken esasen farklı bir sunucu adresi ödünç alarak Proxy‘ye giriş yapmasına izin verir.

VPN‘lerde olduğu gibi, Proxy‘ler genellikle coğrafi içerik bloklarının etrafında dolaşmak için kullanılır ve ayrıca dünyanın daha yoğun bir şekilde düzenlendiği dünyanın bazı bölümlerinde de popülerdir.

Proxy sunucuları IP adresinizi gizlemek için geçerli bir yol olsa da, daha saygın VPN sitelerinden bazılarına göre daha fazla riskle birlikte gelirler. Geçmişte, insanların faaliyetlerini izleyen proxy örnekleri olmuştur ve bir VPN‘de olduğu gibi bir proxy’de ki bilgiler şifrelenmediği için, verilerinizin toplanması potansiyeli de vardır.

Tor tarayıcısını kullan

Çevrimiçi gizlilikle eş anlamlı olan bir isim Tor tarayıcısıdır. Uzun yıllardır bu, çevrimiçi aktivitelerinin hükümetler, şirketler veya bilgisayar korsanları tarafından izlenmesini veya izlenmesini istemeyen kişiler için go-to-app olmuştur.

Tor, dünyanın dört bir yanındaki bağlantınızı görmek için gönüllü sunucuları kullanan ücretsiz ve açık kaynaklı, indirilebilir bir tarayıcıdır ve herkesin neler yaptığınızı öğrenmesi için son derece zor hale getirir. Tor amblemi, kullanıcı verilerini daha fazla koruyan şifreleme katmanlarını temsil eden, dünya üzerindeki istihbarat ajanslarının gözlerine gözyaşları getiren bir soğandır.

Yine de, bir dezavantajı var ve bu, Tor tarayıcısının kullanımının hayattaki en hızlı deneyim olmadığı gerçeğidir. Bu şifreleme katmanlarını uygulamak ve verilerinizi dünya çapında yeniden yönlendirmek, performans üzerinde bir artış yaratır.

Android uygulaması bulunan Orbot Tor Proxy henüz Apple cihazları için bir uygulama oluşturmamıştır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.