Pasaporta Telefon IMEI Kayıt Ücreti

/ 10 Kasım 2018 / 1.037 / yorumsuz
Pasaporta Telefon IMEI Kayıt Ücreti

Pasaporta Telefon IMEI Kayıt Ücreti

 

Yurt dışından getirilen ve ülke içerisinde kullanımı adına kayıt ettirilen cihazlar adına yeni bir zam geldi. Daha önce 170,70 TL olan IMEI kayıt ücreti, yeni zam sonrasında 500 TL’ye çıktı. Bilindiği üzere yurt dışından gelenlere pasaport kaydı hakkı tanınıyor. Bu sayede yurt dışında yaşayan veya yurt dışına uzun süreli tatile giden kişiler, ülkeye gelirken akıllı telefonlarını getirebiliyorlar. Bu konuda kayıt esası zorunlu tutuluyor.

Maktu harç tutarı olarak tanımlanan 500 liralık ücretin yanında ayrıca vergi ücreti de kesiliyor. Bu miktar ise 149,20 TL’den 170,70 TL’ye çıktı. IMEI kayıt ücretine oranla daha düşük bir zam söz konusu denilebilir.

Her Pasaport İçin 2 Yılda Bir Kayıt Hakkı

 

Bilindiği üzere 120 günü geçmemek kaydıyla her bir pasaport adına 2 yılda bir telefon kayıt ettirilebiliyor. Yurt dışından temelli dönüş yapan vatandaşların bu hizmetten doğrudan yararlandığı tahmin ediliyor. 2017 yılında 800 bin adeti bulan yolcu yanında gelen cihaz sayısı olduğu biliniyor. Son rakamların ise bu oranın daha üstünde olarak tahmin ediliyor.

Artan telefon fiyatlarından sonra yurt dışından akıllı telefon satın almayı hedefliyorsanız bir kez daha düşünmeniz gerekecek. Zira zam oranının yaklaşık %200 olduğu söylenebilir. Hal böyle olunca IMEI kaydı işlemleri ile yurt içinden alınan telefon ücreti arasında bir karşılaştırma yapmak mümkün. Bunların dışında IMEI kaydı, günümüzde e-Devlet üzerinden yapılabiliyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.