Yurt Dışından Kaç Tane Telefon Getirilebilir?

/ 29 Ekim 2017 / 48.858 / 5 Yorum
Yurt Dışından Kaç Tane Telefon Getirilebilir?

Artık Yurtdışından Birden Fazla Telefon Getirilmesi Yasak!

 

Yurt dışında cep telefonlarının çok daha ucuz fiyatlarla satılması yurt dışına çıkan kişilerin buradan cihaz almayı tercih etmelerine neden oluyor. Ancak son yıllarda getirilen cep telefonlarının sayılarında yaşanan artış nedeni ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bir dizi yeni önlem aldı.

 

Birden fazla telefon için 2 katı vergilendirme!

 

Buna göre artık yurtdışı seyahatinden dönüşte birden fazla cep telefonunu yanında getiren kişilere hem 2 katı vergilendirme uygulanacak hem de İMEİ kaydı yapılmayacak. Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından 3 Şubat 2017 tarihinde 223864078 sayısı ile yayımlanan resmi yazısı ile beraber yeni düzenlemeler resmen devreye sokulmuş oldu. Yani bu tarih itibari ile artık yurt dışından gelirken beraberinde cep telefonu getirmek isteyen kişilerin getirmiş oldukları ikinci cep telefonları farklı bir vergilendirmeye tabi tutulacak. Yapılan yeni uygulamaya kapsamında getirilen ikinci cep telefonu için iki katı vergi talep edilecek.

 

 

Cihazın vergisinin ödenmediği durumlarda ise getirilen cep telefonunun gümrüğe terk edilmiş olduğu kabul edilecek. Kişinin getirmiş olduğu cep telefonu 2 takvim yılı içerisinde yani gümrüğe girdiği tarihi takip eden son 2 yıl içerisindeki ilk telefonu olması durumunda gümrük vergisi ödenmeden gümrükten geçirilmesine izin verilecek. Ancak kişinin getirdiği ikinci cep telefonu ve daha fazlası için vergilendirmede de büyük bir artış yaşanacak. Buna ek olarak kişinin getirdiği cihazlarda gerek kendisi gerekse de bir başkası adına İMEİ kaydı yapılmasına da izin verilmeyecek.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Yurt Dışından Kaç Tane Telefon Getirilebilir? (5 Yorum)

  1. kardesım ben huawaı nova 3i getıttırdım ama tane ve 6 ayı doldurdu dıye tekrar yurddısına saldım ben bu telefonlara ımaıl attıttıramam mı vergı fıyatı ne olur

  2. Almanya vatandasi tanidik gelecek kendisine ait bir telefon ve + olarak bana bir telefon gecebilir mi?

  3. Kendine ait kullanmakta oldugu telefon haric mi yoksa yeni telefon aldigi zaman eskisini orda birakmak zorunda mi

    • Kendinize almış olduğunuz telefonu da aynı sene içerisinde yurtdışından alıp İMEİ kaydı yaptıysanız aynı sene içerisinde ikinci bir telefon getiremez ve bunun kaydını yapamazsınız. Farklı bir pasaport üzerine işletebilirsiniz.