Web’de Google Haritalar’da arama ve konum geçmişini nasıl temizlerim?

/ 1 Ağustos 2018 / 662 / yorumsuz
Web’de Google Haritalar’da arama ve konum geçmişini nasıl temizlerim?

Web’de Google Haritalar’da arama ve konum geçmişini nasıl temizlerim?

Bu Biraz zaman alabilir, ancak Google’ın cihazlarınızdan topladığı konum geçmişini tamamen kontrol edebilirsiniz.

Android’deki Google Haritalar’daki tek tek konumların ve geçmiş öğelerinin nasıl kaldırılacağını zaten biliyorduk , ancak tüm konum geçmişinize erişip bunları yönetmeniz gerektiğinde, bilgisayara atlamanız gerekiyor. Eski deyiş olduğu gibi, “bilgi güçtür” – ve size, Google’ın konumunuz hakkında bildiği bilgileri ve nasıl temizlendiğini veya daha fazla raporlamayı durdurduğunu bilmek için gerekli tüm araçları sunacağız.

Google konum geçmişinize erişme ve yönetme

İlk önce, Google hesabınızda oturum açtığınızdan ve web’deki Google Konum Geçmişi kontrol paneline gittiğinizden emin olmanız gerekir . Bu sayfada, Google’ın Google‘a bağlı cihazlarınızın bulunduğu yer için kaydettiği geçmişin her bir parçasını, cihazda konum bildirmeyi seçmiş olduğunuz sürece görürsünüz.

Ekranın sol tarafındaki tarih seçiciyi kullanarak, geçmişe günlük olarak gidebilir ve harita o gün toplanan bilgileri doldurabilir. Google, o gün içinde nereye gittiğinizi göstermek için zaman damgalarını koordine ederek en iyi işi yapar ve yürürken, bisiklete binerken, bisiklet sürerken veya araç kullanırken, harekete geçip gelmediğinizi belirlemek için hareket hızına dayalı olarak ilişkilendirir. Konum raporlamasıyla birden fazla Android cihazınız açıksa, haritanız gittiğiniz yeri belirlemede çok daha az yararlı olacaktır. Haritalar, iki cihazın konumu arasında sürekli ileri geri zıplayacağınızı düşünebilir.

Google’ın verileri belirli bir günden hatırlamasını istemiyorsanız, günü seçmek için soldaki tarih seçiciyi kullanın ve ardından tarihin yanındaki çöp kutusu simgesini tıklayın. Bir pop-up penceresi sizi onaylamanızı isteyecektir ve asla verileri alamayacağınızı açıklar. Bir kez silindiğinde, Google’ın söz konusu olduğu kadarıyla bu hareketleri hiç yapmadınız.

Herhangi bir nedenle , Google’ın cihazlarınızdaki tüm konum verilerini silmek isterseniz , konum kontrol paneli ana sayfasına geri dönün ve sağ alt köşedeki küçük çöp kutusu simgesini tıklayın. Tekrar onaylamanız istenecek ve bu durumda bu kararla ilgili gerçekten çok fazla düşünmelisiniz. Google’ın bu verilere sahip olduğunu görmek ürkütücü olsa da, Google Haritalar, Google Asistan gibi kullandığınız birçok ürün için de çok yararlıdır. 

Telefonunuzun konum geçmişi ayarlarını tekrar kontrol edin

Konum geçmişinize baktığınızda cihazlarınızdan ne kadar konum verisi kaydedileceğine ilişkin şaşırtıcı bir deneyim yaşanıyorsa, cihazlarınızdaki konum geçmişi ayarlarına bakmayı düşünebilirsiniz. Arayüz, telefonunuza bağlı olarak biraz farklı görünebilir olsa da , herkes, telefon ayarlarına gidip Google bölümüne (bazen “Google Ayarları”) dokunarak konum geçmişi ayarlarına erişebilir . Daha sonra dokunabilirsiniz Konumu ve aşağı kaydırarak Google Konum Geçmişi olarak devam edin.

Sadece birkaç dokunuşla konum geçmişini kapatabilirsiniz – bir gün veya bir ay boyunca veya istediğiniz kadar.

Google hesabınızın (veya varsa, birden çok hesabınız) ve konum geçmişinin açık olduğu her cihazın bir dökümünü göreceksiniz. Bu durumda, çok sayıda telefon var. Her birinin konumunu Google’a bildirip bildirmediğini seçebilir ve şu anda bulunduğunuz telefonun en güncel zaman çizelgesi bilgilerini görmek için doğrudan Google Haritalar’a atlayabilirsiniz. Burada, düzenlemeleri ve silme işlemlerini yapabileceksiniz, ancak yukarıda açıklandığı gibi web’de olabildiğince hızlı olamazsınız.

Eski geçmişini silmeden konum geçmişini geçici olarak kapatmak isterseniz, ayarlar sayfasının üst kısmındaki “Konum Geçmişini Kullan” düğmesini tıklatarak bunu yapabilirsiniz.

Zaman ayırın, konum geçmişinizi kontrol altına alın

Artık araçlara ve teknik bilgiye sahip olduğunuza göre, cihazınızın ayarlarını kontrol etmek ve Google’ın bu cihazlardan hangi konum bilgisini topladığını görmek için biraz zaman ayırmanızı öneririz. Her zaman ulaşılabilir veya basit değildir, ancak şimdi gitmek için doğru yerlerin kendiniz yönetme gücüne sahip olduğunu biliyorsunuz!


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.