Windows 10 mavi ekran sorunlarını nasıl düzeltebilirsiniz?

/ 9 Ocak 2019 / 445 / yorumsuz
Windows 10 mavi ekran sorunlarını nasıl düzeltebilirsiniz?

 

Windows 10 mavi ekran sorunu nasıl düzeltilir?

 

 

Windows 10 , öncekiler gibi bir yazılımdır, bu yüzden zaman zaman işler ters gitmektedir. Deneyimlerimizde çok az sorun yaşanıyor, ancak bu kısa kılavuzu, ölümcül Mavi Ölüm Ekranı (BSOD) ile karşılaşırsanız, yedeklenmenize ve geriye dönmenize yardımcı olmak için bir araya getirdik.

Tüm hastalıkları düzelten sihirli bir iksir çözümü yoktur, ancak aşağıdaki ipuçlarını kullanırsanız, özel sorununuzu teşhis edip düzeltebilirsiniz.

Başlamadan önce yedekleyin

 

Birçok önemli dosyayı bilgisayarlarımızda saklarız. Aile resimlerinden ve videolardan önemli iş belgelerine kadar hemen hemen her şeyi saklıyoruz ve düzenli yedeklemeler oluşturmazsanız bunların hepsi kolayca kaybedilebilir.

Her zaman böyle yapıyor olsanız da, PC’nizle ilgili sorun yaşamaya başlıyorsanız, acil bir öncelik haline gelmek için bir yedekleme ihtiyacı yaratmanız gerekiyor. Değerli verileri gereksiz yere kaybetmek son derece sinir bozucu ve tüm süreç çok kısa bir sürede tamamlanabilir.

Sorunu yeniden oluşturun

 

Mavi ekranı izlerken ne yaptığınızı ve hangi programların çalıştığını not etmek yararlı olacaktır. İşlemi yeniden oluşturabilir ve çökme ile sonuçlandırabilir iseniz, kullanmakta olduğunuz yazılım parçalarından birinin soruna neden olabileceği iyi bir olasılıktır.

Her halükarda, çökmelerin rastgele olmadığını, bunun yerine belirli eylemlerin neden olduğunu bilerek, şüphelileri daraltabilir.

Örneğin, USB üzerinden bir yazıcı bağladığınızda ve Word’den yazdırmayı denediğinizde, bir BSoD aldığınızı fark ederseniz, PDF’ye yazdırmaz iseniz, yazıcının dahil olduğunu varsaymak mantıklıdır.

Kodu kontrol et

 

Mavi ekran ile bazen mesajın altında bir hata kodu görüntülenir. Bunu yazıp kodun neyi temsil ettiğini görmek için Google‘da arayın.

Ne aradığınızı bilmek, sorunu teşhis etmek konusunda bazı şeyleri netleştirecektir.

Ne değiştirdin?

 

Araştırmanız gereken ilk şeylerden biri, sisteminizde herhangi bir değişiklik yapıp yapmamanızdır. Genellikle bu yeni bir yazılım parçası veya mevcut bir program için bir güncelleme olacaktır.

Bir program kullanırken veya bir tane yüklerken mavi ekran meydana gelirse, yazılımı kaldırmaya ve tekrar yüklemeye değer olabilir.

Ayrıca, başkalarının yazılımın sürümüyle ilgili sorunları olup olmadığını ve keşfettikleri çözümleri bulmak için Google’ı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Sürücüleri güncelle

 

Geçmişte, tehlikeli grafik kartı sürücülerinin PC’de hasara yol açtığı birkaç durum gördük. Son zamanlarda yeni sürüme geçtiyseniz ve deneyimli çökmelerden sonra, önceki sürüme geri dönmeye değer olabilir.

Alternatif olarak, güncellemeyle ilgili bilinen sorunlar olup olmadığını görmek için üreticinin sitesindeki forumlara gidin.

Bir programı veya sürücüyü kaldırmak için görev çubuğundaki arama alanına tıklamanız ve ardından yüklü güncellemeleri görüntülemeniz ve o isimle görünen seçeneği belirtmeniz gerekir.

Şimdi, sürücülerin tarihlerini kontrol edebileceğiniz ve soruna neden olabilecekleri kaldırabileceğiniz Denetim Masası’na yönlendirileceksiniz.

 

Windows’u güncelle

 

Kontrol edilmesi gereken başka bir şey de Windows’un kendisinin güncel olması.

Bunu yapmak için Başlat düğmesine tıklayın ve dişli simgesini tıklayın, ardından Güncelleme ve güvenlik’e tıklayın. Güncelleme paneli göründüğünde Güncellemeleri Denetle’ye tıklayın.

Donanımı kontrol et

 

Bir masaüstü PC’nizdeyseniz, makinenizi açmaya ve donanımın düzgün bir şekilde oturduğuna emin olun.

Bir kart yuvasına tam olarak itilmez ise, kazalara neden olabilme ihtimali vardır.

Tabii ki bir grafik kartını veya belki de RAM’inizi yükseltti iseniz, bu yeni donanımın soruna neden olabileceğinden, bunun tekrar araştırılması gereken bir şey olacaktır.

Hala sorun yaşıyorsanız, Microsoft’un bir sorun giderme kılavuzu da vardır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.