Youtube Api Key Anahtarı Nasıl Alınır?

/ 6 Eylül 2019 / 1.140 / yorumsuz
Youtube Api Key Anahtarı Nasıl Alınır?

Bugüz sizlere youtube api key alma konusundan bahsedeceğim. Herhangi bir sebeple script,uygulama,eklentiler için youtube api key ihtiyacımız var. Youtube api key nasıl alınır bundan bahsedeceğim.

Youtube api  key almak için “https://console.developers.google.com/ adresine gidin kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapalım. Burada bir proje oluşturmanız gerekiyor, istediğiniz hangi tür proje oluşturmak istiyorsanız buradan seçebilirsiniz. İlk başta popüler api keyleri görürsünüz “https://console.developers.google.com/apis/library” bu adrese giderek api key kütüphanesinde araştırabilirsiniz. Arama kısmına youtube yazdığınız zaman karşınıza  ” youtube data apı v3 ” seçeneği çıkacak karşınıza bu seçeneği seçelim ve etkinleştir’i seçelim.

Youtube api keyi etkinlbeştirdik buradan da yönet kısmına gidiyoruz. Orada ”kimlik bilgilerini oluştur” yazan bir kısım çıkacak karşımıza oraya giriyoruz oradan farklı bir sayfaya yönlendirileceksiniz.Burada api keyi hangi alanda kullanmayı düşünüyorsanız onu belirlemeniz lazım. Bu uygulamayı nerede kullanacaksınız ” API’yı nereden çağıracaksınız? ” bu alandan kullanım alanı seçiniz. Aşağıda sizlere youtube apı key alanlarını söyleyeceğim youtube apı key anahtarını nerede kullanacaksınız onu seçin.

Web Tarayıcı ( JavaScript ) ,Web Sunucu ( node.js, TomCat ) ,Andrboid ,İOS ,Chrome Uygulaması ,PlayStation ,Diğer Kullanıcı arayüzü ( Windows, CLI aracı ) ,Diğer kullanıcı arayüzü olmayan ( cron işi, arka plan programı ) bunlardan  birini seçtikten sonra kullanıcı bilgilerine hangi verileri gireceksiniz bunu seçiniz. Herkese Açık Bilgiler ,Kullanıcı Bilgileri bu 2 seçenekten birini seçiniz. Bu ayarlar tamamlandıktan sonra “Hangi Bilgilere ihtiyacım var”  butonuna bastığınız zaman kimlik bilgilerinizi görebilirsiniz.

Youtube api keyi kısıtlayabilirsiniz. Bunu yapmak için anahtarı kısıtlayın yazan yeri seçerek api keyi sınırlandırabilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.