Android ve İOS Uygulamalarından KDV Alınacak!

/ 1 Ocak 2018 / 663 / yorumsuz
Android ve İOS Uygulamalarından KDV Alınacak!

Android ve İOS Uygulamalarından KDV Alınacak!

İnternet teknolojisi sürekli gelişmeye devam ederken son derece büyük bir pazarın oluştuğu bu alanda hükümet vergi geliri elde edebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle de yurtdışı merkezli olarak çalışan işletme ve kurumları uzun süredir takip altında tutan Maliye Bakanlığı konu hakkında yeni bir tebliğ taslağı hazırladı. Bu taslak ile beraber merkezi ülkemizde bulunmayan ancak ülkemizde internet hizmeti sağlayan kurum, işletme ve şirketlerin vergi mükellefi olması sağlanacak.

Fiyatlara KDV Zammı Yansıyabilir

Şu anda internet üzerinden dijital hizmet sunan şirketler sadece kendi hizmetlerinin bedelini fiyatlarına yansıtıyordu. Ancak bu şirketlerin vergi mükellefi olması ile beraber KDV giderlerini de fiyatlarına yansıtmaları gerekecek. Bu da fiyatların biraz daha yükselmesi anlamına gelecek.

Hangi Şirketler Yeni Uygulamadan Etkilenmeyecek?

Verginin başka türlü tahsil edildiği durumlarda yeni yapılacak olan uygulama bir değişikliğe neden olmayacak. Örneğin hizmeti üreten ya da pazarlayan şirket bu hizmeti daha öncesinde Türkiye’de vergi mükellefi olan bir şirkete sattıysa bu durumda artı bir KDV uygulaması söz konusu olmayacak. Çünkü satın alan şirket ilgili vergileri kendisi ödüyor olacak. Yani Türkiye temsilcisi olan şirketler bu uygulamadan etkilenmeyecek.

Yine hizmeti ya da ürünü satan şirketin Türkiye’de hizmet veren bir ofisi bulunması durumunda bir değişiklik yaşanmayacak. Çünkü Türkiye Ofisi resmi olarak tüm vergilendirme işlemlerine tabi tutulduğu için bir daha artı bir vergileme işlemi söz konusu olmayacak. Ancak yurt dışında hizmet veren şirket direkt olarak tüketicilere satışta bulunuyorsa vergilendirme sağlanacak.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler