Bir dosyanın virüs içerip içermediğini nasıl kontrol edebilirsiniz?

/ 18 Ocak 2019 / 464 / yorumsuz
Bir dosyanın virüs içerip içermediğini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 

Bir dosyanın virüs içerip içermediğini kontrol etme

Bizim gibi, muhtemelen internetten düzenli olarak uygulama ve dosya indirirsiniz. Kötü amaçlı yazılımların ilk etapta indirilmesini önlemek için antivirüs yazılımınıza ve e-posta sağlayıcınıza güvenirsiniz , aynı zamanda bir program yükleyeceğiniz veya virüs bulaşmış bir e-posta ekini açacağınız konusunda sizi uyaracaktır. Antivirüs yazılımı ve e-posta tarayıcıları mükemmel değildir, ancak bir dosyanın virüs içerip içermediğini veya kullanmanın güvenli olup olmadığını hızlı bir şekilde kontrol etmenin bir yoludur.

Bir dosyanın virüs içerip içermediği nasıl kontrol edilir?

1.) Virustotal.com adresine gidin.
2.) Dosyanızı yükleyin (en fazla 128 MB).
3.) Analiz edilmesini bekle.
4.) 50’den fazla virüs tarayıcısının sonuçlarını kontrol edin.

Virustotal , en fazla 128 MB boyutunda dosya yüklemenize izin veren ve daha sonra herhangi bir kötü amaçlı yazılım içerip içermediğini kontrol etmek için 50’den fazla tarayıcı kullanacak bir web sitesidir: virüsler, Truva atları, solucanlar ve daha fazlasına karşı hizmet verir.

Tarama motorları arasında Bitdefender, Kaspersky, Avast, McAfee, Malwarebytes ve daha önce duyacağınız birçok isim var. Performansınız çok fazla olmasa da hepsinin PC’nizde yüklü olması biraz zor olsa da, birçok dosyayı taramanın sıkıcı bir iş olduğunu unutmayın.

Virustotal 2007’den bu yana var, ancak 2012 yılında Google tarafından satın alındı.

Bir dosyayı taradığınızda, kaç motorun bir sorun tespit ettiğini, bir dosyanın güvenli olup olmadığını hızlı bir şekilde ölçmek için ‘güvenli-o-metre’ olduğunu görebilir ve ayrıca ayrıntılı bilgileri kontrol etmek için sekmeleri tıklayabilirsiniz. Ürün ve firma adı, sürüm numaraları, orijinal dosya adı ve muhtemelen çok az ihtiyacınız olan bir sürü ürün gibi.

Program yükleyicileri ve bellenim dosyalarının yanı sıra, Word belgeleri, PDF’ler, videolar ve görüntüler dahil olmak üzere herhangi bir dosyayı tarayabilirsiniz.

Yürütülebilir dosyalar (.exe dosyaları) gibi yaygın dosyalar için, dosyanın daha önce analiz edildiğini bildiren bir açılır pencere göreceksiniz. ‘Son analizi görüntüle‘ düğmesini tıklayabilir ya da – en son tarih aylar önceydi – tekrar kontrol etmek için Yeniden Analiz Et‘i tıklayabilirsiniz.

Bir web sitesini ziyaret etmenin güvenli olup olmadığı nasıl kontrol edilir?

İnternet güvenlik paketli bir tarayıcı eklentisi, virüslü bir web sitesini ziyaret etmek üzereyseniz sizi uyarmalı (iyi bir web tarayıcısının yapması gerektiği gibi). Gerçekte güvenli olup olmadığınızı kontrol etmek isterseniz, Virustotal kullanarak URL’leri tarayabilir ve sonuca ulaşabilirsiniz.

Varsayılan dosya tarayıcısından değiştirmek için URL bağlantısını tıklayın ve kontrol etmek istediğiniz URL’yi yapıştırın. Yazıyorsanız, http: // önekini eklediğinizden emin olun.

Benzer (ancak daha büyük) bir tarama aracı seti kullanarak, Virustotal bir sitenin temiz olup olmadığını size hızlı bir şekilde gösterecektir.

Diğer tüm tarama motorları siteyi temiz olarak bildirdiğinde yalnız bir ‘Kötü Amaçlı Yazılım sitesi’ yanıtı görürseniz, yanlış bir durum olması muhtemeldir: web sitesinin kullanımının güvenli olduğundan emin olabilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.