Çalınan Telefon IMEI Numarası ile Bulunur mu?

/ 7 Ekim 2018 / 3.712 / yorumsuz
Çalınan Telefon IMEI Numarası ile Bulunur mu?

Çalınan Telefon IMEI Numarası ile Bulunur mu?

 

Uluslararası Mobil Cihaz Kodu anlamına gelen IMEI, her GSM cihazına üretim aşamasında eklenen bir tür özgün numaradır. Cihazın kimliği olarak da nitelendirilebilen IMEI, eşi olmayan numaralardır. Yani sahip olduğunuz akıllı telefonunuzun IMEI numarası, farklı herhangi bir cihazda bulunmaz. Peki, çalınan telefon IMEI numarası ile bulunabilir mi?

 

Çalıntı Telefonu IMEI ile Bulmak

 

Bu sorunun cevabı olumlu olarak karşılanabilir. Yani herhangi bir çalıntı telefonu IMEI numarası ile bulmak mümkündür. Ancak bunun için öncelikle cihazın IMEI numarası bilinmelidir. Telefon menüsü üzerinden ulaşılabilen IMEI no, aynı zamanda cihazın kutusu veya faturası üzerinde de yazabilir. Çalıntı durumunda telefonunuzun IMEI numarası ile başvuru yapmanız gerekir.

Öncelikle IMEI numaranızı elinizde bulundurarak adli mercilere başvurmanız gerekmektedir. Bunun akabinde BTK resmi süreci ilerleterek GSM operatörleri ile iletişime geçer. GSM operatörleri, kullanılmakta olan çalıntı telefonun nerede olduğunu öğrenebilir. Adli süreç dahilinde gereken konum bilgilerine ulaşılması mümkün hale gelir.

 

Kayıp / Çalıntı İhbarında Bulunmak

 

Eğer telefonunuz çalınır ise adli mercilere anında başvuru yapabileceğiniz gibi e-Devlet sistemi üzerinden kayıp / çalıntı bildiriminde de bulunabilirsiniz. Kayıp / çalıntı başvurunuz onaylandığı takdirde çalınan telefonunuza durum hakkında bilgilendirici bir SMS gönderilecek ve ardından cihaz kullanıma kapatılacaktır. Günümüzde ne yazık ki IMEI klonlama gibi yöntemler söz konusudur. Bu tarz bir durumda çalınan telefonun bulunması zorlaşabilir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.